Albanski predsednik vlade Sali Berisha se je odzval na včerajšnje nasilne proteste. Množici, ki je zahtevala njegov odstop in zamenjavo celotne vlade, je sporočil, da v "njegovi državi ne bo vstaje po tunizijskem modelu“, poroča britanska spletna stran BBC. Poudaril je, da nihče ne more prevzeti oblasti v državi s pomočjo nasilja. Berisha je obtožil opozicijo, da je želela izvesti nasilen državni udar. Opozicija je obtožbe že zavrnila.
Spomnimo, da so včeraj v središču Tirane izbruhnili nemiri in spopadi s policijo, v katerih so umrli trije protestniki. Zdravniki so sporočili, da naj bi žrtve podlegle strelnim ranam, ki so jih dobile iz neposredne bližine. Zbralo se je okoli 20.000 ljudi, ki vlado obtožuje korupcije in volilnih prevar, vzklikali pa so "Berisha ven" in "Dol z vlado".
Opozicijski voditelji pravijo, da se je policija med protesti vedla zelo neprofesionalno, saj naj bi s svojimi dejanji sprožila nasilne izbruhe. Voditelj Socialistične partije Edi Rama, sicer tudi župan Tirane, je napovedal, da se bo tudi danes na ulicah Tirane zbrala množica protestnikov, ki se bo najprej poklonila žrtvam včerajšnjih spopadov. Obljubil pa je, da bodo protesti mirni in nenasilni, premierja Berisho pa je pozval, naj preneha s slabo politiko, ki državo in albansko družbo vodi še globlje v slepo ulico.
Premier Berisha pa poudarja, da nasilja na albanskih ulicah ne bodo tolerirali.
Berisha je svoje privržence pozval na zborovanje proti nasilju. "Albance pozivam, naj se zberejo v sredo v Tirani na protestu proti nasilju. To bo veliko zborovanje proti nasilju," je poudaril.
Ob tem je Edija Ramo opozoril, da njega in njegove privržence čaka pregon, če si bodo drznili napasti državne ustanove.
Zakaj spopadi in protesti?
14. januarja je s položajev v vladi odstopil Ilir Meta. Bil je podpredsednik albanske vlade in minister za gospodarstvo, energijo in trgovino. Vzrok za njegov odstop je bil skrivoma posnet posnetek, v katerem je Meta postavljen v središče korupcijskega škandala. Desetminutni posnetek je nastal marca lani, ko je bil Meta še zunanji minister. Na njem nekdanjega ministra za energijo Dritana Priftija prosi, naj nekemu podjetju brez javnega razpisa dodeli dovoljenje za izgradnjo hidroelektrarne. Slišati je tudi, kako Meta doda, da lastnik podjetja v zameno ponuja sedemodstotno provizijo oziroma 700.000 evrov.
Opozicijski socialisti so Meti in drugim članom njegove stranke – Socialističnega gibanja za integracijo, ki je del vladajoče koalicije v Tirani – sicer že pred tem očitali korupcijo.
V minulem letu so sicer socialisti, ki vladi očitajo obsežne nepravilnosti na volitvah junija 2009, pripravili že več množičnih protestov. Ker socialisti, ki zahtevajo vnovično štetje glasov, z Berisho ne dosežejo dogovora, je Albanija že leto in pol ujeta v politično krizo, ki med drugim preprečuje sprejetje nekaterih ključnih reform, potrebnih za približevanje države EU.
Zanimiv je tudi podatek, ki ga je objavila srbska spletna stran B92. Ko so preverjali cene živil in povprečne plače v regiji, so navedli, da mora prebivalec Albanije za osnovno košarico živil (kruh, moka, sladkor, olje, mleko in svinjsko meso) plačati 10,46 evra, njihova povprečna plača pa znaša 295 evrov. V Srbiji bi za enako košarico plačali 8,26 evra, povprečna plača pa znaša 328 evra, še poroča omenjena spletna stran.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.