Zgodba Britanke, ki je na Hrvaškem padla z ladje in kar deset ur preživela v morju, je obkrožila svet in postala zgodba o preživetju, moči človeškega uma in požrtvovalnosti junaških reševalcev.
46-letna stevardesa Kay Longstaff pa še zdaleč ni edina, ki ji je uspelo skoraj nemogoče. Britanski Sky News je zbral še sedem podobnih zgodb o neverjetnem preživetju. Kdo drži Guinessov rekord, komu javnost ni verjela in po kom so posneli hollywoodski film?

Jose Salvador Alvarenga
Salvadorski ribič Jose Salvador Alvarenga je bil na majhnem ribiškem čolnu sredi Tihega oceana ujet kar 13 mesecev, preden se je februarja 2014 vrnil domov.
Takrat 37-letnik se je leta 2012 iz Mehike odpravil na ribiški izlet s prijateljem Ezequielom Cordovo, ko ju je odneslo na odprto morje. Cordova je umrl po štirih mesecih. Izstradal se je do smrti, saj njegov želodec ni prenesel pitja urina, želvje krvi, ptičjega mesa in surovih rib. Joseja pa so več kot leto dni pozneje našli skoraj 8000 milj (12.900 kilometrov) stran od začetka poti, z gosto brado in dolgimi razmršenimi lasmi je bil skoraj neprepoznaven. Brez pomoči ni mogel niti hoditi.
Ob vrnitvi domov ga je bratranec opisal kot "bojevnika", njegova mama pa je rekla, da je to "čudovit čudež". Pozneje se je vrnil v Mehiko, da bi izpolnil svojo obljubo, ki jo je dal prijatelju, ter obiskal njegovo mamo.

Louis Jordan
Nekaj, kar bi moralo biti prijeten ribiški izlet, se je za 37-letnega Američana Louisa Jordana spremenilo v 66-dnevni test vzdržljivosti na morju. Zajela ga je nevihta. "Valovi so bili visoki, veter je bil močan. Nisem izkušen mornar, na vodi v preteklosti nisem preživel veliko časa," je povedal.
Ameriška obalna straža ga je rešila marca 2015, ko so ga opazili, da sedi na trupu svoje prevrnjene jadrnice približno 200 milj (321 kilometrov) od zvezne države Severna Karolina. Odpeljali so ga v bolnišnico v Virginiji, kjer so ga zdravili zaradi dehidracije in poškodbe ramena, a so ga že po nekaj urah odpustili.
Trdil je, da je shujšal 25 kilogramov, saj mu je zmanjkalo hrane v pločevinkah in je moral jesti surove ribe, a kljub temu je ob rešitvi izgledal robustno, hodil je brez pomoči, imel je trden stisk roke in niti malo od sonca opečene kože. Prav zato, ker je po vsem prestanem izgledal tako dobro, so se v javnosti pojavili številni dvomi o resničnosti njegovih navedb.
Njegov oče Frank pa je njegovo preživetje pripisal dobri fizični pripravljenosti in trdnemu verskemu prepričanju.
Tony Bullimore
Tony Bullimore, britanski mornar in poslovnež ter nekdanji marinec, je brez vode in hrane na morju preživel štiri dni, ko se je njegova jadrnica prevrnila med regato okoli sveta Vendee Globe leta 1997.
Svojci so bili prepričani, da je utonil, nato pa ga je iz ledene vode 2.200 kilometrov od obale Avstralije rešila avstralska mornarica. Našli so ga, ko je sedel na prevrnjeni jadrnici, fotografije srce parajočega prizora pa so obkrožile svet. Izkazalo se je, da je preživel z eno samo tablico čokolade.
Zaradi neverjetne zgodbe, o kateri so poročali vsi svetovni mediji, se ga je prijelo ime "Britanski buldog" in vse do letošnjega julija, ko je umrl v 79. letu, je veljal za legendo Bristola.
Še en tekmovalec, Kanadčan Gerry Roufs, je med omenjeno dirko umrl.

