Tujina

'Izstop Grčije iz območja evra je v trenutnih razmerah manjše zlo'

Ljubljana, 08. 05. 2011 13.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Grčija nima druge izbire, kot da izstopi iz območja evra, če se želi izogniti dolgoročni ekonomski katastrofi, meni nemški ekonomist. Medtem pa Žerjav poziva vlado, naj pojasni, kako bomo dobili denar nazaj od Grčije.

Se bo morala Grčija odpovedati evru, da bo njeno gospodarstvo preživelo?
Se bo morala Grčija odpovedati evru, da bo njeno gospodarstvo preživelo? FOTO: Reuters

Govorice o morebitnem izhodu Grčije iz območja evra so ta konec tedna poskrbele za veliko razburjenje po vsej Evropi. Medtem ko vsi glavni vpleteni igralci zanikajo, da bi se o tem pogovarjali na tajnem sestanku v Luksemburgu, grška vlada pa je zanikala, da bi razmišljala o tem, očitno vendarle vsaj ideja o tem ni popolnoma iz trte izvita.

Grčija bi namreč morala izstopiti iz območja evra, če bi se hotela izogniti dolgoročni gospodarski katastrofi, je danes za Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal eden vodilnih nemških ekonomistov in vodja Inštituta za ekonomske raziskave v Münchnu Hans-Werner Sinn.

''Če bi Grčija izstopila iz območja evra, bi lahko devalvirala svojo valuto in s tem znova postala konkurenčna,'' je pojasnil Sinn. Je pa dejal, da to državo čaka kriza bančništva, pa če izstopi iz evroobmočja ali ne. Vendar pa poudarja, da nimajo nobene možnosti za rešitev svojega gospodarstva.

''Če se Grčija odloči za t. i. notranjo devalvacijo – to je z zniževanjem plač in cen v državi – tvega državljansko vojno. Grčija drvi v gospodarsko krizo po vsakem scenariju. Vendar če ostane v območju evra, bo s tem pokopala svoja podjetja, ki tvorijo grško gospodarstvo,'' je povedal ekonomist.

Če bi Grčija poskušala notranje devalvirati valuto, bi to lahko povzročilo hude nemire.
Če bi Grčija poskušala notranje devalvirati valuto, bi to lahko povzročilo hude nemire. FOTO: Reuters

Žerjav: Pravila za ene veljajo tako, za druge drugače

Slovenija je od lanskega do letošnjega 6. maja Grkom že nakazala 207 milijonov evrov od predvidenih 387. Poraja se vprašanje, kaj bo s tem denarjem? Premier Borut Pahor je na to vprašanje odgovoril zelo diplomatsko: "Prosim, da me razumete, da v imenu institucij, ki bodo sprejele nekatere odločitve, tudi po posvetu z nami, ta hip ne morem teh odločitev prejudicirati, čeprav sem z njimi že seznanjen.“ Pojasnil je, da imajo države, ki so vstopile v začasni mehanizem za pomoč državam v krizi zaradi dolgov, iz naslova pogodbe pravico, da tranš posojila ne poplačajo, dokler pogoji, ki so vladam prizadetih držav dani kot pogoj za posojilo ali poroštvo, niso izpolnjeni.

Danes se je glede tega oglasil tudi Radovan Žerjav, prvak SLS. V tej stranki menijo, da je treba znotraj EU in evroobmočja doreči jasne in zavezujoče kriterije, ki bodo veljali enako za vse države članice evroobmočja. Po mnenju Žerjava namreč ni logike, da pravila za ene članice evroobmočja veljajo tako, za druge pa drugače.

SLS vlado poziva, da javnosti predstavi načrt oziroma poročilo, kako in v kakšnem časovnem intervalu bo Slovenija dobila povrnjeno finančno pomoč, ki jo je namenila Grčiji.
SLS vlado poziva, da javnosti predstavi načrt oziroma poročilo, kako in v kakšnem časovnem intervalu bo Slovenija dobila povrnjeno finančno pomoč, ki jo je namenila Grčiji. FOTO: Blaž Garbajs

''EU je postavila trde kriterije za sprejem valute evro v obliki maastrichtskih kriterijev in Slovenija se je morala močno potruditi, da je te kriterije izpolnila,'' opozarja Žerjav. Ob tem sprašuje, ''kakšna logika je potem to, da če le malo kršiš te kriterije, dobiš kazen, na drugi strani pa jih neka država krši po dolgem in počez, pa dobi »nagrado« v obliki velikodušne pomoči tudi s strani tistih, ki pridno izpolnjujejo kriterije''.

Žerjav poziva slovenskega finančnega ministra Franceta Križaniča in Pahorja, naj naredita več za to, da pravila evroobmočja začnejo veljati dosledno za vse enako, če hočemo zagotoviti stabilnost valute na dolgi rok. ''Če katera država teh pravil ne spoštuje in jih grobo krši, ali se ugotovi, da gre za »vrečo brez dna«, potem najbrž ne more biti del evroobmočja,'' še razmišlja Žerjav.

