Tujina

Še en dan nasilja med protesti

Katmandu, 22. 04. 2006 11.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zaradi solzivca, udarcev in strelnih ran so v katmandujsko bolnišnico prepeljali najmanj sto oseb.

Prodemokratična opozicija v Nepalu je še povečala pritisk na režim nepalskega kralja Gyanendre. Na demonstracijah v centru nepalske prestolnice Katmandu se je tudi danes kljub policijski uri zbralo več deset tisoč protestnikov, ki zahtevajo odstop kralja in demokratizacijo države.

V nemirih, ki trajajo od 6. aprila, je umrlo najmanj 14 oseb, več sto pa jih je ranjenih.

Kral je policijsko uro med 9. uro zjutraj in polnočjo uvedel za mestno jedro pred tremi dnevi, da bi se zavaroval pred protestniki. Kljub temu je več deset tisoč protestnikov (ameriška televizijska mreža CNN poroča o 200.000 demonstrantov), prodrlo skozi policijske barikade in zasedlo center mesta.

Več deset tisoč protestnikov je kljub protestni uri prišlo v center nepalske prestolnice
Več deset tisoč protestnikov je kljub protestni uri prišlo v center nepalske prestolnice FOTO: Reuters

Solzivec in streljanje

Voditelj največje nepalske stranke Nepalski kongres Girija Prasad Koirala razglaša, da se bodo protesti nadaljevali
Voditelj največje nepalske stranke Nepalski kongres Girija Prasad Koirala razglaša, da se bodo protesti nadaljevali FOTO: Reuters

Oborožene varnostne sile so jih poskušale zaustaviti s solzivcem in streljanjem. Po navedbah opozicije je bilo v streljanju na vsaj dveh mestih, približno kilometer stran od kraljeve palače, ranjenih približno 150 ljudi. Zdravniški viri navajajo, da so samo v eno od bolnišnic sprejeli okoli sto oseb. "Poškodbe je večinoma povzročil solzivec ali pa so se poškodovali v med begom" je povedal Rajesh Dhoj Joshi iz ene od katmandujskih bolnišnic. "Nekateri imajo tudi strelne rane," je dodal.

Mobilni operaterji so medtem prekinili vse telefonske povezave. Zakaj, ne komentirajo, se je pa to že zgodilo pretekli teden med stopnjevanjem protestov. Telefonske povezave so v nekaj dneh spet vzpostavili.

Opozicija zavrača ponudbo kralja

Na noben način se ne moremo priključiti vladi, zato se bosta naša splošna stavka in miren protest nadaljevala Skupna izjava sedmih strank

Protestniki s transparenti in rdečimi komunističnimi zastavami vztrajajo na ulicah že 16. dan, potem ko je zveza sedmih opozicijskih strank zavrnila včerajšnjo ponudbo kralja Gyanendre, za obnovitev večstrankarskega sistema in imenovanje kandidata za premiera.

Protestniki vztrajajo, kljub temu, da je kralj Gyanendra včeraj obljubil obnovitev večstrankarstva. "Želimo republiko, ne kralja," vzklikajo.
Protestniki vztrajajo, kljub temu, da je kralj Gyanendra včeraj obljubil obnovitev večstrankarstva. "Želimo republiko, ne kralja," vzklikajo. FOTO: Reuters

V skupni izjavi so zapisali, da "se kralj v svojem razglasu ni opredelil niti glede časovnega načrta, ki ga je pripravilo zavezništvo sedmih opozicijskih strank, niti glede dogovora, doseženega z maoističnimi uporniki."

Množice je razjezila samovolja kralja, ki je lani ukinil vlado in izvršno oblast prevzel v svoje roke.

Zažiganje pnevmatik med protesti
Zažiganje pnevmatik med protesti FOTO: Reuters

Kralj do danes ni poskušal pomiriti nezadovoljstva, nasprotno, s pošiljanjem policije in vojske na ulice je razmere še zaostril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.