
Za namestnika predsednika SRS je bil prav tako kot edini kandidat ponovno izvoljen Tomislav Nikolić, ki naj bi v Šešljevi odsotnosti vodil stranko. SRS namerava v nedeljo prirediti shod, na katerem se bodo privrženci stranke poslovili od svojega voditelja na tradicionalnem opozicijskem trgu v središču Beograda.
Na kongresu tudi veleposlaniki
Kongresa so se poleg več kot tisoč delegatov udeležili tudi številni člani stranke ter predstavniki veleposlaništev Belorusije, Iraka, Kitajske, Libije, Palestine, Ruske federacije in Tunizije. Šešelj, ki je na čelu SRS od njene ustanovitve leta 1991, je v pozdravnem govoru izpostavil, da gre ponosno v Haag, kjer bo na mednarodnem sodišču zastopal 10.000 prostovoljcev stranke, "ki so se častno bojevali na vseh frontah", med njimi pa "doslej nihče ni bil obtožen konkretnega zločina, ubijanja in mučenja civilistov ali vojaških ujetnikov, kot tudi ne ropanja".
Šešelj je na kongresu obljubil privržencem, da bo na sojenju v Haagu "ubranil častno ime prostovoljcev, a enako odločno razkrinkal tudi protisrbsko zaroto", česar naj bi se bali – tako pravi Šešelj - srbski premier Zoran Đinđić, zvezni predsednik Vojislav Koštunica in šef diplomacije SČG Goran Svilanović. Vodja radikalcev je izrekel hude obtožbe na račun najvišjih državnih uradnikov, preobrat oktobra 2000 pa ocenil kot "prvo uspešno revolucijo pripadnikov mafije v zgodovini človeštva". Svoj govor je sklenil z vzklikom "živela Velika Srbija", navzoči pa so ga pozdravili z dolgotrajnim ploskanjem in vzkliki Vojo, Vojo.
Šešelj pripravljen na pot – a brez vize

Tožilstvo mednarodnega sodišča je skupaj z vložitvijo obtožnice izdalo tudi nalog za Šešljevo aretacijo, ki ga je poslalo oblastem v Beogradu. Haaško sodišče je obtožnico vložilo 14. februarja, v njej pa šefa radikalcev bremeni zločinov, ki naj bi jih storili pripadniki prostovoljcev iz vrst SRS v letih 1991 in 1992 nad Hrvati in Muslimani na Hrvaškem, v BiH in Vojvodini, vključno s sistematičnimi pregoni, množičnimi uboji, protizakonitimi odvzemi prostosti in uničevanjem premoženja. Šešelj je v osmih točkah obtožnice obtožen zločinov proti človečnosti, v šestih pa kršitev vojnega prava in običajev. Tako kot Milošević, se tudi Šešelj namerava braniti sam.
Vodja radikalcev je že teden dni prej obvestil javnost, da sodišče pripravlja obtožnico proti njemu in odtlej ponavlja, da je že kupil letalsko vozovnico za Haag, kamor namerava odpotovati v ponedeljek, 24. februarja, in se prostovoljno vdati. Šešelj se je sicer že nekaj let ponujal sodišču kot priča ali obtoženec in javno tarnal, da ne more dobiti nizozemskega vizuma. Beograjski mediji so te dni izpostavili, da Šešelj tudi zdaj ni dobil vizuma, a na veleposlaništvu Nizozemske naj bi zatrdili, da sploh ni vložil zahtevka za njegovo izdajo. Pristojni mejni organi na letališču zatrjujejo, da brez njega ne more zapustiti Srbije oziroma da bi lahko to storil le v spremstvu uslužbenca mednarodnega sodišča.