Pred sedmimi leti so v nočnih urah ameriški vojaki napadli Irak z namenom strmoglaviti nedemokratični režim diktatorja Sadama Huseina. Kljub temu danes v Iraku ni opaziti, da bi kakor koli obeleževali to obletnico – življenje teče povsem nemoteno, številni so na obletnico celo pozabili.
Prav tako se je obletnici izognil uradni Washington. V petek v Beli hiši niso podali nobenega komentarja na to temo, v ameriški vojski pa so potrdili, da dogodka ne bodo obeležili z nobeno posebno prireditvijo ali dogodkom.
Edini, ki se spominjajo dogodkov izpred sedmih let, so številni protestniki po vsem svetu. Pa še število teh skozi leta upada. Delno temu botruje dejstvo, da se oči mednarodne skupnosti vse bolj upirajo v Afganistan, po drugi strani pa imajo tudi ljudje dovolj dela z reševanjem lastnih težav, potem ko je številne resno prizadela gospodarska kriza.
Ameriški predsednik Barack Obama je sicer v predvolilnem boju obljubil, da bo v primeru izvolitve umaknil ameriške vojake iz Iraka. Svojo obljubo počasi tudi izpolnjuje, od 170.000 vojakov, ki so jih imele ZDA v Iraku oktobra 2007, je njihovo število upadlo na trenutnih 95.000, do konca avgusta pa naj bi se zmanjšalo na 50.000. Dokončno naj bi se ameriške enote iz Iraka umaknile do konca leta 2011. Sicer je v Iraku umrlo okoli 4400 ameriških vojakov.
V sedmih letih je sicer po podatkih iraškega ministrstva za človekove pravice življenje v Iraku v vojni izgubilo 85.694 ljudi, 147.195 pa je bilo ranjenih. V to število so všteti iraški civilisti, vojaki in policisti, ne pa tudi pripadniki tujih sil.
Prav tako Iračani žrtev niso šteli prvih nekaj mesecev po ameriški invaziji v letu 2003. Dejansko število žrtev pa je še veliko večje, saj številne smrti ostanejo neprijavljene.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.