Tami Oldham Ashcraft
Srce parajoča zgodba Tami Oldham Ashcraft in njenega zaročenca Richarda Sharpa je bila navdih hollywoodski industriji, ki je po resničnih dogodkih posnela film Adrift (Izgubljena med valovi), v katerem glavno vlogo 23-letne avanturistke igra Shailene Woodley.
Potem ko sta jeseni 1983 s čolnom izplula s Tahitija proti San Diegu, nista slutila, da ju bo zajel orkan Raymond. Močan veter se je z njunim plovilom poigraval kot s perescem in ga kmalu razbil na koščke.
Richarda je vzelo morje, Tami pa je z zdrobljeno nogo in zevajočo rano na glavi iz ostankov čolna uspela sestaviti splav in odpluti proti Havajem. 41 dni je nato, zahvaljujoč kikirikijevem maslu in močni volji, preživela na morju, preden so jo rešili.

Oguri Jukichi
Guinessov rekord človeka, ki je najdlje preživel na morju, drži japonski kapitan Oguri Jukichi. On in njegova posadka so bili s tovorno ladjo oktobra leta 1813 na poti iz osrednjega mesta Toba v sedanji Tokio, ko jih je zajela huda nevihta in odneslo jih je daleč v Tihi ocean.
Oguri je na morju preživel natanko 484 dni, družbo pa mu je delal še en mornar. Ducat drugih članov posadke je umrlo zaradi skorbuta, bolezni, ki jo povzroča pomanjkanje vitamina C.
Blizu Kalifornije ju je marca leta 1815 rešila ameriška ladja. Preživela sta, zahvaljujoč prehrani z destilirano morsko vodo in sojinimi zrni, ki sta jih v več sto vrečkah imela na ladji.

Steven Callahan
Odraščanje z ljubeznijo do čolnov in v duhu, željnem pomorskih avantur, je Stevena Callahana prepričalo, da je dobro pripravljen za pot čez Atlantik z jadrnico Napoleon Solo, ki jo je sam izdelal.
Iz Newporta na Rhode Islandu je odplul leta 1981 in uspešno prispel do Bermudov in Cornwalla, nato pa se je iz Penzanca v sklopu regate odpravil proti Antigvi. Plovila je zajela nevihta, ki je potopila nekaj čolnov in poškodovala tudi Napoleona Solo, a ga je Callahan hitro popravil in nadaljeval ob obali Španije in Portugalske proti Kanarskim otokom.
Na poti je njegova jadrnica zadela ob nekaj – še danes ne ve, kaj je bilo, predvideva pa, da je trčil v kita – zaradi česar je bil Napoleon Solo tako močno poškodovan, da ga je moral Callahan zapustiti.
Na napihljivem reševalnem čolnu ga je odneslo stran od razbitine, nato pa je 76 dni preživel na morju, dokler ga ni blizu otoka Marie Galante južno od Guadeloupe pobral lokalni ribič.
"Uspeš se rešiti s potapljajoče se jadrnice, si na reševalnem čolnu, nato pa se šele zares začne. Dezorientiran si. Začneš se spraševati: Kako bom preživel?" je povedal. Da bi lažje prerodil vsak dan posebej, je vzpostavil neko rutino – vsako jutro se je malo razgibal in iskal različne načine, kako meriti čas in razdaljo. Najpomembnejši del njegove (pre)izkušnje so bile ribe, pravi. "Ves čas so me spremljale. Z njimi sem se hranil. Skoraj so me ubile. Na koncu pa so me rešile," je še dejal.
Ko se je vrnil domov, je izdelal poseben rešilni čoln "the Clam" (školjka), ki nudi dovolj sence, jadro, ki ga lahko dvigneš, in vse potrebščine za preživetje na morju. Avantura pa ni ubila njegove ljubezni do morja, s soprogo Kathy sta se namreč zatem odločila, da bosta preostanek življenja živela kar na čolnu. Ta je, seveda, opremljen s kar dvema rešilnima čolnoma.

Pun Lim
Kitajski mornar Pun Lim pa je edini preživeli z britanske trgovske ladje SS Ben Lomond, ki jo je novembra leta 1942 potopila nemška vojna mornarica.
Na lesenem splavu z majhno zalogo hrane in vode je v južnem Atlantiku preživel 133 dni. Pomagal si je z ribolovom, lovom ptic in zbiranjem deževnice.

KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.