Reševalna akcija ujetih potnikov na gorečem trajektu Norman Atlantic grške družbe Anek, ki je zagorel v nedeljo zjutraj, je končana. Rešeni so vsi potniki na trajektu, reševanje pa je močno oteževalo slabo vreme.
Požar na ladji so sicer ukrotili, a je močno poškodovana. Ognjeni zublji so ji tudi onesposobili sistem za krmarjenje. Zdaj je pod nadzorom italijanske obalne straže, ki jo skuša odvleči v pristanišče. Prvi poskus se je sicer izjalovil, saj se je vlečna jeklenica sredi razburkanega morja in orkanskega vetra strgala, je poročala italijanska tiskovna agencija Ansa.
Reševalci iz Grčije, Italije in Albanije so v zahtevni reševalni akciji rešili skoraj vse ljudi na krovu trajekta, ki je potoval iz grškega mesta Patras v italijansko Ancono. Na trajektu je bilo 478 potnikov in članov posadke. Najmanj deset jih je v nesreči umrlo, italijanske oblasti pa iščejo še približno 40 ljudi, ki naj bi bili glede na seznam potnikov prav tako na ladji.
Nekateri so se namreč po poročanju tujih medijev poskušali rešiti s skokom v morje. Reševalci so tako že v nedeljo iz vode potegnili truplo Grka, medtem ko je njegova žena preživela več ur v vodi. Kot je sporočil grški minister za morje Miltiadis Varviciotis, so danes dopoldne iz morja najprej potegnili še štiri trupla, kasneje pa še šest. Identiteta žrtev še ni znana.
Panika, mraz in podhladitve
Potnike je po sprožitvi alarma za požar zajela panika. Mnogi so pred vročino zbežali na palubo trajekta. Ker pa so temperature zraka precej nizke, še posebej ponoči, so mnogi celo noč zmrzovali na palubi. Potnike so zaradi razburkanega morja reševali le s helikopterji. Zaradi česar je reševanje potekalo zelo počasi. Številne rešene potnike so morali zaradi podhladitve prepeljati v bolnišnico.
Med potniki Slovencev ni
Med 411 potniki je bilo največ, 268, Grkov, ostali so bili Turki, Italijani, Albanci, Nemci, Švicarji, Francozi in nekateri drugi. Posadko medtem sestavlja 22 Italijanov in 34 Grkov. Na trajektu slovenskih državljanov ni bilo.
Veliko rešenih potnikov so pripeljali v italijansko pristanišče Brindisi, številne pa so prepeljali v Lecce na jugu Italije, kamor je Grčija po svoje državljane poslala vojaško transportno letalo. Med zelo zahtevnim reševanjem se je poškodoval en član italijanske mornarice.
Potniki v paniki skakali v morje, številni podhlajeni čakajo na reševalce
Požar naj bi se začel v garažnem prostoru, kjer je bilo nekaj manj kot 200 vozil, in se nato hitro širil na druge dele ladje, ki je poslala klic na pomoč. Pretresljiva sporočila so v svet pošiljali tudi prestrašeni potniki, ki so v nizkih temperaturah vztrajali na palubi trajekta. Tako je žena enega od kuharjev na ladji dejala, da ji je mož v sporočilu zapisal: "Ne morem dihati. Zgoreli bomo kot podgane. Bog nam pomagaj!"
Kako je prišlo do požara, še vedno ni jasno.
Na trajektu pred časom odkrili cel kup napak
Je pa italijansko tožilstvo v mestu Bari na jugu države danes sprožilo kazensko preiskavo vzrokov za požar na trajektu. Med drugim bodo preiskali, ali je temu morebiti botrovala malomarnost, je sporočil tožilec Giuseppe Volpe. Zanimalo jih bo tudi, kako je lahko ogenj tako pridobil na moči, da so se potniki bali, da bodo živi zgoreli ali se zadušili.
Trajekt je upravljal 62-letni kapitan Argilio Giacomazzi, ki včeraj ni zapustil plovila. Ugibanja o vzrokih požara so se začela skoraj takoj po izbruhu požara. Tudi vprašanja, ali je bil trajekt sploh primeren za plovbo. Pristaniške oblasti v Patrasu so namreč 19. decembra pri varnostnem pregledu našle pisano paleto nepravilnosti - med drugim premalo rešilnih pripomočkov, netesna varnostna vrata, stanje razsvetljave za nujne primere je bilo slabo, na stenah pa so manjkali načrti za evakuacijo v primeru nevarnosti. Lastniku ladje so dali dva meseca, da napake odpravi. V družbi so to pospremili s komentarjem, da gre za "manjše težave".
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.