Kolumbijski predsednik Ivan Duque je zahteval odprtje venezuelske meje za dostavo pomoči ter v kolumbijskem mestu Cucuta samooklicanemu začasnemu venezuelskemu predsedniku Juanu Guaidoju uradno predal zaloge humanitarne pomoči. V Cucuti je 600 ton hrane, zdravil in higienskih pripomočkov, ki so jih v glavnem prispevale ZDA. Po navedbah kolumbijskih oblasti so v noči na danes napolnili 14 tovornjakov z okoli 20 tonami pomoči.
"Zahtevamo, da se dovoli miren vstop pomoči na venezuelsko ozemlje," je povedal kolumbijski predsednik na skupni novinarski konferenci z Guaidojem. "Preprečitev tega bi lahko predstavljala zločin proti človečnosti," je poudaril.
Skupaj z vodjo venezuelske opozicije je vojsko pozval, naj bo na pravi strani zgodovine in dovoli pomoči čez mejo. V Cucuti je bil tudi čilski predsednik Sebastian Pinera, čigar država je prav tako prispevala pomoč.
Guaido je medtem na Twitterju sporočil, da je v Venezuelo prišla prva pošiljka humanitarne pomoči iz Brazilije. "To je velik dosežek, Venezuela," je poudaril.
Z venezuelske strani meje medtem poročajo o nasilju med vojaki in protestniki, ki so skušali priti do meje, da bi prevzeli pomoč. Spopadi so izbruhnili v mestu Urena v zvezni državi Tachira na zahodu Venezuele, kjer je bilo ranjenih več deset ljudi. Protestniki so začeli metati kamenje v vojake na meji, slednji pa so odgovorili s solzivcem. Mnogi Venezuelci na tem kraju pogosto prečkajo mejo, saj gredo v sosednjo Kolumbijo po nakupih ali na delo.
Z današnjim dnem se je iztekel rok opozicije
Z današnjim dnem se je, kot že rečeno, iztekel rok, ki ga je opozicija postavila za prihod dostave humanitarne pomoči v državo, v kateri trenutno vlada ena največjih humanitarnih kriz na svetu. Opozicija je tako napovedala, da bo s pomočjo prostovoljcev humanitarno pomoč spravila v državo tako ali drugače.
Britanski BBC je čez dan poročal, da se vedno več pripadnikov varnostnih sil pridružuje boju opozicije. Nekateri vojaki venezuelske nacionalne garde so namreč že zapustili svoje 'delovna mesta', da bi tako omogočili prihod humanitarne pomoči v državo. Slednje je po navedbah BBC-ja sporočila kolumbijska agencija za migracije. Posnetek, ki so ga objavile kolumbijske oblasti, prikazuje člane venezuelske nacionalne garde, ki v znaku predaje - s puškami, dvignjenimi nad glavo - hodijo skozi množico.
Samooklicani začasni predsednik Venezuele Juan Guaidó je ob tem dejal, da ne gre za vojaške "dezerterje", saj so se ti odločili "postaviti na stran ljudi in ustave". Dodal je, da prihoda svobode in demokracije v Venezuelo ne morejo več ustaviti.
"Humanitarna pomoč ne bo rešila vseh problemov Venzuele," je dejala Villka Fernandez, ena izmed organizatorjev petkovega dobrodelnega koncerta in nekdanja politična zapornica: "Toda signalizirala bo konec Madurovega režima in njegovih kriminalnih pajdašev."
Maduro zaprl tudi mejo z Brazilijo
Predsednik Nicolas Maduro je v zadnjem tednu zaprl tako mejo z Brazilijo, kjer prav tako čaka več ton humanitarne pomoči, Caracas pa naj bi na mejo poslal vojsko in tanke, kot Kolumbijo, pa tudi s karibskimi otoki Curacao, Aruba in Bonaire. Maduro namreč humanitarno pomoč držav, ki so kot legitimnega predsednika države priznale opozicijskega Guaidoja, označuje za 'trojanskega konja'. Na tone hrane, zdravil in higienskih pripomočkov, ki so jih v večjem delu prispevale Združene države Amerike, čaka na mejah Venezuele, medtem ko v državi prebivalci stradajo ter umirajo zaradi pomanjkanja zdravil in hrane.
Guaido kljub prepovedi potovanj prišel na dobrodelni koncert
Že v petek zvečer je Guaido kljuboval Madurovim oblastem in njegovi prepovedi potovanja, s tem ko je prišel na koncert v kolumbijskem obmejnem mestu Cucuta, kjer je požel velik aplavz. Guaido sicer ni stopil na oder, verjetno zato, ker naj bi koncert veljal za nepolitični, dobrodelni dogodek.
Spomnimo, da sta v petek na razdalji zgolj 300 metrov potekala dva koncerta, eden v podporo Guaidoju, drugi v podporo Maduru. Prvega je v Cucuti, kjer čaka tudi več sto ton humanitarne pomoči, pripravil britanski milijarder Richard Branson z namenom zbiranja dobrodelne pomoči za venezuelsko prebivalstvo.
Guaidojevo udeležbo na koncertu mnogi razumejo tudi kot pokazatelja moči, saj mu je kljub prepovedi in vojski, ki ostaja zvesta Maduru in velja za najpomembnejšega aduta za njegovo ohranitev na oblasti, uspelo prečkati mejo – Guaido je sicer dejal, da mu je pri prečkanju meje pomagala prav venezuelska vojska. "Sprejem humanitarne pomoči ni beračenje. Prebivalci Venezuele ne beračijo, upirajo se diktaturi," je ob tem dejal po poročanju STA.
Maduro se je na koncert odzval z organiziranjem svojega le nekaj sto metrov stran na drugi strani meje – ta je pritegnil nekaj tisoč ljudi, večino so pripeljali iz okoliških mest, da so lahko med drugim opazovali uniformirane vojaške plesalce. Na drugi strani se je prvega koncerta, na katerem naj bi zbrali 100 milijonov dolarjev, udeležilo okoli 320.000 ljudi, med njimi so bili tudi predsedniki Kolumbije, Čila in Paragvaja. Kolumbijski predsednik Ivan Duque pa je vojsko pozval, naj bo na "na pravi strani zgodovine".
Vojska v petek streljala na množico, ki je želela preko meje spraviti pomoč
V petek je na meji med Brazilijo in Venezuelo vojska streljala na množico, ki je želela spraviti humanitarno pomoč v državo. Pri tem so vojaki ubili dve osebi, 15 je bilo ranjenih. Uporabo sile so že obsodile ZDA ter v izjavi za javnost zapisale, da "grozljiva kršitev človekovih pravic Madura in tistih, ki sledijo njegovim ukazom, ne bo ostala nekaznovana". Ob tem je Bela hiša pozvala oborožene sile, naj dovolijo, da humanitarna pomoč mirno preide v državo.
KOMENTARJI (879)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.