V Grčiji je zaprisegla prehodna vlada pod vodstvom začasnega premierja, vrhovnega sodnika grškega upravnega sodišča Panajotisa Pikramenosa. Sestavljajo jo ugledni profesorji, diplomati, nekdanji ministri in nekdanji general, njihova edina naloga pa bo pripraviti državo na nove predčasne volitve 17. junija. Začasna vlada ne bo smela sprejemati nobenih mednarodno zavezujočih odločitev, prav tako ne bo sprejemala novih zakonov.
Druge predčasne parlamentarne volitve v Grčiji v manj kot dveh mesecih bi tako lahko tudi odločile, ali bo ta država ostala v evrskem območju. Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da bodo Grki junija najverjetneje največ glasov namenili levičarski stranki Siriza, ki nasprotuje strogim varčevalnim ukrepom, ki jih je Grčija sprejela v zameno za mednarodno finančno pomoč.
Zaradi politične negotovosti in krize, iz katere se država nikakor ne more izviti, so zaskrbljeni mednarodni trgi. Vse več pa je tudi vprašanj o prihodnosti Grčije v evrskem območju in posledično tudi o samem evroobmočju.
ECB izključila več grških bank
Evropska centralna banka (ECB) se je na negotovost glede prihodnosti Grčije v evrskem območju odzvala z izključitvijo več grških bank iz rednih operacij zagotavljanja likvidnosti. Šlo naj bi za štiri banke, ki jih v ECB niso želeli imenovati, odločitev pa naj bi veljala do izvedbe obljubljenih dokapitalizacij. Gre za stopnjevanje pritiska na Grčijo, naj se drži dogovorjenega mednarodnega programa finančne pomoči, poroča britanski časnik Financial Times. Namesto na likvidnostna sredstva ECB se bodo morale sedaj štiri grške banke zanašati na nujno likvidnostno pomoč grške centralne banke, ki pa jo mora odobriti ECB.
Po oceni Financial Timesa želijo evropski voditelji nove grške predčasne parlamentarne volitve spremeniti v referendum o ohranitvi Grčije v evrskem območju. Predsednik ECB Mario Draghi je sicer v sredo poudaril, da si osrednja denarna ustanova evroobmočja "močno želi, da Grčija ostane v evrskem območju". Tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v Bruslju izpostavil željo po ohranitvi Grčije v območju skupne evropske valute. "Želimo, da Grčija ostane del evropske družine, EU in evroobmočja," je dejal, a poudaril, da morajo odločitev o tem sprejeti Grki sami.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.