Britanski poslanci bodo o državniškem obisku novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa razpravljali 20. februarja. Razpravo v parlamentu je sprožila peticija proti Trumpovemu državniškemu obisku, ki jo je doslej podpisalo skoraj že 1,7 milijona ljudi. Pojavila se je tudi že protipeticija, v kateri se podpisniki zavzemajo, da bi Trump prišel na državniški obisk na Otok. Ker je tudi to peticijo podpisalo več kot 100.000 ljudi, bodo poslanci istočasno razpravljali tudi o njej.
Po pričakovanjih naj bi Trump na državniški obisk, kar pomeni, da bo prišel na povabilo kraljice Elizabete II., prispel še letos.
Da namerava Trump še letos obiskati Veliko Britanijo, se je izvedelo med nedavnim obiskom britanske ministrske predsednice Therese May. Mayeva je bila prejšnji teden prva tuja voditeljica, ki se je srečala z novim ameriškim predsednikom. Vir blizu Downing Streeta je glede preklica povabila dejal, da bi bilo to "populistično dejanje". Dodal je tudi, da je Trump vabilo že sprejel. V Buckinghamski palači zadeve po poročanju BBC ne želijo komentirati.
Peticijo proti Trumpovemu obisku so sprožili še pred obiskom Mayeve v ZDA. Veter v jadra je dobila po Trumpovem petkovem izvršnem ukazu o začasni prepovedi vstopa za begunce v ZDA in državljane sedmih muslimanskih držav. "Donald Trump lahko pride na obisk v Veliko Britanijo kot ameriški predsednik, vendar ni nujno, da gre za državniški obisk, ker bi to bilo sramotno za kraljico," je med drugim zapisano v peticiji.
Preuranjeno vabilo?
V pismu, ki ga je objavil časnik The Times, je nekdanji vodja britanskega zunanjega ministrstva Peter Ricketts zapisal, da je bilo povabilo premierke Therese May "preuranjeno".
Ricketts, ki je bil stalni sekretar na zunanjem ministrstvu med leti 2006 in 2010, pravi, da je to prvič, da so ameriškega predsednika povabili na državniški obisk že v prvem letu predsedovanja v Beli hiši. Ob tem se sprašuje, ali si je Trump res "zaslužil to izjemno čast". "Bilo bi bolj modro, če bi počakali, da se pokaže, kakšen predsednik bo, preden kraljici predlagajo, da ga povabi. Zdaj pa so kraljico postavili v izjemno težko situacijo," pravi Ricketts.
Raven obiska bi morali po njegovem mnenju znižati na uradnega in s tem kraljici prihraniti zadrego. "Vlada mora hitro ukrepati in zaščiti njeno veličanstvo pred vse večjimi kontroverznostmi," je poudaril.
Konkretnih dogovorov o datumu Trumpovega obiska v Veliki Britaniji sicer za zdaj še ni. Takšne predsedniške obiske pa ponavadi kraljica gosti v Buckinghamski palači.
Elizabeta II. je na čelu Velike Britanije in je vpeta v državniške obiske, ki veljajo za najvišji izraz prijateljskih vezi med Otokom in drugo državo. Uradni ali delovni obiski so manj ceremonialne narave in običajno ne terjajo kraljevskega sodelovanja.
Premierka Mayjeva se je znašla pod plazom kritik po njenem obisku v ZDA in po tem, ko ni javno obsodila Trumpovega odloka o prepovedi vstopa. Kasneje je pod pritiski vlada poslala sporočilo za javnost, v katerem so zapisali, da se premierka "ne strinja" s Trumpovim odlokom, vendar pa da gre za ameriško migracijsko politiko, ki je stvar ameriške vlade.
'Kraljica je gostila tudi tirane, brez težav bo opravila z vihravim milijarderjem'
Nekdanji britanski zunanji minister William Hague pa je v prispevku za Daily Telegraph za razliko od Rickettsa skušal zmanjšati skrbi.
"Kraljica, ki se jo je v preteklih desetletjih prosilo, da je gostila tirane, kot sta bila predsednik Zaira Mobuto ali Romunije Ceausescu, bo brez težav opravila z vihravim milijarderjem iz New Yorka," je zapisal Hague.
Dodal je sicer, da "si večina med nami ni blizu z Donaldom Trumpom ali se strinja s politikami njegovih prvih desetih dni". "Še vedno pa smo lahko mnenja, da bi morala biti naša vlada tista, ki ji bo najverjetneje prisluhnil, in da so Američani različnih prepričanj med našimi najtesnejšimi prijatelji. To pomeni, da ko predsednika povabimo, vabila ne preklicujemo," je dodal po poročanju britanskega BBC.
Protesti po Veliki Britaniji
V ponedeljek je več tisoč ljudi po Veliki Britaniji protestiralo proti Trumpovi prepovedi vstopa v ZDA državljanom sedmih večinsko muslimanskih držav in njegovi politiki do žensk.
Protestniki so se zbrali v Londonu, Glasgowu, Edinburghu, Cardiffu, Manchesterju, Newcastlu, Sheffieldu, Oxfordu, Brightonu, Gloucesterju, Leedsu, Yorku, Liverpoolu, Leicesterju in še nekaterih drugih krajih. Med drugim je na transparentih pisalo "Naredite, da izgine sovraštvo", "Upor rasizmu"
KOMENTARJI (419)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.