 

''Ključno vprašanje ni grožnja z nevarnostjo, da bi se v primeru odhoda Grčije iz evroobmočja lahko območje z evrom "razletelo brez razloga", kot pravi vodja evroskupine Jean-Claude Juncker, kar bi sicer na krajši rok verjetno povzročilo določeno nihanje tečaja v razmerju evro – dolar, vendar je ključno vprašanje, kaj bo s prihodnostjo skupne valute, če se ne bo odločno ukrepalo znotraj sistema skupne valute,'' še opozarja mag. Žerjav.

SLS je nasprotovala finančni pomoči Slovenije Grčiji, ki nedvomno še dodatno obremenjuje slovenske javne finance, ki že tako niso v dobri kondiciji, in ker bi ta svoja sredstva prej potrebovali zase. SLS vlado še poziva, da javnosti predstavi načrt oziroma poročilo, kako in v kakšnem časovnem intervalu bo Slovenija dobila povrnjeno finančno pomoč, ki jo je namenila Grčiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (225)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

crnkamn
09. 05. 2011 20.21
Osebno mislim da bi to moral biti prvi korak ko je Grcija bankrotirala. Izkljuciti bi jih morali iz euro obmocja, s tem bi stabiliziral valuto za ostale clanice, oni sami bi pa presli na drahme. Premozenjsko in kazensko bi moral odgovarjati vse grske vlade, ki so pahnile lasten narod v taksen polozaj! Nasi euro financniki pa so naredili napako, v zelji stabilizacije valute, so obrdzal drzavo ki se je zadolzevala in prirejala financne podatke 30 let, namesto sankcij pa smo jim dal se pomoc za nagrado, ki bo vse evropejce kostala. (kar pomeni s stalisca navadnega drzavljana da bomo grske, irske, portugalske in kmalu tudi spanske politicno gospodarske mahinacije placevali preko vecjih stroskov, manjsih plac, penzionov itd.) To pa posledicno pomeni manjso kupna moc, manjsa prodajo itd v tistih drzavah kjer so se vsaj trudili biti financno vzdrzni in se niso pufal vse povprek! Zaupanje v valuto ki jo zelijo v imenu solidarnosti umetno drzati pokonc ne bo delovalo ker imate v tem sistemu drzave ki se nobenih kriterijev ne drzijo to se bo pa poznalo na dolgi rok, zato bi bila izkljucitev iz evro obmocja edina resitev! Kratkorocno gledano, bi grki za nastalo financno krizo placali z lastnega zepa, zaplenili bi premozenje tistih ki so kradli, in jih sankcionirali, tiskati bi zacel drahme zato da kazen placajo sami in ne vsi evropejci (ker nismo zdej vsi krivi) in toliko casa dokler ni njihovo stanje stabilno nebi sploh smeli povohati skupne valute!
Adiiiii
09. 05. 2011 10.55
Pa tako so bili vsi navdušeni nad evrom, zdaj pa se kaže kot veliko zlo, več držav bo bankrotiralo zaradi njega, ostale države evro območja pa so vrgle stran ogromno denarja v vreče brez dna, pa tako so nas razni ekonomisti na vodilnih položajih prepričevali kako je evro oh in sploh dober, sedaj se vidi, da nimajo pojma, jaz jim nikoli več ne bom zaupal, pa saj niso zamočili samo pri evru, niti finančne in gospodarske krize niso znali napovedat v katero so nas tako ali tako oni pahnili!
Brabus
09. 05. 2011 10.55
Ob takšnih bedarijah bi morali Slovenci stopiti skupaj in fizično izpraznit parlament, drugače bomo drugo leto Albaslovena.
mojcico
09. 05. 2011 10.35
Jaz sem že začel zbirati tolarje. Kmalu jih bom potreboval!
linj
09. 05. 2011 08.55
Moj predlog je da naredimo še en referendom: ALI SMO ZA TO DA SE PRIKLJUČIMO AVSTRIJI ? Ohrenimo svoj jezik, še kakšno malenkost in je to to. Bodo pač oni naredili red na politični in še kakšni sceni pa bo. Hlapci pa smo itaq že od prazgodovine......
Peter Kralj 1
09. 05. 2011 08.54
Če slo ne bi bila v EU, bi se nam slabše pisalo, kot ostalim bivšim bratom. Še pomnite tovariši, da smo Bone tiskali v dvojniku. V tej krizi bi jih tiskali v 100 kopijah.
Peter Kralj 1
09. 05. 2011 08.51
Milo povedano: SHECALI SO NAS!
Vince007
09. 05. 2011 08.49
Adijo milijoni!
Ofca1A
09. 05. 2011 08.09
