Kaj imajo skupnega najstnik z epilepsijo, ki je želel navdihniti druge, bankir, ki je pustil službo, prodal stanovanje in porabil večino svojih prihrankov, in gradbenik, ki je nosil žaro s pepelom svojega brata? Vsi so se želeli povzpeti na Mount Everest, a so se morali vrniti domov.
Potem ko je plaz odnesel življenja 16 njihovih kolegov, je namreč več kot 200 od 400 šerp pospravilo svoje šotore in zapustilo tabor številka dve na nadmorski višini 6400 metrov, znan tudi kot koruzno polje. Kot so povedali, odhajajo v počastitev svojih pokojnih prijateljev, pa tudi zaradi slabih delavnih pogojev, saj vlada zanje nima posluha. "Nemogoče je, da plezamo dalje, dokler vemo, da so trupla treh naših prijateljev še vedno zakopana v snegu," je povedal Dorje Sherpa, izkušen vodič po Everestu. "Ne morem si predstavljati, da bi stopal po njih."

Brez pomoči šerp, ki so pomembni vodiči, in ki na goro nesejo ogromno opreme, so plezalci izgubljeni. Ti tako zagotovo ne bodo navdušeni, da bodo izgubili svoj v to vložen denar (okoli 55.000 evrov), posledično so plezalne ekspedicije odpovedale tudi številne potovalne agencije, s čimer je resno ogrožena celotna plezalna sezona. Nepal s tovrstnimi prihodki namreč letno zasluži okoli 2,5 milijona evrov.
Nepalska vlada je zato v tabor hitro poslala odgovorne, ki naj bi se s šerpami pogajali o izboljšanju pogojev. Ti si prizadevajo za višjo zavarovalnino, finančno pomoč družinam žrtev in novo zakonodajo, ki bo ščitila njihove pravice.
Takoj po nesreči je vlada šerpam obljubila, da bo družinam pokojnih izplačala vsaki po 40.000 rupijev oz. 300 evrov, kar je občutno premalo, kot so zahtevali. Zavarovalnino za umrle, ki zdaj znaša 7.500 dolarjev, bodo povišali na 11.300, čeprav so šerpe zahtevale 15.000. Obljubili so tudi, da bodo odslej v fond za žrtve družin vsako leto podarili pet (namesto 30 zahtevanih) odstotkov letnega zaslužka.
Šerpe v trimesečni plezalni sezoni zaslužijo do 5.800 evrov, kar je več kot desetkrat več od povprečne nepalske plače. Družine žrtev so zato jezne na vlado in zaskrbljene za svojo prihodnost. Ang Kaji je za seboj pustil tri sinove, tri hčere in ostarele starše. "Naš oče je bil edini zaposleni v družini. Živimo v najetem stanovanju, naši stari starši potrebujejo stalno medicinsko oskrbo, mi vsi pa smo še vedno v šoli. Pojma nimamo, kako bomo preživeli," je povedala njegova hčerka.
Kot je znano, je plaz prejšnji teden odnesel 16 šerp. Trupla 13 so našli, tri pa še vedno pogrešajo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.