Na Madžarskem se pripravljajo na najhujše. Vodostaj Donave je na meji že presegel dosedanji rekord, gladina reke je pri kraju Nagybajcs narasla na 879 centimetrov, kar je za štiri centimetre več od prejšnjega rekorda, je povedal premier Viktor Orban.
"Pripraviti se moramo na najhujše," je dejal madžarski premier. Dodal je, da so z ogroženih območij v severozahodnem okrožju Gyor-Moson-Sopron že evakuirali 25 ljudi, iz okrožja Komarom-Esztergom pa 38, medtem ko so številna območja že odrezana od sveta.
Oblasti so na 191 kilometrov dolgem odseku ob Donavi na ogrožena območja napotile službe za nadzor in zaščito pred poplavami, obrambni minister Csaba Hende pa je dejal, da so na devet lokacij napotili 4200 vojakov, še 5400 pa jih je v pripravljenosti.

V pripravljenosti tudi na Hrvaškem
Na vodni val se pripravljajo tudi na Hrvaškem. Obrambni minister Ante Kotromanović je s posebnim dekretom napotil sto pripadnikov oborožene mehanizirane brigade v Nemetin, kjer bodo sodelovali pri varovanju pred poplavami, poroča 24sata.hr. Izredne razmere pred poplavami veljajo za območja Baranje, Vukovarja in Iloka, gladina Donave in Drave pa vsak dan narašča.
Župan Vukovarja Željko Sabo je z javnim pozivom vse za delo sposobne ljudi pozval, naj pomagajo pri zaščiti pred poplavami.
Z naraslimi rekami se sicer ubadajo v vsej srednji Evropi. Najhuje je v Nemčiji, Avstriji in na Češkem, na najhujše pa se pripravljajo tudi Slovaki in Hrvati. Poplave so sicer zahtevale že najmanj 15 žrtev, povzročile pa so tudi ogromno škodo.
Se bodo po poplavah otepali komarjev?
Nemški biolog Norbert Becker iz Združenja za nadzor komarjev je opozoril, da bi lahko zaradi velike količine stoječe vode in toplejšega vremena, ki se obeta v prihodnjih dneh, roji krvosesih žuželk preplavili nekatera mesta. Zdaj jih lahko ustavi le mrzlo vreme, je povedal in dodal: ''Če bo vreme ostalo zelo mrzlo, potem komarji ne želijo letati in sesati krvi.'' Če pa bi se segrelo, ''potem lahko z gotovostjo trdimo, da bodo postali zelo opazni''.

V številnih mestih bi lahko število komarjev v nekaj tednih doseglo tako raven, da bi lahko govorili o kugi, je še povedal. Ljudje, ki živijo ob rekah Elba, Odra, Donava, Ren in drugih, bi se morali pripraviti na poplavo komarjev. ''Predvidevamo lahko, da so na vsa poplavna območja roji komarjev že na poti,'' je povedal Becker.
Preden samice izležejo jajčeca, se morajo združiti s samcem in izsesati nekaj krvi. Potem je le še vprašanje časa, kdaj pride mrčes, odvisno od vremena. "Razvoj ličink v vodi je odvisen od temperature," je povedal Becker. Če postane topleje, lahko to traja en teden, v hladnem vremenu pa do dva ali več tednov.
Beckerjeva organizacija se je pred kratkim borila proti komarjem ob zgornjem Renu. Z mešanico beljakovin, ki uniči črevesje mrčesa in jih ubije, so popršili gnezdišča. Vendar pa takšnih ukrepov še niso sprejeli ob Elbi, predvsem zaradi pomanjkanja osebja z izkušnjami v redkih ekstremnih poplavnih razmerah.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.