Strokovnjak za Iran z londonskega Kraljevega inštituta za mednarodne odnose Ali Ansari je za nemški časnik Stuttgarter Nachrichten dejal, da pričakuje ameriški vojaški napad na to državo v naslednjih šestih do 18 mesecih. Ob tem je EU posvaril pred vmešavanjem Varnostnega sveta ZN v spor glede jedrskega vprašanja, saj je za Iran to postalo stvar prestiža.
Iran bi se pogovarjal
Belgijski premier Guy Verhofstadt je po srečanju z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem v Beli hiši dejal, da morajo ZDA in Evropa pri reševanju spora glede iranskega jedrskega programa nujno oblikovati skupno strategijo.
Iran naj bi Nemčiji, Veliki Britaniji in Franciji poslal pismo, v katerem jih poziva, naj se nemudoma vrnejo za pogajalsko mizo, je povedal neimenovani vir iz Dunaja. Izrazil naj bi tudi pripravljenost k pogovorom, s katerimi bi pojasnili vse nejasnosti glede njihovega jedrskega programa. Pismo naj bi napisal Javad Vaedi, namestnika vodje iranskega varnostnega sveta.
Iran se je s pismom odzval na ponedeljkov sestanek evropskih, ruskih, kitajskih in ameriških visokih predstavnikov, ki so
v Londonu razpravljali o resoluciji, po kateri bi se Iran znašel pred
Varnostnim svetom Združenih narodov (VS ZN). Sestanek se je zaradi nesoglasij glede vsebine in ciljev resolucije končal brez dogovora. Sodelujoči so se strinjali le glede sklica sestanka
Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ta bo 2. februarja na Dunaju.
Kitajska poziva Iran k pogajanjem
Kitajska
meni, da je treba na krizo zaradi iranske obnovitve jedrskega programa
odgovoriti z dialogom, in vidi "številne možnosti" za rešitev tega
vprašanja, je v Pekingu povedal tiskovni predstavnik kitajskega
zunanjega ministrstva Kong Quan. V trenutnih okoliščinah so
pogajanja "dobra izbira", je Kong odgovoril na novinarsko vprašanje,
ali Kitajska kot stalna članica Varnostnega sveta ZN zagovarja predajo
iranskega jedrskega vprašanja VS ZN.
Kong je Iran še pozval, naj obnovi pogajanja z evropsko trojko, ki jo sestavljajo Velika Britanija, Francija in Nemčija. "Upamo, da se bo Iran lahko uskladil z mednarodno skupnostjo, da bi prišlo do obnovitve pogajanj z diplomatskimi sredstvi," je dejal. "Vse
strani bi morale biti strpne in narediti vse, kar je v njihovi moči, da
bi obnovili pogajanja med Iranom in tremi državami EU," je poudaril.
Vseh šest držav je na ponedeljkovem srečanju v Londonu izrazilo
resno zaskrbljenost nad iransko odločitvijo, da ponovno začne bogatenje
urana, in se strinjalo, da mora Iran te dejavnosti popolnoma
zaustaviti.
Iran in CNN zgladila spor

Iranske oblasti so ukinile prepoved predvajanja ameriške televizije CNN, ki so jo uvedle zaradi napake pri prevajanju sobotne novinarske konference iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada. Kot je poročala iranska televizija, je ukinitev prepovedi ukazal Ahmadinedžad, saj se je CNN za napako opravičil.
Iran je v ponedeljek prepovedal vse dejavnosti novinarjev CNN v Teheranu in vstop novinarjev CNN v državo, ker naj bi televizija "popačila" besede iranskega predsednika. Med simultanim prevajanjem sobotne novinarske konference Ahmadinedžada je CNN predsednikove besede prevajala kot "verjamemo, da so vsi narodi upravičeni do jedrskega orožja" in da jih Zahod ne bi smel "prikrajšati, da imamo jedrsko orožje". Predsednik pa je v resnici uporabil besedno "energija" in ne "orožje".