
Iraški premier Ibrahim Džafari je po srečanju z ameriškim obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom, ki je danes nepričakovano dopotoval v Bagdad, pozval k hitremu umiku ameriških sil iz države. Rumsfeld pa je ob tem dejal, da bi se "dokaj obsežen" umik lahko začel prihodnjo pomlad ali poletje. »Če se bo politični proces nadaljeval v pozitivno smer in če se bo nadaljeval tudi razvoj iraških varnostnih sil, verjamem, da bomo umik izpeljali spomladi, po decembrskih volitvah, ali poleti naslednje leto,« je povedal general George Casey, ki se je srečal z Rumsfeldom. Na vprašanje, kdaj natančno naj bi se začel umik ameriških sil iz Iraka, je Rumsfeld odvrnil, da še niso sestavili urnika umika.
Al Džafari in Rumsfeld sta se na današnji skupni novinarski konferenci po srečanju še strinjala, da je napočil čas za načrtovanje usklajenega prenosa nadzora s koalicijskih na iraške sile. Kot je pojasnil al Džafari, je najprej treba pospešiti urjenje iraških vojakov s strani ameriških sil, treba pa je tudi natančno uskladiti prenos varnosti s sil koalicije pod vodstvom ZDA na iraško vlado.

Poleg tega pa so ZDA in Irak ustanovile mešani odbor za določitev kriterijev umika ameriških sil, potem ko bodo iraškim silam predali pristojnosti za varnostni nadzor mest. Ta odbor po besedah ameriškega veleposlanika v Iraku Zalmaja Hlalilzada ne bo določil datuma umika, temveč le opredelil pogoje zanj. "Nočemo, da nas preseneti umik, ki ni povezan z našimi časovnimi načrti", je poudaril iraški premier.
Svetovalec iraškega premiera za nacionalno varnost Muafak al Rubaj pa je povedal, da bi sile koalicije v Iraku na Iračane do decembra lahko prenesle nadzor nad desetimi pomembnimi mesti v državi. Prenos pristojnosti na iraške sile bo sicer ena od glavnih tem četrtkovih pogovorov z Rumsfeldom, je še napovedal al Rubaj, ki vodi mešano delovno skupino večnacionalnih sil v Iraku in iraških ministrstev za notranje zadeve in obrambo.
Rumsfeld: Irak se mora upreti Siriji in Iranu
Rumsfeldom je na srečanju poudaril še, da se mora Irak uspešno upreti vmešavanju sosednjih držav kot sta Sirija in Iran.Uradni Washington namreč obtožuje Sirijo, da dovoljuje skrajnežem vstopati v Irak, hkrati pa naj bi Iran skušal politično vplivati na Irak. »Irak mora s sosedi komunicirati bolj agresivno, da bi s tem preprečili tujim teroristom vstop v državo,« je povedal Rumsfeld.

Prav tako se je zavzel za čimprejšnje oblikovanje ustave. Komisija odgovorna za oblikovanje ustave se je včeraj po šestih dnevih premora, ko so delo na ustavi bojkotirali sunitski člani komisije, zaradi umora enega izmed sunitov prejšnji teden, znova vrnila na delo. Ustavo naj bi oblikovali do 15. avgusta, vendar lahko delo podaljšajo še za pol leta.
Nove ugrabitve v Bagdadu

Na zahodu iraške prestolnice Bagdad pa so danes neznanci v dveh vozilih ugrabili direktorja oddelka za komunikacije bagdadskega letališča Mahirja Jasina, ko je bil ta na poti na delovno mesto. Skupaj z Jasinom so neznanci v četrti Mansur ugrabili tudi Jasinovega voznika in sopotnika. V četrti Mansur, kjer so številne tuje rezidence, so minuli teden ugrabili tudi dva alžirska diplomata.
Ubili alžirska diplomata
Al Kaida v Iraku je v torek v videoposnetku sporočila, da so alžirska diplomata Alija Belarusija in Azedina Belkadija obsodili na smrt. Danes so obsodbo realizirali in ju usmrtili. Njuno smrt je že potrdil urad alžirskega predsednika Abdelaziza Bouteflike. Uslužbenci alžirskega zunanjega ministrstva pa so spomin na svoja sodelavca že počastili z minuto molka.
Američani dvomijo v uspeh
Iz ameriškega obrambnega ministrstva pa so sporočili, da se število Iračanov, ki jih imajo zaprte ameriške sile v Iraku, giblje med 12.000 in 17.000. V javnomnenjski raziskavi, ki so jo danes objavili USA Today, CNN in Gallup, je 32 odstotkov vprašanih Američanov dejalo, da ne verjamejo, da lahko ZDA dobijo vojno v Iraku, 58 odstotkov pa jih je menilo, da Američanom ne bo uspelo vzpostaviti demokratične vlade v Iraku.
51 odstotkov je tudi menilo, da je ameriška administracija pod vodstvom Georga Busha namerno zavajala javnost glede iraškega posedovanja orožja za množično uničevanje. 32 odstotkov jih je menilo, da ZDA ne morejo dobiti vojne v Iraku, 21 odstotkov pa jih je menilo, da bi bilo mogoče zmagati, vendar se to na koncu ne bo zgodilo. Zmago je napovedalo 43 odstotkov vprašanih.