Tujina

Zbogom, Guantanamo!

Washington, 20. 11. 2008 19.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pet Alžircev, ki so bili osumljeni načrtovanja bombnega napada na ameriško ambasado v Sarajevu in so sedem let preživeli v zaporu Guantanamo, je svobodnih. Se bodo vrnili v BiH?

Nadža Dizdarević, žena Hadja Boudellaata, se je ves čas borila za izpustitev alžirske skupine.
Nadža Dizdarević, žena Hadja Boudellaata, se je ves čas borila za izpustitev alžirske skupine. FOTO: Reuters

Pet od šestih Alžircev, ki so bili aretirani leta 2001 v Sarajevu in nato zaprti v zaporu Guantanamo na Kubi, je svobodnih. Tako je razsodilo ameriško sodišče, ki je v obrazložitvi zapisalo, da ameriški vladi ni uspelo zbrati dokazov o sodelovanju peterice s teroristično organizacijo Al Kaida.

Mustafa Ait Idir, Belkacem Bensayah, Hadj Boudellaa, Saber Lahmer, Lakhdar Boumediene in Mohamed Nachle so rojeni v Alžiriji. V BiH so prišli med vojno. Pet jih je poročenih in imajo otroke, pridobili pa so tudi bosansko državljanstvo, Lakhdar pa je pridobil pravico do bivanja v BiH. V času pripora sta jim bila odvzeta državljanstvo in pravica do bivanja. Ostali so le državljani Alžirije, saj so imeli dvojno državljanstvo. Idir, Boudellaa, Boumediene in Nechle so po pritožbi dobili državljanstvo nazaj.

Oktobra 2001 so bosanske oblasti priprle šest državljanov BiH alžirskega rodu zaradi suma, da so povezani z Al Kaido. Njihovi svojci so bili prepričani, da bodo kmalu izpuščeni in da gre le za napako. Vrhovno sodišče Federacije BiH je sicer razsodilo, da bi morali biti izpuščeni na prostost, vendar so jih oblasti 18. januarja 2002 predale ZDA, kar so mednarodne in lokalne organizacije za zaščito človekovih pravic močno kritizirale. ZDA so šesterico nato takoj poslale v Guantanamo na Kubo.

Ameriške oblasti so nato zatrjevale, da je skupina načrtovala bombni napad na ameriško veleposlaništvo v Sarajevu. Toda pred dobrim mesecem so ameriški tožilci sporočili, da ne vztrajajo več pri teh obtožbah. Ameriška vlada je takrat sporočila, da je šesterica osumljena načrtovanja odhoda v Afganistan, kjer naj bi se borili na strani teroristov. Toda sodnik Richard Leon je menil, da obtožbe, ki izvirajo le iz enega vira, niso dovolj. Prav tako je menil, da nima želenih in potrebnih informacij, s katerimi bi presodil o kredibilnosti in zanesljivosti vira. Zato je ameriškim oblastem ukazal, naj takoj poskrbijo za izpustitev petih Alžircev.

Objavili prvi posnetek zasliševanja v Guantanamu
Objavili prvi posnetek zasliševanja v Guantanamu FOTO: Reuters

V primeru šestega priprtega Alžirca Belkacema Bensayaha pa je sodnik Leon razsodil, da je ameriška vlada zbrala dovolj dokazov, ki pričajo o tem, da je načrtoval odhod na afganistanska bojišča, kjer bi se boril zoper ameriško vojsko.

Zaslišanje je potekalo v skladu z junijsko odločitvijo ameriškega vrhovnega sodišča, da imajo teroristični osumljenci v Guantanamu pravico pred zveznimi sodišči izpodbijati upravičenost svojega zaprtja. Na ameriških sodiščih trenutno poteka več kot 150 podobnih, t. i. habeas corpus zaslišanj, današnja odločitev sodnika Leona pa je prva te vrste.

Vlada BiH je že sporočila, da je pripravljena sprejeti omenjeno peterico. Odvetniki obtoženih so medtem napovedali pritožbo v primeru Bensayaha, ameriško pravosodno ministrstvo pa se za zdaj še ni odzvalo. Sodnik Leon je oblasti ZDA sicer pozval, naj se ne pritožijo na njegovo razsodbo, saj si obtoženi zaslužijo, da po sedmih letih končno odidejo domov, morebitna pritožba pa bi lahko izpustitev zavrla celo za dve leti.

Amnesty International ima na svoji spletni strani objavljen poziv za podpis peticije bosanskim oblastem. Opozarjajo, da so bosanske oblasti delovale nezakonito, ko so šesterico predale ameriškim posebnim enotam.

Obama bo zaprl Guantanamo

V Guantanamu je trenutno zaprtih 255 oseb.

Novoizvoljeni predsednik ZDA Barack Obama naj bi položaj pravosodnega ministra v svoji prihodnji administraciji ponudil Ericu Holderju, ki je v preteklosti že izrazil prepričanje, da morajo ZDA zapreti taborišče za osumljene teroriste Guantanamo in s tem spremeniti katastrofalno smer Busheve administracije v boju proti terorizmu. Obama je istega mnenja. "Zagotovil bom, da ne bomo mučili ljudi,“ je dejal.

Po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001 so namreč v imenu varnosti začeli teptati človekove pravice, afere z mučenji zapornikov v iraškem Abu Grajbu in tudi v Guantanamu pa so močno načele ugled države v svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Magdalena Mitrovic
22. 11. 2008 23.37
slika moderne evropske muslimanke ,evo če to ni bolano .......
YebeneKomunyare
21. 11. 2008 12.28
A na osebni ma tut ta fertah na glavi ... lol
alduri
21. 11. 2008 12.21
cestitam alzircem, ni vsak terorist, ki ga bush oznaci,. Fantje uzivajte svobodo.
vodka-don
21. 11. 2008 12.18
moz ma dokaz da je sla vn iz bajte ko ga ni blo,to bo totalka....
chicago-bears
20. 11. 2008 23.21
busha je treba u haggg on je najvecji zlocinc on je organizirav september 11 samo da je najdu razlog za vojno zlocinc obama ga bo razkril
pijanec22
20. 11. 2008 21.55
Tista ženska na sliki je pred poroko zagotovo bila svobodna, zdaj pa mora biti pod neko rjuho.
pijanec22
20. 11. 2008 21.53
Bosno bodo počasi spremenili v pravi islamski protektorat.
avava
20. 11. 2008 21.28
ojla primitivci merkajte na svoj jezik