Mir Hosein Musavi, vodja iranske opozicije in poraženec predsedniških volitev, je na svoji spletni strani sporočil svojim podpornikom, da je pod hudim pritiskom. Od njega namreč zahtevajo, naj umakne svoje zahteve za razveljavitev izida volitev. Zagotovil je, da se bo pritiskom še naprej upiral in nadaljeval s svojim bojem.
Spomnimo, da je iranski svet varuhov (telo, ki je pristojno za volilne izide) pred dnevi sporočil, da je v 50 mestih res prišlo do manjših napak, ki pa nimajo večjega vpliva na končni izid volitev. V omenjenih mestih je bilo oddanih več glasovnic, kot pa je volilnih upravičencev. Predstavnik sveta je pojasnil, da so našteli več kot tri milijone glasovnic, ki so sporne. Zatrdil pa je tudi, da ta podatek nima večjega vpliva na končni izid volitev. Podporniki Musavija pa menijo, da je podatek še kako pomemben. Menijo tudi, da je bilo storjenih še več nepravilnosti.
Dejstvo, da je bilo ponekod oddanih več glasovnic, v svetu varuhov pojasnjujejo s tem, da so nekatera mesta turistična oziroma je tam več priseljencev, teoretično pa ima vsakdo pravico voliti kjer koli.
'Ne morem trditi nekaj, v kar ne verjamem'
"Zadnji pritiski name so šli v smer, naj se odpovem zahtevi po razveljavitvi volitev. Ne morem reči, da je belo črno in črno belo. Morali bi biti pošteni. Rešitev ni v tem, da začnem trditi nekaj, v kar ne verjamem," je sporočil Musavi. "Ne bom odnehal od borbe za pravice iranskega ljudstva ... zaradi osebnih interesov in strahu pred grožnjami," je še obljubil nekdanji iranski premier. Musavi je pripravljen tudi pokazati, kako so tisti, ki so zlorabili volilni proces, "podpirali glavne hujskače nedavnih nemirov in prelivali kri ljudi".
Aretacije intelektualcev in aktivistov
Musavi je na spletni strani Kalemeh sporočil tudi, da naj bi iranske oblasti v sredo pozno zvečer aretirale 70 univerzitetnih profesorjev, ki so se tik pred tem sestali z njim. Kje so profesorji, trenutno ni znano, so pa morebitne tovrstne aretacije vidnih akademikov še en znak, da postajajo iranske oblasti v boju proti protestnikom vse bolj neusmiljene. V minulih dneh naj bi bilo v Iranu aretiranih okoli 40 novinarjev, med njimi je tudi dopisnik Washington Timesa. Ocena, koliko je aretiranih aktivistov, ni znana. Številni spletni mediji poročajo, da so bili nekateri aretirani tudi na letališčih, ko so v strahu za življenje poskušali zbežati iz države.
Kaj se je zgodilo z nogometaši?
Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je zahtevala pojasnila od Nogometne zveze Irana, ali držijo navedbe, da je kaznovala člane nogometne reprezentance, ki so na kvalifikacijski tekmi z Južno Korejo v Seulu nosili zelene pasove okrog zapestij v znak podpore iranski opoziciji. Iranska tiskovna agencija ISNA je po tekmi zapisala, da sta dva igralca, Mehdi Mahdavikia in Ali Karimi, končala reprezentančno kariero "zaradi osebnih razlogov". Tuji mediji pa so poročali, da je bila četverica nogometašev zaradi omenjenega protesta za stalno izključena iz reprezentance na zahtevo iranskih oblasti.
'Nadaljujte s protesti v okviru zakona'
Musavi je pozval svoje podpornike, naj nadaljujejo s protesti, vendar na način, ki ne bo povzročal napetosti. "Glavna strategija, ki bo zagotovila uresničitev vaših ciljev, je nadaljevati proteste v okviru zakona in ob upoštevanju načel islamske revolucije," je sporočil svojim privržencem. Zatrdil je, da je v interesu Irana, da se sliši glas ljudstva. "Drugače bo pred nami veliko težav. Žaljivi diskurz ne bo rešil nobenih težav," se je odzval na verbalne napade iranskih oblasti proti tujim vladam zaradi domnevnega vmešavanja v iranske notranje zadeve, vendar pa se je tudi sam izrekel proti vpletanju tujcev v iranske zadeve.
'Obama, ne vmešavaj se!'
Ahmadinedžad je ameriškemu predsedniku Baracku Obami sporočil, naj se ne vmešava v notranje zadeve Irana. Obama je namreč dejal, da je zgrožen nad nasiljem, ki je v Iranu izbruhnilo po predsedniških volitvah. "Gospod Obama je naredil napako, ko je izrekel te stvari … naše vprašanje je, zakaj je padel v to past in izrekel enake besede kot pred njim Bush,“ je dejal Ahmadinedžad. "Ali se hočete z Iranom pogovarjati s takim tonom? Če je to vaše stališče, kaj potem sploh še ostane za debato,“ meni Ahmadinedžad.
Želite pomagati?
"Pozovite iranske oblasti, naj se pri vzdrževanju reda vzdržijo prekomerne uporabe sile," so objavili na spletni strani Amnesty International Slovenija. Povezava do apela iranskim oblastem.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.