Sirski predsednik Bašar al Asad je za ameriško televizijo CBS vnovič zatrdil, da njegove sile niso odgovorne za napade s kemičnim orožjem. Namignil je, da jih je verjetno izvedla opozicija, a tudi on ni ponudil nobenih boljših dokazov, kot jih ponujajo ZDA. Doslej so prišli v javnost le videoposnetki posledic napadov, ki ne dokazujejo, kdo jih je izvedel.
ZDA trdijo, da je bilo v napadih ubitih 1429 ljudi, od tega 426 otrok. Tiskovni predstavnik sirske opozicijske koalicije Kalid Saleh, ki v Washingtonu prepričuje kongresnike, naj podprejo resolucijo o kaznovanju Asada, je dejal, da je žrtev še več. Opozicija razmišlja o objavi imen vseh žrtev. "Ves svet opazuje. Sirci se sprašujejo, kdaj bo mednarodna skupnost ukrepala in jih zaščitila," je dejal Saleh.
ZDA imajo ali nimajo dokazov?
Medtem ko so Američani svet prepričevali, da imajo dokaze o kemičnem orožju, je zdaj šef kabineta Bele hiše Denis McDonough dejal, da ZDA nimajo dokazov, ki bi brez vsakršnega dvoma dokazali, da je za napade 21. avgusta v Damasku kriv Asadov režim, "vendar to pravi zdrava pamet".
McDonough je v nedeljo nastopil na petih ameriških televizijah in prepričeval javnost, da je treba Asadov režim kaznovati.
"To ni sodna dvorana. Obveščevalne dejavnosti ne delujejo tako. Zdrava pamet pravi, da je Asad odgovoren za napade in mora odgovarjati. Material je bil dostavljen z raketami, ki jih ima režim, in nobenih indicev nimamo, da bi jih imela tudi opozicija," je dejal McDonough.
Podpora posredovanju v Siriji med Američani pada
Kljub lobiranju najvidnejših politikov se naklonjenost posredovanju v Siriji med ameriško javnostjo ni povečala. Prav nasportno. Če je v zadnji javnomnenjski raziskavi, opravljeni 30. avgusta, 53 odstotkov Američanov nasprotovalo vojaškemu posegu v Siriji, jih zdaj nasprotuje še 10 odstotkov več, kažejo podatki raziskave, ki jo je opravil Reuters/Ipsos.
Logično se je zmanjšala tudi podpora ameriškemu vojaškemu posredovanju v Siriji. Zdaj bombardiranje Sirije z davkoplačevalskim denarjem podpira le še 16 odstotkov državljanov in državljank ZDA, medtem ko je bila v prejšnji anketi podpora 20 odstotna.
Rusi iščejo kompromis
Rusi pa si medtem prizadevajo, da bi v zadnjem hipu preprečili napad na Sirijo. Predlagajo, da bi Sirija vse svoje kemično orožje predala v roke mednarodne skupnosti, v zameno pa bi se ZDA vzdržale napada. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pojasnil, da naj bo sirsko kemično orožje potem tudi uničeno. Ob tem je še dejal, da bi morala Sirija postati članica Organizacije za prepoved kemičnega orožja.
Sirski zunanji minister Valid al Mualem je pozdravil ruski predlog za "ustavitev agresije ZDA", ni pa konkretno dejal, da ga je sirska vlada tudi uradno podprla.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je pozdravil ruski predlog in pozval k oblikovanju posebnih območij v Siriji, ki bi bila pod nadzorom Združenih narodov in v katerih bi uničili sirsko kemično orožje. Ban Ki Mun še pravi, da mora mednarodna skupnost ukrepati, če se izkaže, da je sirska vlada uporabila kemično orožje zoper svoje državljane.
Ruski predlog o sirski prepustitvi nadzora nad kemičnim orožjem je pozdravil tudi britanski premier David Cameron.Ob tem je posvaril, da je treba biti previden, da ne gre le za taktično preusmerjanje pozornosti od bistva problema. "A če gre za iskreno ponudbo, potem bi jo morali iskreno preučiti."
V Beli hiši pa so za zdaj skeptični, čeprav pravijo, da bodo ruski predlog resno preučili.
Kerry: Vojna v Siriji terja politično rešitev
Vojna v Siriji terja politično rešitev, je v Londonu danes dejal ameriški državni sekretar John Kerry. A tveganje, ki bi ga mednarodna skupnost sprejela z odločitvijo, da v tej državi ne posreduje, je večje od tveganja, ki pride s posredovanjem, je dodal. Kerry še naprej zbira čim širšo podporo "omejenemu" ameriškemu posredovanju v Siriji. Kot je poudaril, se ZDA zavedajo, da je končno rešitev za sirski konflikt mogoče doseči le za pogajalsko mizo in ne na bojišču.
"A za to mizo šele moramo priti," je opozoril Kerry. "Če ena stran verjame, da lahko izbriše neomejeno število svojih državljanov z nekaznovano uporabo kemičnega orožja ... ne bo nikoli sedla za pogajalsko mizo," je dodal ob tem. Znova pa je Kerry dodal, da se lahko Asad vojaškemu posredovanju še vedno izogne, če mednarodni skupnosti preda prav vse kemično orožje. Tega sicer ZDA ne pričakujejo, je dodal.
Obama bo skušal prepričati tudi javnost
Ameriški predsednik Barack Obama, ki je pred več kot tednom dni odločitev o omejenih napadih na Asada predal kongresu, bo imel v torek (v sredo zjutraj ob 3. uri po srednjeevropskem času) televizijski nagovor, danes pa bo imel intervjuje za šest televizijskih postaj.
V nekaj več kot tednu dni, odkar je Obama odgovornost za napad na Sirijo podelil kongresu, se podpora manjša. Senat bo morda resolucijo še uspel potrditi, v predstavniškem domu pa kaže slabo.
Obama zato stavi na svojo sposobnost prepričevanja tako kongresa kot javnosti.
Hrbet mu je obrnila liberalna organizacija MoveOn.org, ki ga je odločno podpirala pred in po obeh predsedniških volitvah. Organizacija je začela prikazovati oglas proti posredovanju.
Nekdanji poveljnik zavezniških sil v Iraku in Afganistanu, general David Petraeus, ki je kasneje odstopil s položaja direktorja Cie, je Obami izrekel podporo, vendar republikanci, ki podpirajo ukrepanje proti Asadu, niso niti najmanj prizanesljivi do predsednika, ki jih je prisilil, da svoje besede opravičijo pred volivci.
Odločen zagovornik še močnejšega posredovanja, republikanski senator John McCain iz Arizone, jih je, kot kaže, že slišal od volivcev in zdaj Obami grozi s sprožitvijo postopka odstavitve, če bo poslal vojake na teren.
Newyorški kongresnik Peter King je dejal, da si ne more zamisliti, da bi predsedniki "Harry Truman, John Kennedy ali Ronald Reagan državo postavili v takšen položaj. Želim si, da bi v Beli hiši imeli vrhovnega poveljnika, ne pa organizatorja skupnosti," je dejal King, ki zagovarja akcijo, a jo mora opravičiti pred volivci.
Za zdaj ni jasno, kako se bo Obama odločil, če kongres resolucijo zavrne. Republikanski senator Rand Paul iz Kentuckyja bo sicer zahteval amandma, da se predsedniku v primeru zavrnitve resolucije izrecno prepove ukrepanje na lastno pest.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.