Tujina

Se lahko menedžerji učijo od teroristov?

Davos, 24. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na srečanju v Davosu so se udeleženci pogovarjali o izkušnjah vodilnih menedžerjev in teroristov pri vodenju svojih organizacij.

Delovanje gospodarskih družb in terorizem: Menedžerji še niso izpopolnili svojih metod do te mere, da bi njihovi podrejeni umirali za cilje korporacije
Delovanje gospodarskih družb in terorizem: Menedžerji še niso izpopolnili svojih metod do te mere, da bi njihovi podrejeni umirali za cilje korporacije FOTO: Reuters

Temo je na enem od diskusijskih skupin načel protiteroristični strokovnjak in eden vodilnih ameriških menedžerjev Bruce Hoffman. Pogovor je poskrbel po eni strani za sproščenost, hkrati pa je ponudil resen vpogled v logistiko Al Kajde. Tako je Hoffman, ki je napisal vrsto člankov o terorističnih skupinah povedal, da je Al Kajda postala eden najbolj prepoznavnih "blagovnih znamk" v zgodovini. Hoffman je poudaril, da ima vodja Al Kajde Osama bin Laden izobrazbo iz ekonomije in javne uprave in da je po šolanju praktične izkušnje nabiral v družinskem gradbenem podjetju.

Drugi udeleženci diskusije so metode teroristične mreže za rekrutiranje svojih članov primerjali z načini pridobivanja sodelavcev, ki jih uporabljajo kadrovski oddelki podjetij. Za smeh je poskrbel šef podjetja BMC Software Robert Beauchamp z izjavo, da je "terorizem edina stvar, ki je v zadnjih 18 mesecih še niso očitali vodstvom ameriških koncernov." Predsednik uprave Synoposisa Aart De Geus je v šali šel še za korak dlje, ko je dejal, da je največja razlika med vodenjem nekega podjetja in teroristične organizacije v tem, da lahko teroristi svoje sodelavce pripravijo do tega, da umirajo zanje: "To so nekateri vodje podjetij sicer že poskušali, vendar zaman."

Zbrali so se protiglobalisti in tudi obritoglavci

Policisti na vsakem koraku so poskrbeli za hermetično varnost visokih udeležencev iz sveta svetovne politike in gospodarstva (Foto:Reuter)
Policisti na vsakem koraku so poskrbeli za hermetično varnost visokih udeležencev iz sveta svetovne politike in gospodarstva (Foto:Reuter) FOTO: Reuters

Na protestih proti Svetovnemu gospodarskemu forumu, se je danes v švicarskem mestu Coire zbralo od 1200 ljudi, je sporočila tamkajšnja policija. Med udeleženci shoda je bilo tudi okoli 50 zamaskiranih pripadnikov protiglobalizacijskih skupin, opazili pa so tudi nekaj obritoglavcev.

Položaj je sicer stabilen, varnostni ukrepi pa izredno strogi, saj se želijo švicarske oblasti izogniti izgredom, podobnim tistim, ki so razdejali središče Züricha pred enim in Berna pred dvema letoma.

Drnovšek s Solano in bolgarskim premierom

Slovenski predsednik Janez Drnovšek se je danes v Davosu srečal z visokim predstavnikom Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano in bolgarskim premierom Simeonom Sakskoburggotskim.

Solana in Drnovšek sta se pogovarjala predvsem o aktualni evropski problematiki, kar je bila tudi tema srečanja z bolgarskim premierom. Drnovšek je Sakskoburggotskemu ponudil slovensko podporo in pomoč pri nadaljnjem približevanju Bolgarije EU, slednji pa je izrazil željo, da bi obiskal Slovenijo.

Predsednik Drnovšek se je v Davosu srečal še s predsednikom uprave Siemensa, Heinrichom von Piererjem. Pogovarjala sta se o prihodnjih načrtih Siemensa in o vlogi, ki bi jo v evropskem tehnološkem razvoju, lahko igrala slovenska podjetja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI