
Ameriški predsednik Barack Obama je po poskusu napada na letalu med Amsterdamom in Detroitom in številnih drugih lažnih preplahih stopil pred javnost in obljubil, da ZDA ne bodo mirovale, dokler ne bodo vsi odgovorni za napad na omenjenem letu odgovarjali. Dodal je še, da je ukazal nove varnostne ukrepe in revizijo dogodkov, ki so pripeljali do tega, da napadalcu niso preprečili vkrcanje na letalo.
"Tisti, ki hočejo pobijati nedolžne moške, ženske in otroke, morajo vedeti, da bodo ZDA naredile več kot le poostrile varnost,“ je bil odločen Obama. "Uporabili bomo vsa sredstva, da razbijemo, razorožimo in premagamo nasilne ekstremiste, ki nam grozijo, najsi bodo iz Afganistana ali Pakistana, iz Jemna ali Somalije, ali od koder koli že načrtujejo napade proti ZDA.“ Predsednik pa je odredil tudi revizijo sistema seznamov sumljivih oseb in varnostnih pregledov na letališčih.
Obama se je sicer oglasil kmalu za tem, ko je Al Kaida priznala, da stoji za omenjenim poskusom napada na letu proti Detroitu, ki ga je zakrivil 23-letni Nigerijec Umar Faruk Abdulmutalab. To naj bi bilo maščevanje za nedavne napade v Jemnu, ki so jih izvedla letala ZDA. Zabeležili naj bi tudi številne civilne žrtve. "Naše maščevanje je blizu,“ so dejali v izjavi.

23-letni Nigerijec pa je ob tem dodal, da je samo eden od mnogih in da se jih še veliko uri za napad na zahod.
Ministričina napaka
Ministrica za domovinsko varnost Janet Napolitano je medtem že v nedeljo dejala, da je "sistem deloval", zato je v ponedeljek skušala popraviti napako in je priznala, da sistem ni deloval, vendar se je branila, da so njene nedeljske besede "vzeli iz konteksta". Želela naj bi povedati, da je sistem deloval po spodletelem napadu, ko so izjemno hitro obveščali vse, ki so jih morali, in tako naprej.
Demokratski in republikanski kongresniki so za januar že napovedali številna zaslišanja. Skušali bodo ugotoviti, kako je mogoče, da je lahko mladenič, ki ga je lastni oče pred dvema mesecema prijavil nigerijskim oblastem, novembra pa ameriškim diplomatom v Nigeriji, sploh potoval v ZDA. Oče ga je prijavil zaradi vse bolj skrajnih islamističnih pogledov in je želel, da bi ga nekdo našel in pripeljal domov.
Američani vse bolj paranoični
Spodleteli napad je večino Američanov prepričal v resnost grožnje novega terorističnega napada v letu 2010. Anketa Rasmussen ugotavlja, da je zdaj v to prepričanih 79 odstotkov Američanov, medtem ko jih je avgusta bilo 49 odstotkov. Američane za zdaj 'tolaži' zmeda na letališčih, saj naj bi nepredvidljivost varnostnih ukrepov otežila delo teroristom.
Dva dni po poskusu napada so v ZDA veljali ostri ukrepi. Na nekaterih letih stevardese potnikom pred pristankom niso dovolile v rokah držati niti knjige. Prepovedane so bile odeje in celo videoprojekcije poleta, pa tudi filmov. Prepovedana je bila pot na stranišče in brskanje po ročni prtljagi. V skladu z odločitvijo Uprave za varnost v transportu (TSA) pa lahko zdaj o teh ukrepih odloči vsak kapitan letala sam.
Vrste za varnostne preglede na letališčih so bile sicer nekoliko daljše, varnostniki nekoliko bolj pozorni, potniki pa izpostavljeni premetavanju prtljage in otipavanju.
Poostreni ukrepi pa so zamude letal povzročili tudi na nekaterih evropskih letališčih, med drugim v Parizu in Londonu.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.