
Radikalni šiitski verski voditelj Moktada al Sadr ne bo sodeloval pri oblikovanju iraške ustave, saj je prepričan, da je ameriška prisotnost v državi v minulih dveh letih prinesla uničenje in povzročila razkol iraškega ljudstva. "Če bodo volitve, ki so v državi potekale pred dvema mesecema, prispevale h koncu okupacije, potem so bile to dobre volitve. Če ne, potem nimajo nobenega posebnega pomena za iraško ljudstvo," je povedal al Sadr.
Al Sadrove milice, ki so nastale po iraški vojni leta 2003, so v Nadžafu in drugih iraških mestih z ameriškimi četami bojevale hude boje, v katerih je življenje izgubilo več sto ljudi. Šele intervencija največje šiitske verske avtoritete, velikega ajatole Alija al Sastanija, je konec avgusta lani privedla do prekinitve bojev.
Ubili civiliste
V bombnem napadu na ameriške vojake in napadu na vozilo s tujimi civilisti v zahodnem Iraku so izgubili življenje štirje ljudje.
Kot je povedal zdravnik v mestu Abu Gorej, 30 kilometrov oddaljenem od Bagdada, so ameriški vojaki po eksploziji začeli streljati in pri tem ubili iraškega civilista, drugega pa ranili. Pri napadu na vozilo s tujimi civilisti pa so življenje najverjetneje izgubili trije potniki.

Po besedah očividcev naj bi v Faludži, ki leži 70 kilometrov zahodno od Bagdada, na hitri cesti severno od mesta uporniki "ob terenskem vozilu s tujci" sprožili bombo. Ameriška patrulja, ki je kmalu po eksploziji prispela na mesto dogodka, je odpeljala številne poškodovane. Trije potniki v vozilu so življenje najverjetneje izgubili, česar pa ameriška vojska zaenkrat še ni potrdila.
Na hitri cesti, ki povezuje Bagdad in jordansko mejo, so sicer že leto dni zaradi visokega tveganja ob številnih napadih in ugrabitvah tujci zelo redki.