Medtem ko se na Japonskem odvija prava bitka s časom, je jedrska kriza prišla tudi v poslanske prostore. Nekateri opozicijski poslanci so premierja Naota Kana namreč napadli, ker ni razširil evakuacijskega območja okoli nuklearke. Kan pa je dejal, da je zaprosil za mnenje o razširitvi območja, kar bi prisililo 130.000 ljudi, da se preselijo, medtem ko jih je 70.000 že razseljenih.
Kan je sicer danes zatrdil, da je njegova vlada "maksimalno pripravljena" na ukrepanje ob težavah z jedrsko elektrarno Fukušima, ki je bila poškodovana v potresu 11. marca. Dejal je, da razmere v nuklearki ostajajo "nepredvidljive". Na seji proračunske komisije senata je tudi priznal, da so ob izbiri mesta za gradnjo jedrske elektrarne močno podcenjevali nevarnost cunamija.
V Fukušimi se razmere medtem dodatno zapletajo. Kot je iz Tokia sporočil Boštjan Bertalanič, so v ponedeljek visoko radioaktivno vodo odkrili v zunanjih jaških, ki so povezani s turbinskimi sobami in so od morja oddaljeni nekaj več kot 50 metrov. Tam do zdaj sevanja niso merili. Upravitelj nuklearke Tepco sumi, da voda uhaja iz jaškov v morje. Vodo so do sedaj izčrpali iz prostorov prvega reaktorja.
Tepco, ki upravlja z nuklearko, pa je sporočil, da so v zemlji na petih območjih okoli Fukušime našli plutonij, ki pa ni škodljiv za zdravje ljudi. Plutonij, ki je stranski produkt atomske reakcije in se ga uporablja tudi za jedrske bombe, je zelo kancerogen in ena najbolj nevarnih snovi na zemlji, pravijo strokovnjaki, ki domnevajo, da je prišel iz poškodovanega tretjega reaktorja, saj je edini, ki plutonij uporablja v svojih različnih gorivih.
Japonska agencija za jedrsko in industrijsko varnost je sporočila, da vrednosti plutonija niso škodljive za zdravje ljudi, bi pa odkritje lahko pomenilo kršitev pri vzdrževalnem mehanizmu reaktorja. ''Plutonij je snov, ki nastaja, ko je temperatura visoka, in je tudi zelo težak, zato ne uhaja tako zlahka,'' je povedal namestnik direktorja Hidehiko Nišijama. ''Če je plutonij prišel iz reaktorja, nam to pove nekaj o poškodbi. In če so nastale kršitve pri vzdrževanju mehanizma reaktorja, to pomeni resnost te nesreče,'' je dodal.
Podpredsednik tokijskega električnega podjetja Sakae Muto je dejal, da so sledi plutonija – 238, 239 in 240 – v skladu s preteklimi ugotovljenimi stopnjami na Japonskem zaradi delcev, ki so v atmosferi zaradi jedrskih poskusov v tujini. ''Opravičujem se, ker so bili ljudje zaskrbljeni,'' je dodal.
Pomoč iz tujine
Japonska aktivneje išče pomoč v tujini. Ameriškim strokovnjakom se bosta pridružila dva francoska specialista za radiološko varnost. Kot poroča časnik Mainiči, so predstavniki tokijskega elektropodjetja zaprosili za francosko pomoč pri odpravljanju posledic radioaktivnega sevanja.
Na popotresna območja prihajajo tudi prve tuje zdravniške ekipe, potem ko je japonska vlada sprostila omejitve za delovanje tujih zdravnikov na prizadetih območjih. V pristaniškem mestecu Minami-sanriku bo na primer delovala izraelska zdravniška ekipa, ki šteje 53 članov.
Japonska agencija za jedrsko varnost je sporočila tudi nekaj podrobnosti o delavcih in delovnih razmerah na območju nuklearke. Trenutno v nemogočih razmerah z delom nadaljuje 400 posebej najetih delavcev. V glavnem so to samski moški med dvajsetim in tridesetim letom starosti. Nastanjeni so v posebni zgradbi v bližini nuklearke, kjer se povprečne vrednosti sevanja gibljejo med dva in deset mikrosiverti na uro. Vsakih pet dni se del ekipe zamenja.
Delavce in hrano vozijo v elektrarno s posebnimi avtobusi. Da bi zmanjšali vplive sevanja, delavci počivajo v posebnih svinčenih sobah. Na dan zaužijejo dva obroka. Jedilnik sestavljajo posebni piškoti, sadni sok in konzervirana hrana. Na dan prejmejo tudi liter in pol vode. Delavnik se začne ob šestih zjutraj. Dvakrat na dan se dobijo na sestankih, kjer izmenjajo informacije in razdelijo delovne naloge. Največ težav imajo s črpanjem radioaktivne vode, ki se nabira v prostorih in preprečuje popravilo električne napeljave, je še sporočil Bertalanič.
Se bodo sploh še kdaj vrnili domov
Več deset tisoč japonskih kmetov in ribičev z območja okoli Fukušime pa se medtem sooča z možnostjo, da se nikoli več ne bodo mogli vrniti domov. ''Zemlja, ki so jo dobili od svojih prednikov, jim zelo veliko pomeni,'' je povedal član skupščine v Fukušimi. ''Prvi korak je, da tem beguncem dejansko povemo, da se ne bodo vrnili domov, saj to zanje sploh ni verjetno,'' je povedal. ''Prekletstvo ljudi iz Fukušime je, da bo njihovo ime povezano z radioaktivnim sevanjem, morda po vsem svetu,'' je še dejal.
Po zadnjih podatkih 11.168 žrtev potresa
Več kot dva tedna po uničujočem potresu magnitude 9 in cunamiju, ki sta 11. marca prizadela severovzhod Japonske, so pristojne oblasti danes sporočile novo bilanco smrtnih žrtev in pogrešanih. Po najnovejših podatkih je umrlo 11.168 ljudi, več kot 16.400 pa jih pogrešajo, je sporočila japonska televizija NHK.
V prefekturi Mijagi so uradno potrdili smrt 6792 ljudi, v prefekturi Ivate 3301, v prefekturi Fukušima pa 1017. Ostale smrtne žrtve so zabeležili v ostalih prefekturah na severovzhodu države in na območju Tokia. Pristojne oblasti pričakujejo, da se bo število smrtnih žrtev še povečalo.
Vsi, ki bi želeli pomagati prizadetim v potresu na Japonskem, lahko svoj prispevek posredujejo na:
- Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, 02140-0015556761, Namen: Japonska, Sklic: 00 6270. Zbrana pomoč bo prizadetim posredovana preko Caritas Internationalis.
- Rdeči križ Slovenije na tekoči račun 03100-1111122296, referenca oziroma sklic 00 937047, s plačilnim nalogom BN 02, pripis 'Potres Japonska'. Zbrana sredstva bodo nakazali Mednarodni federaciji društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca za izvajanje programov pomoči.
- Pomoč za malčke, ki jih je prizadela tragedija na Japonskem, zbira tudi POP TV. Podatki za nakazilo v dobrodelne namene: POP TV d.o.o. ,Kranjčeva 26, 1251 Ljubljana, TRR: SI56 0292 2005 2254 477, Sklic: 00 1313, Namen: Za Japonsko.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.