Sedemletna deklica, ki so jo po tragediji na Pagu, ko je 54-letni Josip Rođak svoje štiri otroke pometal čez balkon enonadstropne hiše, v četrtek zvečer s hudimi poškodbami glave prepeljali v zagrebško bolnišnico, dobro okreva. Še vedno je pod posebnim zdravniškim nadzorom, a se njeno stanje izboljšuje. "Prenehli smo ji dajati pomirjevala, prebudila se je in je pri zavesti. Odklopili smo jo z aparata za dihanje. Če bo okrevala tako kot doslej, v parih dneh morda ne bo več potrebno intenzivno zdravljenje," je dejal Toni Matić, specialist pediatrije na pediatrični kliniki v Zagrebu.
Tudi preostali trije otroci (triletni deček in deklici, stari pet in osem let), ki so v zadrski bolnišnici, uspešno okrevajo. "Mlajša otroka bosta že v kratkem lahko odpuščena iz bolnišnice, osemletnica pa najverjetneje čez nekaj dni. Vsi trije so v isti bolnišnični sobi. Ko jim skupaj s socialno službo najdemo namestitev, bodo odpuščeni," je povedal Edi Karuc, namestnik direktorja zadrske bolnišnice. Zaradi tragedije, ki so jo preživeli, bo otroke jutri pregledal tudi klinični psiholog.
Z otroki je v bolnišnici tudi mama Katica Rođak, s katero je ves čas v navezi tudi Občina Pag. "Zdaj pomagamo pri nakupu higienskih potrebščin in oblačil – pižam, spodnjega perila ... Torej vsega, kar potrebujejo majhni otroci," pravi paški župan Ante Fabijanić.
Je pa družina po besedah župana že doslej prejemala pomoč občine. "V zadnjih dveh letih so prejeli okoli 30.000 hrvaških kun (okrog 4044 evrov)," je pojasnil Fabijanić in dodal, da pa vprašanje, ali je ta denar bil dejansko porabljen za otroke, ostaja neodgovorjeno.
Oba starša 2017 obsojena zaradi kršenja otrokovih pravic in zanemarjanja
Zadrsko sodišče je potrdilo, da sta bila oba starša leta 2017 že pravnomočno obsojena zaradi kršenja pravic otrok in zanemarjanja najstarejše hčerke, ki pa se je pred leti nato odselila.
"Sodba je konec leta 2017 postala pravnomočna, ker se stranki v postopku na odločitev nista pritožili. Sodišče jima je določilo kazen enega leta zapora oziroma tri leta pogojne," pojasnjuje Denis Klarendić, predstavnik Okrajnega sodišča v Zadru.
Sodnik Tomislav Šimić je Rođakova obsodil za dogajanje med letoma 2012 in 2013, ko jima je center za socialno delo najstarejšo hčerko, ki jo je imela Katica iz prvega zakona, odvzel.
Danes 18-letno dekle, naj bi mama in očim takrat psihično trpičnila, jo silila v čuvanje mlajših polsester, odnosi v družini pa so bili posledično zelo napeti. Dekle se je tako samo obrnilo n acenter za socialno delo in prosilo za pomoč, piše 24sata.
Dekle so jima zato odvzeli in jo namestili v mladinski dom v Splitu, danes pa živi na Reki.
Državno odvetništvo je sicer že izdalo odločbo o začetku preiskave zoper Rođaka. "Svoje štiri otroke je z jasnim namenom ubiti enega po enega odnesel iz spalnice in pometal čez balkon z višine 4,95 metra," je ob tem sporočil okrajni državni tožilec iz Državnega odvetništva v Zadru.
Pod drobnogledom preiskovalcev pa paška družina v zadnjih treh letih očitno ni bila. "Razen v času, ko smo vložili kazensko ovadbo zaradi kaznivega dejanja kršitve otrokovih pravic," je ob tem razložil direktor policije Nikola Milina.
Prst krivde pa je zdaj uperjen tudi v direktorico Centra za socialno delo Zadar Vesno Burčul, ki pa je bila že včeraj brez komentarja. Na nadzornem svetu centra naj bi sicer razmišljali o njeni zamenjavi.
Na predlog hrvaške ministrice za demografijo, družino, mlade in socialno politiko Nade Murganić je za jutri sklicana seja nadzornega sveta centra, kjer se pričakuje, da bodo v zvezi z nadzorom in izvedenimi obiski pri družini prejeli poročilo. Člani odbora bodo ta poročila pregledali in o njih razpravljali, po potrebi pa direktorico Murganićevo zaprosili še za pisno izjavo, poroča Dnevnik.hr.
Senca dvoma pada tudi na druge zaposlene na zadrskem centru za socialno delo. Posamezni socialni delavec ima 'pod okriljem' namreč kar 220 družin, kar je dokaz neuspešnosti sistema, poročajo hrvaški mediji. Na tnalu je posledično tudi resorna ministrica Murganićeva. "Nedopustno je, da se ministrica izogiba osebni odgovornosti, zlasti ker tudi sama prihaja iz te profesije in pozna sistemske težave. In zvračanje težav na prejšnjo vlado ne more biti izgovor," je jasna Jadranka Dimić iz Zveze zaposlenih v socialnem varstvu Hrvaške.
A iskanje vseh napak sistema in morebitne odgovornosti zaposlenih je prepozno za štiri otroke, ki se bodo s posledicami očetovega dejanja morali soočati celo življenje.
Oče se brani z molkom
Preiskovalni sodnik je že pred dnevi sporočil, da se bo Josip Rođak branil z molkom, kar pa bi znalo predstavljati težavo za sodne izvedence psihiatrične stroke. "Več kot 60 odstotkov obtoženih se brani z molkom. Za izvedenca je to zelo težko. Med postopkom zbiranja informacij za podajo strokovne ocene moramo namreč preučiti odnos osumljenega do kaznivega dejanja, ki ga je domnevno zagrešil in njihove besede, njihovo pričevanje je pri tem zelo pomembno. Če se odločijo za molk, to seveda ni možno in strokovno oceno moramo pripraviti iz razpoložljive dokumentacije in drugih informacij, ki so nam na voljo," pojasnjuje Nadica Buzina s hrvaškega Inštituta za sodno psihiatrijo. V kolikor pa si obtoženi tekom sodnega procesa premisli in se odloči spregovoriti, lahko tudi izvedenci spremenijo oceno.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.