
Policija je v soboto popoldne po lokalnem času na newyorškem letališču JFK aretirala 62-letnega izvršnega direktorja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominiqua Straussa-Kahna zaradi obtožb o spolnem napadu. V hotelu na Manhattnu naj bi isti dan surovo posilil sobarico.
Strauss Kahna je policija prijela na krovu letala Air France nekaj minut, preden je iz New Yorka poletelo v Pariz. Policija je namreč prijela prijavo spolnega napada v hotelu Sofitel v New Yorku, ki naj bi se zgodil istega dne.
Policisti so znanega francoskega socialističnega politika in nekdanjega finančnega ministra predali newyorškim detektivom, ki so ga zaprli na policijski postaji posebnega oddelka za spolne zločine (Special Victims Unit) na Manhattnu.
Grozi mu do 20 let zapora
Obtožba direktorja IMF vključuje "kaznivo spolno dejanje, nezakonito zadrževanje, poskus posilstva" in "napad na 32-letno dekle v hotelski sobi", je sporočil tiskovni predstavnik newyorške policije Ryan Sesa. Straussov odvetnik Benjamin Brafman je dejal, da se bo Strauss izrekel za nedolžnega. Še danes pa naj bi stopil pred sodnika.
Strauss-Kahn naj bi sicer v nedeljo po lokalnem času stopil pred sodnika v New Yorku, ki bo odločil, ali ga bodo zadržali v priporu ali pa, kar je po oceni francoske tiskovne agencije AFP bolj verjetno, da ga bodo izpustili na podlagi visoke varščine. Za očitana dejanja mu lahko grozi do 20 let zapora. Sodnik bo odločil tudi, ali bo sklical veliko poroto, ki bi se nato lahko v nekaj dneh sestala in odločila, ali bodo proti njemu vložili tudi uradno obtožnico.

Prisilil naj bi jo v spolni odnos
Sobarica v hotelu trdi, da je v Strauss-Kahnov apartma vstopila misleč, da je prazen. Ko je pospravljala vežo, je iz kopalnice stopil gol in jo poskusil spolno napasti. Zvlekel jo je v spalnico, potisnil na posteljo in potem zaklenil vrata. Uspelo se ji je izmuzniti, a jo je nato v kopalnici ponovno spolno napadel.
Ženski je nato končno uspelo pobegniti, nakar je o zadevi obvestila drugo hotelsko osebje in poklicala policijo. Po policijskih virih je Strauss-Kahn hotelsko sobo zapustil v naglici in za sabo pustil tako prenosni telefon kot nekaj osebnih stvari.
Žena verjame, da je nedolžen
Strauss-Kahnova žena Anne Sinclair je danes povedala, da ni nobenega dvoma, da je njen mož nedolžen, kar se bo tudi dokazalo. ''Niti za sekundo nisem verjela obtožbam, ki letijo na mojega moža. Ne dvomim, da se bo izkazala njegova nedolžnost. Ob tem pozivam k zadržanosti in dostojnosti,'' je dejala Strauss Kahnova soproga številka tri.

Zaenkrat nedolžen tudi za francosko vlado
Tudi za francosko vlado je Strauss-Kahn nedolžen, dokler mu ne dokažejo krivde, je po aretaciji prvega moža IMF zaradi obtožb spolnega napada danes dejal tiskovni predstavnik francoske vlade Francois Baroin.
"Francoska vlada spoštuje dve preprosti načeli: da pravosodne postopke vodi ameriško pravosodje v skladu z ameriško zakonodajo ter spoštovanje domneve nedolžnosti," je za televizijo France 2 dejal Baroin. Francoska vlada ne bo več komentirala te zadeve, je še dejal Baroin, ki se je kot prvi predstavnik vlade odzval na aretacijo Strauss-Kahna.
V igri za predsedniškega kandidata
Dominique Strauss-Kahn je bil do aretacije v igri za predsedniškega kandidata socialistične stranke Francije na naslednjih volitvah proti predsedniku Nicolasu Sarkozyju.
Prav v nedeljo objavljena javnomnenjska anketa v časniku Le Journal du Dimanche je pokazala, da bi Strauss-Kahn na volitvah prejel največ glasov. Zanj naj bi glasovalo 26 odstotkov volivcev, za vodjo skrajne desnice Marine le Pen 22 odstotkov, za Sarkozyja pa 21,5 odstotka.
Pričakovati je bilo, da bo Strauss-Kahn, ki je bil dolga leta poslanec v francoskem parlamentu nato pa tudi finančni in gospodarski minister, kmalu zaprosil za predsedniško nominacijo socialistov. A obtožba naj bi sedaj uničila vse njegove predsedniške upe, zna pa tudi zelo škoditi možnostim socialistov na volitvah 22. aprila 2012.

Francoski socialisti so novico o aretaciji Strauss-Kahna sprejeli z osuplostjo, obenem pa poudarjajo, da zanj velja domneva nedolžnosti, dokler o njegovi krivdi ne odloči sodišče. Predsednica francoskih socialistov Martine Aubry je stranko pozvala k "enotnosti in odgovornosti". Ni pa želela komentirati vpliva aretacije na predsedniško kampanjo socialistov.
MF pa je zagotovil, da kljub aretaciji generalnega direktorja delo sklada nemoteno poteka naprej. Začasno ga bo na čelu organizacije nadomestil drugi mož IMF John Lipsky. Slednji se bo sestal z izvršnim svetom IMF in jih obvestil o dogajanju, so še sporočili iz organizacije.
Položaj šefa IMFje dobil s Sarkozyjevo podporo, saj ta položaj po dogovoru med Evropo in ZDA pripada Evropi. ZDA pa izbirajo predsednika Svetovne banke. Prejšnji predsednik Svetovne banke Paul Wolfowitz je leta 2007 odstopil zaradi spolnega razmerja s podrejeno, ki ji je med drugim povišal plačo, Strauss-Kahn pa je imel podoben problem leta 2008. Kljub razmerju s podrejeno, ki se je po razkritju škandala preselila na Evropsko banko za obnovo in razvoj, je ostal na položaju.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.