Fiziki raziskovalnega inštituta CERN blizu Ženeve so po poskusu, s katerim so potrdili obstoj subatomskih delcev nevtrinov, ki so za delček sekunde hitrejši od svetlobe, postavili pod vprašaj Einsteinovo posebno teorijo relativnosti. Sedaj so v dvomih, da je bila lanskoletna najava prenagljena in da je med poskusom dejansko prišlo do tehnične napake v sistemu. Meritve so bile namreč morda netočne zaradi napake na aparatih, uporabljenih za merjenje hitrosti nevtrinov.
Na Einsteinovi posebni teoriji relativnosti temelji sedanji pogled na delovanje vesolja, v katerem ne obstaja nič, kar bi moglo potovati hitreje od svetlobe, saj bi, če bi to dosegli, lahko potovali nazaj v času.
Tehnična napaka voda na mlin kritikov
Zaradi napake na oscilatorju, s katerim so sinhronizirali merilnike in GPS, je prišlo tako do drobnih odstopanj, znanstvenike pa skrbi tudi natančnost osrednjega merilnika časa, s katerim določajo hitrost delcev. Scenarijev, ki bi lahko botrovali zmoti, je kar nekaj, zato so sklenili maja ponoviti meritve in dokončno preveriti, ali se je motil Einstein ali merilniki v laboratoriju.
Tiskovni predstavnik Evropske organizacije za jedrske raziskave CERN James Gillies je v odgovoru na navedbe spletne strani ameriškega združenja za napredek znanosti ScienceInsider priznal, da bi lahko med poskusom v pospeševalniku prišlo do napake na slabše pričvrščenem optičnem kablu, ki v laboratoriju povezuje GPS-satelitski sprejemnik z osrednjim računalnikom.
Potrdil je pomanjkljivosti v GPS-sistemu ter dodal, da bodo morali pred dokončnim sklepom opraviti dodatna testiranja tako v CERN-u kot podzemnih laboratorijih v Gran Sassu.
Fiziki, ki so sodelovali v eksperimentu, imenovanem OPERA, zatrjujejo, da so septembrske meritve večkrat preverili in v analize vključili vse dejavnike, ki bi lahko vplivali na izsledke, preden so v javnosti objavili vest, ki je omajala do sedaj veljavno Einsteinovo teorijo. Trditve so podkrepili z novembrskim poskusom, ki je vnovič potrdil, da nevtrini dejansko potujejo hitreje od svetlobe. Kljub temu so skeptiki in zagovorniki temeljnih principov moderne fizike navedbe v javnosti zavračali in postavljali pod vprašaj.
Namesto revolucije polom?
Predstojnik katedre za fiziko na univerzi v Chicagu Edward Blucher je za Reuters povedal, da bi bila prvotna ugotovitev eksperimenta, če bi jo med preverjanjem vnovič potrdili, dih jemajoča. "Do sedaj nisem srečal nikogar, ki bi stavil, da bi kaj takšnega lahko bilo resnično. Menim, da so ljudje, ki so sodelovali med poskusom, svoje naloge opravili vestno in pedantno, kot je to le bilo možno, ko pa jim je zmanjkalo idej, kaj bi bilo lahko narobe, so izsledke predstavili v javnosti. Morda bi morali z najavo počakati še nekaj mesecev,“ dodaja Blucher.
V znanstvenem inštitutu CERN so povedali, da je v pripravi polno poročilo o eksperimentu, ki ga nameravajo v kratkem predstaviti javnosti.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.