Nekdanji vodja srbskih radikalcev in obtoženec Mednarodnega sodišča za vojne zločina na območju nekdanje Jugoslavije Vojislav Šešelj je po 28 dneh prenehal z gladovno stavko. Sodišče je ugodilo njegovi zahtevi, da se spet brani sam.
Če bo sodni senat v prihodnje ocenil, da obtoženec ovira potek sodnega postopka, mu bo moralo pred imenovanjem zagovornika v pripravnosti ali "trajnega" zagovornika ponuditi, da sam izbere zastopnika iz seznama odvetnikov, ki so registrirani v sodišču.
Šešelj je začel gladovno stavkati 11. novembra, po četrtkovem prvem stiku s sodnim senatom haaškega sodišča, ki mu je začel soditi 27. novembra, pa se je odločil, da bo prekinil tovrstni protest.
Šešelj se je haaškemu sodišču prostovoljno predal 24. februarja 2003, od takrat pa je zaprt v priporu v Scheveningenu. 8. novembra je napovedal, da se bo na sojenju zagovarjal "na poseben način oziroma tako, kot se doslej ni še nihče", toda tri dni kasneje je začel gladovno stavkati.
Za prenehanje stavke je zahteval izpolnitev vrste pogojev, vključno s preklicem odločitve sodnega senata, ki mu je odvzel pravico, da se zagovarja sam, in mu določil zagovornika.
Obtožnica ga bremeni sodelovanja pri skupinskih zločinskih dejavnostih v obdobju med letoma 1991 in 1995, katerih namen je bila trajna razselitev nesrbskih prebivalcev z večjih območij v BiH in na Hrvaškem, ki bi bila nato priključena novi srbski državi, kot tudi z ozemlja Vojvodine.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.