Sedem kitajskih državljanov, ki so jih v nedeljo zajeli v Faludži, je bilo izpuščenih, je nocoj poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua. Kitajski trgovec Chen Xianzhong, zaposlen v Bagdadu, je za Xinhuo povedal, da je Islamski odbor klerikov poskrbel za izpustitev vseh sedmih zajetih talcev, ki so jih oskrbeli na skrivnem kraju. Neznanci so zjutraj ugrabili sedem moških, starih med 18 in 49 let. Ugrabljeni Xue Yougui, Lin Jinping, Li Guiwu, Li Guiping, Wei Weilong, Chen Xiaojin in Lin Kongming so v Irak prispeli iz Jordanije, ugrabili pa so jih v bližini Faludže.
Nekateri talci na svobodi že prej
Svet prehodne iraške vlade je popoldne sporočil, da so uporniki izpustili 12 talcev, izrazili pa so upanje, da bodo do jutri izpuščeni vsi ugrabljenci. Predstavnik Sveta Mošen Abdel Hamid ob tem ni pojasnil, katere narodnosti so, ne kje se nahajajo. Tiskovni predstavnik Islamskega odbora klerikov Mutana Harit je pred tem poročal o devetih izpuščenih talcih, voznikih tovornjakov, ki so jih zajeli minuli teden v okolici Bagdada, vendar ni jasno, ali sta govorila o istih talcih. Hamid je še povedal, da so izpustitve rezultat posredovanja Islamskega odbora klerikov, ki je ugrabiteljem očital, da so ugrabitve napačna poteza. Omenjeni odbor naj bi se dogovarjal tudi za izpustitev ostalih talcev, ki so še v rokah upornikov.
Po podatkih sil koalicije v Iraku trenutno pogrešajo 23 tujih državljanov, večina med njimi je bila ugrabljenih v zadnjih dneh. V Iraku sta izginila tudi češka državljana, zaposlena pri češki državni televiziji. Kot so povedali na češki državni televiziji, so davi zgubili stik z znanim novinarjem Michalom Kubalom in njegovim kamermanom Petrom Klimo.

Po še nepotrjenih podatkih bi lahko bila ugrabljena, ko sta bila iz Bagdada na poti v Jordanijo, ugrabil pa naj bi jih taksist, ki jih je peljal v Aman. Od nedelje pa pogrešajo tudi novinarja češkega državnega radia Vita Pohanko. Po nepotrjenih podatkih bi lahko bil na poti v Aman skupaj z omenjeno dvojico. Pohanka je namreč zadnjič poročal iz Bagdada v soboto zvečer, v nedeljo pa naj bi najel avtomobil za pot v Aman, danes pa naj bi se že vrnil v Prago.
Po izteku ultimata brez sprememb glede ugrabljenih Japoncev

Nek japonski diplomat je povedal, da tudi po izteku ultimata ugrabiteljev ob 15. uri še vedno ni napredka glede vprašanja treh ugrabljenih Japoncev v Iraku. "Doslej ni bilo napredka. Nimamo nobenih informacij, ki bi potrdile podatke o njihovem stanju ali o tem, kje so," je povedal.
Neimenovani japonski diplomat pa je že prej potrdil, da so trije japonski državljani, ki so jih iraški skrajneži pred dnevi vzeli za talce, še vedno v ujetništvu in da vlada v Tokiu nima podatkov o njihovi morebitni izpustitvi. Mezher Al Dulajmi, ki se je predstavil kot posrednik med japonskimi oblastmi in ugrabitelji, je po telefonu sporočil, da ugrabitelji grozijo, da bodo danes ob 15. uri po srednjeevropskem času ubili enega od talcev, če se japonski vojaki ne bodo umaknili iz države. Zagotovil je še, da so vsi trije ugrabljeni japonski civilisti zdravi in da z njimi lepo ravnajo.
Američani nameravajo zajeti ali celo ubiti Al Sadra

Al Sadr je s svojo karizmo in vojaškimi milicami povzročil ogromno težav in žrtev v koalicijskih vojaških enotah, zato se je koalicija odločila za njegovo zajetje. Ameriška administracija v Iraku je zagotovila, da imajo nalog za aretacijo Al Sadra že nekaj mesecev, izdal pa naj bi ga iraški sodnik zaradi vpletenosti Al Sadra v umor verskega voditelja lani v Nadžafu.

