50-letni moški, katerega identiteta ostaja neznana, je sedem let po nesreči umrl za posledicami raka na pljučih, ki ga je povzročila izpostavljenost radioaktivnemu sevanju med čiščenjem jedrske elektrarne.
Japonec, ki so mu raka odkrili februarja 2016, je bil zadolžen za merjenje sevanja v nuklearki, tam pa je delal od decembra 2011. Oblasti poročajo, da je delavec med delom nosil zaščitna oblačila in maske ter upošteval vse varnostne ukrepe.
Družina umrlega ne želi, da se žrtvino ime omenja v medijih, prav tako niso želeli komentirati okoliščin smrti.
Japonska je v letih po katastrofi štirim delavcem, ki so zaradi sevanja zboleli za rakom, izplačala visoke odškodnine, kot poroča japonski časopis Asahi Shimbun pa jih 17 na izplačilo še čaka.
Marca 2011 je uničljiv potres z magnitudo 9 močno stresel severovzhod države, kasneje pa se mu je pridružil še cunami, ki je povzročil okvaro v hladilnem sistemu elektrarne. Posledično so bili v zrak izpuščeni radioaktivni elementi, kar je na tisoče ljudi prisililo, da so zapustili svoje domove.
Katastrofa v Fukušimi velja za najhujšo nesrečo po Černobilu, področje okoli nuklearke pa zaradi nevarnosti sevanja ostaja neposeljeno.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.