Ali še vedno lahko privarčujemo in če ja, koliko, če po nakupe za hrano skočimo čez mejo? Najprej smo cene preverjali na italijanski strani. Pred trgovino Famila smo opazili kar nekaj slovenskih registrskih tablic, med sprehodom po trgovini pa najprej primerjali cene izdelkov, ki smo jih pod drobnogled vzeli že pred dvema letoma.
Že takoj je denimo presenetila cena mineralne vode radenska, za katero smo pred leti odšteli 65 centov, danes bi pa zanjo plačali – in to v akcijski ceni – enako kot pri nas.
"Moji starši, sorodniki še vedno kar velik zahajajo v Italijo, sploh po neke določene stvari, ki so pri nas ali dražje ali je tam malo boljša kvaliteta ali pa je celotna izkušnja v Italiji malo boljša," pojasnjuje Tine Šelj, ki se je že pred leti čez mejo vozil iz Vipave, danes po nakupe tja dvakrat na mesec skoči tudi iz Ljubljane. "Najraje hodim še vedno po oljčno olje, kava definitivno in, bi rekel, še tune. Tune se mi zdijo še vedno tak izdelek, ki je pri nas kar drag, v Italiji niso, kvaliteta se mi zdi pa veliko boljša kot v Sloveniji."
Tudi Haris Mustajbašić iz Ljubljane v Italiji še vedno najraje kupuje kavo in oljčno olje, slednje je namreč čez mejo skoraj enkrat cenejše kot pri nas. "Kupujemo največ kakšna čistila, ker res opaziva, da je ceneje, tudi pri hrani, recimo testenine, olja, potem pijača, recimo radenska, različni sokovi, sladkarije," pove.
Z mesečnimi nakupi pri sosedih, pojasnjuje Haris, lahko še vedno znatno privarčujemo. "Pri enem nakupu, bi rekel, da bi zagotovo prihranil okoli 40, 50 evrov, sploh če si razdelimo v družini, potem pride prihranek še večji, tako da se splača, tudi s potjo," opaža.
Za sedem naključno izbranih izdelkov, torej za čistilo za tla, pivo, piškote, ženski deodorant, testenine, kavo in čips, smo v italijanski trgovini Famila odšteli manj kot 20 evrov.

Za primerjavo izdelkov med trgovinami po stari Gorici, smo v trgovini Copp opazili podobne cene, smo se pa v lov za nižjimi z ekipo odpravili tudi čez mejo v Celovec, v trgovino Billa. Na parkirišču pred trgovino v Celovcu za razliko od Italije slovenskih registrskih tablic ni opaziti, smo pa cene vseeno preverili.
Sprehod med policami pokaže v povprečju precej cenejše pivo, dražjo kavo, cene mlečnih izdelkov so primerljive s slovenskimi. Za sedem približno enakih izdelkov smo v trgovini v Celovcu plačali pet evrov več kot v Italiji.
Precej zgovorna pa so odstopanja med cenami čezmejnih ponudnikov in cenami enakih izdelkov iz slovenskih trgovin. Pri nas je denimo v povprečju za več kot evro dražje čistilo za tla, tako v Italiji kot Avstriji lahko veliko ceneje kupimo izbrani ženski deodorant, medtem ko bomo za enako količino kave, pa tudi izbranih testenin v Avstriji odšteli največ. Tako za čips kot za piškote enake znamke bomo v Italiji plačali najmanj, pri nas največ, preseneča pa cena slovenskega piva, ki ga bomo za pol litra še vedno najceneje dobili pri zahodnih sosedih. Za vseh sedem izdelkov smo največ odšteli na Slovenskem, kar osem evrov več kot v Italiji.
V primeru, da bi se po nakupih čez mejo res odpravili z namenom po prihranku, pa na koncu ne smemo pozabiti še na gorivo, za katerega bi ob trenutnih cenah za pot iz Ljubljane do Famile s povprečnim družinskim avtom odšteli okoli 24 evrov, za pot iz Ljubljane do izbrane trgovine Billa v Celovcu pa približno 17 evrov.
Kaj se je najbolj podražilo?
Da so cene v Sloveniji vse višje, potrjujejo tudi na statističnem uradu.
"Na letni ravni so se februarja letos najbolj podražili maslo (18,7%), pa čokolada (za 16,0%) in hrana za dojenčke (7,0%)," je povedala Zala Jakša s Statističnega urada RS. "Če primerjamo te podatke z daljšim časovnim obdobjem, s povprečjem leta 2015, pa smo največje podražitve zaznali pri krompirju, pri svežem sadju in pa pri oljčnem olju. Pri vseh teh treh produktih so cene višje za približno 100%."
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.