Brez pristojnega komisarja ne gre, zasedanje smo prekinili, sledila bodo strokovna usklajevanja, nadaljevali bomo 15. septembra, je po koncu izrednega sestanka v Bruslju pojasnil slovenski kmetijski minister Dejan Židan.
Komisar za kmetijstvo Phil Hogan se zaradi bolezni izrednega zasedanja ni mogel udeležiti, zastopal ga je podpredsednik komisije Jyrki Katainen, ki je ministrom predstavil sveženj, osredotočen na reševanje finančnih težav kmetov, težav v delovanju prehranske verige in na stabilizacijo trgov.
Katainen je po koncu zasedanja ocenil, da je bil odziv izjemno spodbuden. Luksemburški kmetijski minister Fernand Etgen, ki je vodil zasedanje, je dejal, da so ga ministri sprejeli z zadovoljstvom.
Komisija predlaga ciljno pomoč v obliki nacionalnih ovojnic za vse države za ublažitev krize v mlečnem sektorju, podaljšanje in okrepitev pomoči za zasebno skladiščenje masla in posnetega mleka v prahu, novo shemo zasebnega skladiščenja za prašičje meso, povečanje sredstev za promocijo kmetijskih proizvodov ter preučitev ukrepov za izboljšanje delovanja prehranske verige.
Židan: Krize ne čutijo vsi, ni solidarnosti
Po današnjem sestanku je znano, da 500 milijonov evrov ne bo šlo iz kriznih rezerv EU, temveč iz tistega dela evropskega proračuna, ki se polni z dajatvami, je po koncu zasedanja pojasnil Židan. Podroben razrez 500 milijonov evrov za zdaj ni znan. Za neposredno finančno pomoč proizvajalcem mleka naj bi šlo več kot 300 milijonov, ocenjuje slovenski minister.
Tudi razdelitev po posameznih članicah še ni znana, niti merila za opredelitev nacionalnih ovojnic. Prav tako še niso znana merila za razdelitev denarja kmetom iz ovojnice. Slovenija se zavzema, da ne bi bilo specifičnih kriterijev, ampak da bi se upoštevalo število goveda oziroma kmetij.
Preostalo naj bi šlo za ukrepe skladiščenja sirov in masla ter prašičjega mesa, za promocijo mlečnih in mesnih izdelkov v EU in tretjih državah, za odkup mleka v prahu v pomoč beguncem ter za okrepitev ukrepa razdeljevanja sadja in mleka v šolah.
Slovenska predloga za odkup mleka v prahu v pomoč beguncem in za razširitev ukrepa razdeljevanja mleka v šolah sta bila po Židanovih besedah dobro sprejeta.
Židan je izpostavil tudi nujnost ukrepov za zagotovitev pravičnosti v prehranski verigi. V Sloveniji je v zadnjem letu odkupna cena pri kmetu padla za 20,5 odstotka, veleprodajna cena samo za 9,4 odstotka, maloprodajna cena pa je celo narasla za odstotek. "To pomeni, da krize ne čutijo vsi in da ni solidarnosti," je opozoril Židan.
Članice razpravljajo tudi o dvigu intervencijske cene, čemur komisija doslej ni bila naklonjena, a oblikoval naj bi se konsenz, naj bo ta ukrep začasen in naj traja, dokler velja ruski embargo.
Slovenija se strinja s predlogom Francije o začasnem zvišanju intervencijske cene. Trenutno je intervencijska cena 21,7 centa na liter surovega mleka, po nekaterih predlogih bi se morala zvišati vsaj za 20 odstotkov.
Sestanek pospremili protesti
V bruseljskem predelu Schuman, kjer so sestankovali ministri, je sicer včeraj donelo od divjega hupanja kmetov, ki so prišli s traktorji protestirat zaradi padajočih cen in izgube dobička. Po zraku so leteli jajca, kamenje in gnila jabolka, zažigali so slamo in pnevmatike.
Promet in gibanje na območju Schumana je bilo zelo oteženo, številne ceste in ulice so bile zaprte. Na poti v belgijsko prestolnico pa so protestniki s traktorji po poročanju belgijske tiskovne agencije Belga zjutraj povzročili približno 200-kilometrske zastojev.
V protestih sta bila ranjena dva policista. Ko so nekateri traktorji poskušali prebiti cestne zapore, so policisti uporabili vodne topove.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.