”Misija ameriške vojske je, da ujamejo ali ubijejo Al Sadra,” je na video konferenci povedal general Ricardo Sanchez, poveljnik kopenskih enot sil koalicije v Iraku. Sanchez je priznal tudi, da je šiitsko sveto mesto Nadžaf v osrednjem Iraku jše naprej pod nadzorom milice skrajnega iraškega šiitskega verskega voditelja Moktade al Sadra, njegova milica pa nadzira tudi del mesta Karbala. Povedal pa je še, da pogrešajo dva ameriška vojaka in sedem ameriških poslovnežev, ki so službovali v Iraku. Zaposleni so bili v ameriškem podjetju Halliburton, pogrešili pa so jih po napadu na ameriški konvoj na severu Bagdada. Kot je povedal Sanchez, še ne more pojasniti, ali so pogrešane morda ugrabili in ali so sploh še živi.
V Bagdadu krvavo in oglušujoče
V središču Bagdada, kjer se nahaja sedež koalicijskih sil v Iraku, so danes odjeknile tri močne eksplozije.

Predstavnik ameriške vojske je povedal, da ni jasno, ali gre za nadzorovano uničevanje starih zalog iraškega orožja ali napad. V Samari, severno od Bagdada, je v napadu na ameriški konvoj umrl en ameriški vojak, štirje pa so ranjeni. V eksploziji dveh raket blizu nadzorne točke v Kirkuku na severu Iraka pa je bil ubit iraški policist, štirje iraški civilisti pa so bili ranjeni.

V bližini Bagdada je bil v napadu ubit tudi romunski državljan, še eden pa se je ranil. Oba sta delala v zasebni varnostni službi, ranjenega pa so odpeljali v bolnišnico, kjer je bil operiran, sedaj pa je izven življenjske nevarnosti. "Nekaj avtomobilov, polnih uslužbencev iz varnostne službe, so napadli v nedeljo popoldne," je povedal romunski veleposlanik v Iraku Mihai Stuparu. Romunija ima sicer v Iraku okrog 700 vojakov; večina, približno 400 vojakov je v Nasiriji pod poveljstvom italijanskih čet, sto jih je pri vojaški policiji pod poveljstvom Velike Britanije, 200 vojakov pa je pod poljskim poveljstvom v centru Iraka.
Ameriške enote so s tanki in oklepnimi vozili obkolile bagdadsko univerzo Mustansiriya in oborožene študente pozvale, naj se predajo. ”Odložite orožje in zapustite univerzitetno območje,” so iraški delavci, ki delajo za ameriško vojsko, vpili po megafonih. Oboroženi študenti naj bi bili podporniki šiitske verske organizacije.
V Faludži ponoči spopadi, premirje kljub temu podaljšali
Faludži, kjer je nasilje v minulem tednu zahtevalo 600 iraških življenj, pa je danes mirno, potem ko so sunitski uporniki in sile koalicije še za 24 ur podaljšale prekinitev ognja, ki so jo za 12 ur razglasile v nedeljo.

"Prekinitev ognja bi morala poteči danes zjutraj, vendar sta se strani v nedeljo zvečer dogovorili, da jo bosta podaljšali še za 24 ur," je povedal predstavnik iraške strani v mestu Ala al-Maki. Prekinitev ognja so sklenili zato, da bi na pogajanjih poskušali najti rešitev za razmere v mestu.
Predstavnik iraške strani na pogajanjih Hatem al-Huseini je sicer v nedeljo povedal, da naj bi se v okviru prekinitve ognja ameriški marinci začeli postopno umikati iz Faludže ter nadzor v mestu prepustili iraškim policistom in pripadnikom civilne obrambe.
V mestu Faludža so v noči na ponedeljek ponovno izbruhnili spopadi med iraškimi uporniki in ameriško vojsko, je poročala agencija Reuters. Uporniki so za prekinitev premirja obtožili ameriške marince.
Mubarak zaskrbljen nad razmerami v Iraku

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak, ki se mudi na obisku v ZDA, je po današnjih pogovorih z ameriškim kolegom Georgeom Bushem izrazil globoko zaskrbljenost nad varnostnimi razmerami v Iraku. Pozval je tudi k čim hitrejši obnovi iraške suverenosti in k večji vlogi Združenih narodov, kar se tiče politične prihodnosti države. Bush pa je dejal, da so se razmere v Iraku izboljšale, ob tem pa poudaril, da je bil minuli teden težak. Ponovil je še, da prenos oblasti Iračanom ostaja cilj ZDA, sicer pa pohvalil vlogo Egipta v boju proti terorizmu.
"Egipt je strateški partner ZDA, cenimo dolgoletna prizadevanja predsednika Mubaraka za mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu," je na novinarski konferenci na svojem ranču v Teksasu dejal Bush. Obenem je izpostavil, da je pogoj za mirno prihodnost na območju boj proti terorizmu. "Cilj je trajen mir na območju, ne mir kot premor med vojnami," je še poudaril ameriški predsednik.