
Kršitve človekovih pravic v Iraku so sedaj prav tako hude ali še hujše kot v času strmoglavljenega predsednika Sadama Huseina, je dejal nekdanji iraški premier Ijad Alavi v pogovoru za britanski tednik The Observer.
Alavi, ki je začasno iraško vlado vodil do aprila, je pri tem izpostavil iraško notranje ministrstvo. Nove varnostne sile po njegovih besedah v brutalnosti prav tekmujejo z nekdanjo Huseinovo tajno policijo.
Bush naj bi načrtoval umik 40.000 ameriških vojakov
Nekdanji iraški premier, ki je bil tesen zaveznik ameriških sil v Iraku, je razmere v državi komentiral dan po tem, ko so se pojavila namigovanja, da ameriški predsednik George Bush za prihodnje leto, ko naj bi nadzor nad varnostjo prevzele iraške sile, načrtuje umik 40.000 ameriških vojakov iz države.

Mučenje v bagdadskih zaporih
Iraški mediji so sicer sredi meseca poročali, da so v neki stavbi iraškega notranjega ministrstva v Bagdadu odkrili več kot 170 zapornikov, večinoma sunitov, z očitnimi sledovi mučenja. Zapornike so odkrile ameriške in iraške sile, ko so zaradi domnev o možnih zlorabah preiskale zgradbo.
Alavi po pisanju britanskega časnika za kršitve človekovih pravic ni obtožil neposredno iraškega notranjega ministra Bajana Džabra, temveč sile, ki delujejo pod njegovo pristojnostjo. "Poslušamo govorice o tajni policiji in tajnih bunkerjih, kjer zaslišujejo ljudi. Med temi zaslišanji veliko Iračanov mučijo in ubijejo," je dejal.

Nekdanji iraški premier je prepričan, da je nujno takojšnje ukrepanje, sicer bo "zlo postalo nalezljivo in se bo razširilo po vseh ministrstvih in vseh strukturah" iraške vlade. "Irak je jedro regije. Če se stvari obrnejo na slabše, ne bodo varne niti ZDA niti Evropa," je še poudaril za The Observer.
Nadaljevanje sojenja Sadamu Huseinu
V ponedeljek se bo sicer po petih tednih prekinitve na posebnem iraškem sodišču nadaljevalo sojenje Sadamu Huseinu, ki mu trenutno sodijo zaradi pokola prebivalcev šiitske vasi Dudžail leta 1982.