Malezijsko letalo je julija lani nad Ukrajino sestrelila raketa sistema Buk ruske izdelave, so v končnem poročilu ugotovili nizozemski preiskovalci. Raketa je zadela levo stran pilotske kabine, njihove navedbe povzemajo tuje tiskovne agencije.
Tako ni več dvoma, da je bilo malezijsko letalo MH17 sestreljeno. Obstaja pa dvom, kdo je izstrelil usodno raketo Buk. Rusko podjetje Almaz Antej, ki izdeluje rakete, je danes sicer predstavilo svoje ugotovitve, ki nakazujejo, da je bila raketa izstreljena z območja, ki je bilo pod nadzorom ukrajinske vojske.
Kdo je izstrelil raketo, uradno poročilo ne razkriva
Mednarodni preiskovalci, ki so danes končno objavili poročilo o sestrelitvi malezijskega letala nad Ukrajino julija lani, v poročilu niso navedli, kdo je izstrelil raketo. Ugotovili so le, da je bilo malezijsko letalo julija lani nad Ukrajino sestreljeno z raketo zemlja-zrak Buk ruske izdelave, ki je bila izstreljena z vzhoda Ukrajine, torej z območja, ki je bilo pod nadzorom proruskih separatistov.
Nizozemski varnostni odbor (OVV) je končno poročilo preiskave predstavil v letalski bazi Gilze-Rijen na jugu Nizozemske. Še pred javno objavo so z ugotovitvami v Haagu seznanili svojce žrtev. Kot je dejal vodja OVV Tjibbe Joustra, je bojna glava rakete eksplodirala izven letala in pri tem zadela levo stran pilotske kabine, zaradi česar se je del letala odlomil. "Bojna glava ustreza raketi, ki je nameščena v raketni sistem zemlja-zrak Buk," je dodal.
Dokazi kažejo na bojno glavo tipa 9N314M, ki jo je mogoče namestiti na raketo tipa 9M38M1, natančneje navaja poročilo.
Čeprav je Joustra vztrajal, da preiskovalci niso ugotovili točnega mesta, od koder je bila raketa izstreljena, je bilo iz zemljevidov, predstavljenih novinarjem, po pisanju francoske tiskovne agencije AFP jasno razvidno območje blizu Donecka, ki je v rokah separatistov.
Po besedah Joustra je na dan strmoglavljenja, 17. julija, nad vzhodno Ukrajino letelo vsega skupaj 160 letal. Ukrajinske oblasti bi morale v skladu z ugotovitvami preiskovalcev nad območjem, na katerem so potekali hudi boji med ukrajinsko vojsko in proruskimi separatisti, zapreti zračni prostor.
Preiskovalci sicer niso ugotavljali krivca za strmoglavljenje boeinga družbe Malaysia Airlines, za katero Kijev krivi upornike, Moskva pa Ukrajino. To je predmet ločene kazenske preiskave, ki prav tako pod vodstvom Nizozemcev, njene ugotovitve pa naj bi bile objavljene šele čez več mesecev, navaja britanski BBC.
V strmoglavljenju letala, ki je bilo na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur, je umrlo vseh 298 ljudi na krovu, med katerimi je bila večina Nizozemcev. Svojcem žrtev so preiskovalci pojasnili, da so potniki skoraj nemudoma izgubili zavest. Le malo verjetno naj bi bilo, da se je kdorkoli zavedal, kaj se dogaja.
Ukrajinski premier: To je bilo delo ruskih posebnih enot
Ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je še pred objavo vsebine poročila dejal, da ni nobenega dvoma, da so malezijsko letalo sestrelile ruske posebne enote, ker po njegovem mnenju "pijani ruski separatisti" niso bili sposobni izstreliti rakete.
Reuters še poroča, da so ruske oblasti že zavrnile ugotovitve iz uradnega poročila, ki trdijo, da je bila izstreljena raketa ruske izdelave. Prav tako je Rusija poročilo označila za pristransko, Nizozemski pa očitala, da nima dokaza, ki bi potrjeval, da je bila raketa izstreljena z območja, kjer so bili ruski separatisti. Medtem pa je nizozemski premier Mark Rutte ruske oblasti pozval, naj sodelujejo v kriminalni preiskavi in iskanju krivca.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je v pogovoru z nizozemskim premierjem izrazil upanje, da bo ta prinesla rezultate, ki bodo v prihodnjih mesecih omogočili pregon odgovornih na mednarodnem sodišču.
Rutte se je na novinarski konferenci medtem zavzel za to, da vse države, vključno z Rusijo, pripomorejo k iskanju odgovornih za sestrelitev letala. "Naša prednostna naloga sedaj je, da najdemo storilce in jih preganjamo," je dejal po objavi poročila nizozemskih preiskovalcev.
Kot rečeno, je Rutte ruske oblasti je pozval, naj poročilo spoštujejo in polno sodelujejo v preiskavi. Rusija je ob njegovih besedah danes izrazila presenečenje. "Ne razumemo povsem njegove izjave o tem, naj Rusija polno sodeluje v kazenski preiskavi, saj je bila Rusija pripravljena sodelovati od samega začetka," je povedala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Marija Zaharova. "Sedaj, po objavi poročila s končnimi sklepi, potrebujejo sodelovanje Rusije," je še dodala Zaharova.
Izdelovalec raket zavrača ugotovitve nizozemskih preiskovalcev
V ločenem poročilu je rusko podjetje Almaz Antey, ki izdeluje rakete Buk, danes sporočilo, da je bila raketa izstreljena z ozemlja, ki je bilo pod nadzorom ukrajinskih sil. S tem so zavrnili ugotovitve iz nizozemskega poročila.
Ruski orožarski koncern je glede strmoglavljenja letala v Moskvi sklical novinarsko konferenco na isti dan, kot je bila predvidena uradna predstavitev končnega poročila nizozemskih preiskovalcev. Njihove ugotovitve nasprotujejo ugotovitvam nizozemskih preiskovalcev. "Če je bil boeing sestreljen z raketnim sistemom Buk, ga je iz kraja Zaroščensko zadela raketa tipa 9M38," je dejal prvi mož podjetja Jan Novikov.
Zaroščensko naj bi bilo v času tragedije pod nadzorom vladnih sil. Da letalo ni bilo sestreljeno z območja pod nadzorom proruskih separatistov, po navedbah podjetja potrjuje tudi ugotovitev, da je bil boeing zadet v levo stran.
Poglejte animacijo sestrelitve, ki so jo pripravili nizozemski preiskovalci. Glavni prikaz dogajanja je na prvih treh minutah videa.
KOMENTARJI (869)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.