Tudi po vseh težavah, ki spremljajo prodajo Patriinih oklepnikov Sloveniji, bi nas ta posel, če bi se lahko odločali znova, zagotovo zanimal, je zatrdil generalni direktor Patrie Heikki Allonen. Bistvena pri reprogramiranju pogodbe s Slovenijo zanj nista število oklepnikov ali sama vrednost pogodbe, ampak dober posel.
"Bi bila Patria zainteresirana za posel v Sloveniji, če bi bil znova na voljo? Da, zagotovo bi bila," je minuli petek v Helsinkih zatrdil Allonen. Gre namreč za pomembne posle – ne samo zaradi vrednosti podpisanih pogodb, ampak predvsem zaradi vstopa na trg neke države in s tem povezanih dolgoročnih interesov. "Ko država kupi te vojaške sisteme, kupi izdelek za 30 let. V danem trenutku je na voljo par teh projektov in vsak od njih je seveda za nas pomemben, saj omogoča dostop do trga za naslednjih 30 let. Ne glede na to, kar vemo sedaj, bi bil to še vedno zelo zanimiv projekt."
Patria bo pri spremembi pogodbe upoštevala predvsem svoj finančni vidik
V zvezi s pogovori o reprogramiranju pogodbe med slovenskim obrambnim ministrstvom in Patrio je dejal, da strani trenutno "zavzemata položaj za pogajanja". Informacije v zvezi s tem dobiva tudi iz medijev in zadnje, kar je prebral, je bila četrtkova ocena slovenskega predsednika Danila Türka za finske novinarje, da slovenska vlada dela na tem in naj bi svoja stališča za pogajanja s Patrio opredelila "prej v nekaj tednih kot pa mesecih".
Kot je ocenil Allonen, je pristop k tej zadevi v Sloveniji in v Patrii različen. "Zdi se, da se Slovenija osredotoča na število oklepnikov. Zame je pomembneje, ali ima smisel s poslovnega vidika. Stranka se odloči, kaj je pomembno v smislu števila oklepnikov in njihove konfiguracije, mi pa se odločimo, ali je to za nas smiselno s finančnega vidika."
Na vprašanje, ali bi bila Patria torej pripravljena tudi na zmanjšanje vrednosti pogodbe, je odgovoril: "Tehnično gledano sedaj imamo pogodbo in to je za nas izhodiščna točka. Ali obstaja razumna kombinacija želja obeh strani, je druga stvar, a upam, da je možnost za to."
O korupciji še ni dokazov
"Vemo, da je v pogodbi protikorupcijska klavzula in o korupciji ni nobenega dokaza, zato je v trenutni situaciji treba zgolj sprejeti z našega vidika razumno poslovno odločitev," je bil glede možnosti razveljavitve celotne pogodbe na osnovi omenjene klavzule še odločen Allonen.
Kot je pojasnil, proizvodnja Patriinih oklepnikov v Gorenju Indop medtem ostaja ustavljena, saj "ne želi vezati preveč kapitala v lastništvo velikega števila oklepnikov, preden so ti dobavljeni kupcu. / ... / Nekaj oklepnikov je v procesu zagotavljanja kakovosti in bodo postopoma izdobavljeni. Vemo približno, koliko je v proračunu, in vemo, da se bo projekt nadaljeval. Toda na osnovi tega, kar vemo, moramo optimizirati svoje stroške."
Prvi mož Patrie sicer še vedno vztraja pri trditvi, da niso v zvezi s poslom v Sloveniji nikogar podkupovali.
Sestavljanje seznama imen je običajen postopek
O v medijih večkrat omenjanem dokumentu, ki naj bi ga sestavil takratni generalni zastopnik Patrie za Slovenijo Reijo Niittynen in v katerem naj bi bila imena nekaterih vplivnih Slovencev, ki bi Patrii lahko zagotovili posel v Sloveniji, Allonen podobno ne ve ničesar.
Kot je pojasnil, je pri tovrstnih poslih "sestavljanje seznama imen praktično običajen postopek", saj želiš vedeti, kdo v neki državi sprejema odločitve in kako odločanje poteka. "Druga stvar je, ali je uporabljen v napačne namene."
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.