Jaz bom pa tako rekel,...če mi nebi bli v EU, v naši občini nebi blo absolutno nič narejeno!!!!! Zanašat se na našo državo? loooool!!!! Odkar smo v EU se je v naši občini začelo kej dogajat,... Ogromno nepovratnih sredstev dobil iz Bruslja,..... Če bi se zanašali na našo državo bi bli še zmeri v kameni dobi! Lep sončen dan vam želim!
comment123
09. 05. 2011 08.06
BOLJE PRVI NA VASI, KOT ZADNJI V MESTU......
Gr@bnv@ler
09. 05. 2011 07.50
ahahahahahahahaha dejmo kr pomagat sej se bomo že rešl! če je premal dnarja pa dejmo davke višat sej bo! ni panike
MOSSAD001
09. 05. 2011 07.44
Svatovalec ISAJLOVIČ nas lahko reši,on zna,on ve kako se to dela ???????????????????????????????? !!
LaStellaRossa
09. 05. 2011 07.33
Evropsko unijo je potrebno RAZPUSTITI. Temelji so NAPAČNi in niso PRAVIČNI do vseh članic enako. Pahor in company pa so predvsem BRUSELJSKI in AMERIŠKI hlapci, kei ne samo da ne delajo v prid SVOJEMU narodu in državi, pač pa ga ZAVESTNO KRADEJO in spravljajo na rob prepada.
bublika
09. 05. 2011 07.30
MOSSAD001
09. 05. 2011 07.24
Kako je lahko v italiji unijon pivo,radenska...,cenejša kot v SLO??
LaStellaRossa
09. 05. 2011 07.23
Tega IMPERIJA, ki se kliče EURO CONA, bo kmalu konec ! HVALA BOGU. GRAZIAS A DIOS ! Imperializem BANK in KOORPORACIj žene VEČINo v bedo in revščino, da si tistih par posameznikov nabira vse večje bogatstvo. Bivša država je STALA MANJ, kot nas stane Bruselj, njegovi uradniki in skupna valuta. VELIKO VEČ DAJEMO, kot pa imamo neposredne koristi od tega.
scipio
09. 05. 2011 07.19
ne pljačka nas evro kot valuta. dokaz za to je, da v eni nemčiji ali eni nizozemski razmere niso brezupne tako kot so navidez pri nas. pljačkajo nas tisti, ki vam zaračunavajo predrago robo in storitve in ki ovirajo konkurenco. stopili smo na spiralo "razvitih" in hočemo loviti razne najhitrejše vlake, ki vozijo naokrog ne pozabit tega. smo namreč ambiciozni in hočemo biti šampioni. če že nimamo beemfelna v garaži, ga imamo pa vsaj v naših mislih in željah, ali pa v svojih kompleksih vse to stane, najbolj pa tolažba zafrustriranega duha nad neizpolnjenimi pričakovanji. pred dvajsetimi leti je vsak mislil, da bo čez noč postal kapitalist in sanjalo se mu ni, da bo to dano le najbolj premetenim in hitrim in pokvarjenim, tako kot povsod drugje v tranziciji, od rusije naprej. slovenija je od socialno pravične in pravne države tako daleč kot je sahara daleč od angleškega dežja. to pa zato, ker so antisociala, sebičnost in fovšija vgrajeni v našega duha,v naše bistvo in v naše vsakodnevno ravnanje. grki so nam očitno zelo drago prodali svoj patent, ki so ga uvedli pred 2000 leti: demokracijo. cena je zaenkrat 207 MIO, naprej bomo pa še videli. mi smo se še pred 20 leti šli totalitarizem. le zakaj ga doslej še nismo uspeli prodati nikomur?
mastablasta
09. 05. 2011 07.08
@makiles 09.05.2011, 06:58 alternativa pa je kaj?
mastablasta
09. 05. 2011 07.07
glavni problem je ker smo kao državljani unije, se pa še vedno vse gleda glede na državo in na ravni ene države. lahko bi imeli vsi enako povprečno (minimalno plačo) v celotnem območju, enake zakone, enake ureditve... amapk to se ne bo zgodilo, zato je vedno bolj očitno da je vse skupaj brezveze. EU je bila narejenea pravzaprav zato da je nekomu/neki državi v danem trenutkukorisitla. prej si moral imeti enake standarde tako upravljanja kot tudi življenjske da si lahko prišel noter, potem so začeli sprejemati takšne kot so bili Poljaki, Slovaki in zdaj Romunija in Bolgarija, ki ne bo mogli biti dlje.
makiles
09. 05. 2011 06.58
Pahorjeva vlada nas je pripeljala na dnu,denar devajo in posojajo brez vračil ,nam pa pokojninske reforme in ne vem kaj še,nas stiskajo ,da devajo drugim,pa kje smo ,kdaj se bomo uprli,kdaj jih bomo nagnali z vlade ,SLOVENIJA ZBUDI SE,ČE BI BILO TO DRUGJE BI ŽE BILO NORO,SLOVENIJA ZBUDI SE AL SMO RES TAKŠNI LALEKI IN SAMO POŽIRAMO