Kot smo že pisali v petek, je Ljubljana skupnemu operativnemu nadzoru CAOC 5 prijavila, da sta dva hrvaška vojaška lovca (MIG) 19. junija ob 15.45 v bližini Lendave vstopila v slovenski zračni prostor, po minuti letenja pa sta se vrnila v hrvaški zračni prostor. Zaradi omenjene kršitve slovenskega zračnega prostora je Ljubljana Zagrebu poslala protestno noto.
O dogodku se je zdaj razpisala tudi Slobodna Dalmacija, ki piše, da vsaka članica Nata spada pod okrilje enega izmed številnih skupnih operativnih nadzorov, Slovenija pod italijanskega, Hrvaška pa pod turškega.
''Kot kaže, ima Ljubljana težave s sprejemanjem Hrvaške, ki pa ni njen sovražnik, ampak partner v Natu. Če katera izmed članic ugotovi, da je potrebno posredovanje, obstaja za to posebna procedura, to pa se rešuje znotraj zveze, zagotovo pa ne preko medijev. Ste že kdaj videli, da bi Belgija in Nizozemska, Francija in Nemčija, Belgija in Francija, ali pa kdo drug tako reagiral? Konec koncev gre za integrirano, skupno zračno obrambo,'' je za Slobodno Dalmacijo povedal strokovnjak za letalstvo. Po njegovem mnenju se takih slučajnih preletov, če je do njih prišlo, ne sme imenovati incident in običajno se jih ne prijavlja.
Slovenska zračna kontrola lahko zazna, ali je šlo res za hrvaška letala, saj so bili ti leti vnaprej prijavljeni. Vendar, da bi ugotovili, ali je šlo res za kršitev zračnega prostora, in čigava letala so, je treba slediti natančno opredeljeni proceduri vizualne identifikacije.
Nadzor slovenskega zračnega prostora v sektorju MURA objavlja Austrocontrol, ki pa do zdaj pritožbe ni poslal niti Hrvaški niti Natu. Glede na to, da Slovenija ne more sama objaviti zračne identifikacije, to nalogo v okviru Nata zanjo opravlja Italija, s katero ima Slovenija dogovor.
Kakor koli že, vseeno traja, četudi le nekaj časa, da iz italijanskih zračnih baz poletijo vojna letala F16. Območje okoli Lendave je široko od dva do devet kilometrov, v minuti letenja pa MIG preleti od 12 do 16 kilometrov. Ker gre za zelo majhno lokacijo, je zelo težko ugotoviti, kaj se je zgodilo, bi pa hrvaški vojaški lovci (če so to res bili) lahko vstopili tudi v madžarski zračni prostor.
''Poleg tega pa so hrvaški novi radarji zelo natančni in mogoče so pokazali, da migovci niso vstopili v slovenski zračni prostor. Ne vem, ali je Slovenija postavila nove radarje, vendar, če jih ni, so njihovi stari 20 let in možne so razlike pri oceni,'' je povedal nekdanji pilot MIG 21. ''Gre za vprašanje analize. Možno je, da je šlo za človeško napako, najverjetneje pa gre za razlike v radarskih slikah. Z vsem spoštovanjem, kolegi iz Slovenije o tem ne morejo dovolj kompetentno govoriti, saj nimajo sredstev, s katerimi bi nadzorovali suverenost svojega zračnega prostora,'' je še povedal nekdanji pilot za Slobodno Dalmacijo.
KOMENTARJI (311)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.