Poslanska skupina Hrvaške narodne stranke (HNS) je sprožila parlamentarni postopek za izglasovanje nezaupnice vladi premiera Iva Sanaderja zaradi korupcijske afere v Hrvaškem skladu za privatizacijo (HFP). Predlog za nezaupnico so podpisali tudi poslanci največje opozicijske stranke, Socialdemokratske stranke (SDP), ter poslanci regionalnih strank.
V HNS pričakujejo, da bo njihov predlog za razpravo o politični odgovornosti vlade na dnevnem redu saborskega zasedanja, ki se bo končalo 15. julija. Podporo zahtevi HNS je v začetku tedna napovedala Hrvaška kmečka stranka (HSS), vendar so njihovi poslanci danes zahtevali, da se v saboru čim prej začne razprava o korupcijski aferi in da v tej razpravi sodeluje tudi predsednik hrvaške vlade.
HSS je še predlagala, da ministri ne bi bili več člani upravnih in nadzornih odborov v državnih podjetjih. V upravnem odboru HFP so namreč poleg podpredsednika vlade Damirja Polančeca še trije ministri - za finance Ivan Šuker, za kmetijstvo Petar Čobanković ter za morje, turizem, promet in razvoj Božidar Kalmeta.
Po napovedanem postopku za glasovanje o nezaupnici njegovi vladi je Sanader izjavil, da je naloga opozicije, da nasprotuje vladi, ampak ne zaradi "dobrih potez in uspehov". Po njegovih besedah ministri niso odgovorni za korupcijo v HFP. "Vsi, ki so kakorkoli sodelovali v aferi, so bili aretirani," je zatrdil Sanader.
Največji korupcijski aferi na Hrvaškem je bila namenjena tudi današnja seja sveta za nacionalno varnost, na kateri sta Sanader in predsednik Stipe Mesić napovedala nadaljevanje boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu. Tega boja se namerava hrvaška vlada lotiti z vsemi
razpoložljivimi sredstvi. "Po tej akciji ne bo nič več tako,
kot je bilo,“ je poudaril Sanader.
Vlada zahteva odstope
Medtem je vlada zahtevala odstop treh podpredsednikov HFP, Ivana Gotovca, Josipa Matanovića in Roberta Pešo, ki so osumljeni večmilijonskih poneverb in korupcije. Sanader je na seji vlade napovedal, da bodo do 15. julija ustanovili novo institucijo, ki bo namesto HFP skrbela za nadaljevanje privatizacijskega procesa na Hrvaškem.
Hrvaška policija je v soboto v akciji Maestro, ki je trajala več kot eno leto, aretirala šest oseb, ki jih povezuje s korupcijo v HFP. Vseh šest so danes zaslišali na županijskem sodišču v Zagrebu. Tiskovni predstavnik sodišča je dejal, da bo policija pripeljala danes na sodišče še sedmo osebo, ki je po aretaciji zahtevala zdravniško pomoč. Dodal je, da bo do polnoči znano, ali bodo proti vsem osumljencem sprožili preiskavo in podaljšali pripor za 30 dni.
Vladni urad za boj proti korupciji in organiziranem kriminalu (USKOK) sumi osem oseb, povezanih s HFP, korupcije, izdajanja službenih skrivnosti in združevanja zaradi kaznivega dejanja. Osma oseba je bila v tujini, po poročanju hrvaških medijev pa se je medtem oglasila hrvaški policiji in zanikala trditve, da je pobegnila.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.