Pakistanski talibani so obljubili, da bodo v Irak in Sirijo poslali borce, ki bodo pomagali džihadistom skrajne Islamske države (IS). O tem so to skupino pozvali, naj premosti razlike z drugimi džihadističnimi skupinami v regiji.
Islamska država je osvojila obsežna območja v Siriji in Iraku, a se na tem območju za prevlado bori tudi z drugimi skrajnimi skupinami, kot je Fronta al Nusra, ki je povezana s teroristično mrežo Al Kaida.
A Šahidulah Šahid, predstavnik pakistanske veje talibanov Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP), ki je uradno povezana z Al Kaido, je v soboto vse skupine džihadistov, ki se borijo na Bližnjem vzhodu, pozval, naj se skupaj borijo za skupne cilje.
Povedal je, da so pakistanski talibani mudžahide v Siriji in Iraku podpirali, še preden je nastala Islamska država in da so doslej v regijo poslali od 1000 do 1500 borcev.
"Pošiljali bomo mudžahide za podporo Islamski državi. Popolnoma jih podpiramo, ker menimo, da je ta organizacija nastala za služenje islamu," je povedal Šahid, a pri tem ni namignil na uradno navezo.
Šahid je še pozval, naj se rivalske džihadistične skupine v Iraku in Siriji poenotijo, še posebej tam, kjer so proti njim združeni sovražniki.
Pakistanski talibani sicer vodijo upor proti vladi v Islamabadu že od leta 1997.
Po ocenah poznavalcev se poskuša Islamska država prebiti tudi v Pakistan, a njeni napori so bili doslej omejeni na deljenje letakov v nekaterih predelih mesta Pešavar na severozahodu države.
IS zavzel del strateško pomembnega hriba
Skrajneži IS so sicer medtem zavzeli del strateškega hriba, ki se dviga nad južnim vhodom v oblegano kurdsko mesto Kobane v Siriji ob meji s Turčijo. Spopadi na območju potekajo tudi danes, napredovanje IS pa so ustavili novi zračni napadi zaveznikov pod vodstvom ZDA, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. V primeru zavzetja hriba "bodo imeli pregled nad celotnim mestom" in ga bodo lažje zavzeli, so pojasnili v observatoriju.
Po navedbah observatorija, ki podatke pridobiva od mreže lokalnih sirskih virov, je bilo v soboto v spopadih ubitih najmanj 33 pripadnikov IS in 23 kurdskih borcev. Islamska država že 17 dni oblega mesto Kobane, saj želi povečati območje, ki ga nadzira ob meji s Turčijo. Iz obleganega mesta je pobegnilo že okoli 300.000 civilistov.
V Somaliji Šebab izgubil nadzor nad zadnjim pristaniščem
Iz Somalije pa prihajajo novice, da so somalijske sile s podporo afriških mirovnih vojakov danes zavzele še zadnje pristanišče, ki je bilo pod nadzorom skrajne islamistične milice al Šebab. Pristanišče je bilo po navedbah somalijskih oblasti ključni vir financiranja za skrajneže.
Iz somalijske vojske so sporočili, da imajo popoln nadzor nad pristaniščem Barawe, ki se nahaja okoli 200 kilometrov jugozahodno od Mogadiša, prestolnice Somalije.
Šebab, ki je povezana s teroristično mrežo Al Kaida, je preko Baraweja izvažal oglje v zalivske države in po ocenah Združenih narodov s tovrstnim trgovanjem na leto zaslužila najmanj 25 milijonov dolarjev.
Zavzetje pristanišča pomeni najnovejši udarec za Šebab, ki je pred mesecem dni izgubil vodjo Ahmeda Abdija Godaneja, ki so ga ubili v ameriškem zračnem napadu. Milica je obljubila maščevanje in nadaljevanje boja proti somalijski vladi.
V soboto je poveljnik milice Mohamed Abu Abdalah napovedal nadaljevanje pritiska na somalijske sile in vojake Afriške unije, ki pomagajo pri boju proti Šebabu, četudi bodo osvojili Barawe.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.