V ameriškem senatu so senatorji glasovali o spremembi zakonodaje glede orožja, za spremembo, ki bi prinesla razširjeno preverjanje preteklosti kupcev orožja, pa je glasovalo 54 senatorjev. Za sprejetje spremembe zakona bi potrebovali najmanj 60 senatorskih glasov. Ko je podpredsednik Joe Biden prebral izide, se je iz galerije dvorane, kjer lahko dogajanje v senatu spremljajo tudi prebivalci, zaslišal vzklik: "Sram naj vas bo!"
Načrt, ki sta ga pripravila demokrat iz Zahodne Virginije Joe Manchin in republikanec iz Pensilvanije Pat Toomey, je predvideval, da bi preverjali preteklost kupcev, ki želijo orožje kupiti prek spleta in na sejmih. Takšen načrt je po mnenju analitikov imel tudi največ možnosti, da bi ga senatorji podprli, a ker niti ta načrt ni dobil podpore, je jasno, da gre za velik udarec prizadevanjem za strožjo zakonodajo glede orožja.

Ameriški predsednik Barack Obama je bil zaradi razpleta v senatu vidno jezen. Odločitev senata je komentiral pred Belo hišo, družbo pa so mu delali sorodniki žrtev streljanja v šoli Sandy Hook. "To je precej sramoten dan za Washington," je dejal Obama. "Vidim, da je to šele prvi krog," je povedal. "Slej ko prej bomo naredili to, kar je prav. Spomin na tiste otroke to zahteva," je dodal. Svojih čustev Obama ni skrival, prepričan pa je, da se senatorji pri spremembi zakonodaje bojijo, da jih glasna manjšina lastnikov orožja ne bo podprla na naslednjih volitvah. Jasno je tudi, da je politična volja za spremembe, ki je obstajala takoj po streljanju v šoli Sandy Hook, izpuhtela.
"Naša srca so zlomljena. Naše upanje pa ni," je povedal Mark Barden, oče dečka, ki je umrl med streljanjem v Newtownu. Barden je dejal, da si bodo sorodniki žrtev v šoli Sandy Hook še naprej prizadevali za iskanje zdravorazumskih rešitev za preprečevanje nasilja z orožjem.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.