TOUCHDOWN for @Philae2014! #CometLanding pic.twitter.com/ZMBeB8ng3h
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) November 12, 2014
Evropska vesoljska agencija (Esa) je danes spisala zgodovino. Laboratorij Philae je namreč uspešno pristal na kometu, nekaj težav je bilo le s harpunami, ki bi se morale sprožiti ob pristanku.
Philae je med pristajanjem na Twitterju sicer "sporočil", da "je super" in se sondi Rosetta "zahvalil za prevoz". Po pristanku pa je še "dodal, da sporoča svoj novi naslov: 67P".
Ob pristanku se je iz kontrolne sobe zaslišal glasen aplavz, kot so dejali, je danes na Esi veliko zelo utrujenih, a tudi zelo veselih strokovnjakov.
"To je velik korak za človeštvo, znanost in znanje ter vesoljsko tehnologijo. Ponovil bom, kar povem vedno. Težava uspeha je, da je videti enostaven. A potrebnega je bilo toliko napora in sodelovanja med članicami Evropske unije. Takšen uspeh ne pade z neba, ampak je rezultat trdega, strokovnega dela. Dokazali smo, da je evropsko znanje najboljše - smo prvi, ki nam je to uspelo," je po pristanku dejal direktor Ese.
Pri agenciji še ocenjujejo, da gre za zmago združevanja znanja, saj posamezne države takšnega projekta ne bi mogle izvesti.
.@ESA_Rosetta See for yourself! ROLIS imaged #67P when we were just 3km away! Glad I can share. #CometLanding pic.twitter.com/b6mcid2fsn
— Philae Lander (@Philae2014) November 12, 2014
"500 milijonov kilometrov daleč - nepredstavljivo - se dogaja nekaj, kar se ni zgodilo še nikoli, zelo ponosni smo," pa je po pristanku dejal Volker Bouffier, predsednik nemške zvezne dežele Hesse, kjer se v Darmstadtu nahaja sedež Ese.
Epic view of Philae on the way to the comet! pic.twitter.com/DK0gVzDld2
— Chris B - NSF (@NASASpaceflight) November 12, 2014
Sonda Rosetta je 100-kilogramski laboratorij proti kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko spustila okoli 9.35, za pot do kometa pa je potreboval okoli 7 ur.
V štabu znanstvenikov in inženirjev je bilo vse do pristanka izjemno napeto.
Na spletni strani ESE so zjutraj zapisali, da ima Philae težave s pristajalnim sistemom. Med preverjanjem zdravja laboratorija so namreč odkrili, da ne morejo aktivirati sistema, ki upravlja s potisniki, ki zagotavljajo, da se laboratorij ne bi odbil s kometa v trenutku pristanka.
Direktor agencije ESA za vesoljske misije Thomas Reiter je takrat ocenil, da je 50 odstotkov možnosti za uspešen pristanek na kometu. Kot je pojasnil, je treba laboratorij Philae zelo natančno usmerjati na izredno veliko razdaljo.
Ob pristanku je pristajalni sistem absorbiral sile, Philae se je nato pritrdil s harpunami in vijaki.
Začelo se je leta 2004
Rosetta je svoje potovanje začela leta 2004. Misija je vredna kar 1,3 milijarde evrov. Avgusta letos se ji je uspelo, potem ko je preletela kar šest milijard kilometrov, utiriti v orbito kometa, ki s hitrostjo 65.000 kilometrov na uro drvi proti Soncu.
Preučiti želijo komete
Cilj misije je prvo laboratorijsko preučevanje prvobitnih snovi Osončja. Mnogi znanstveniki verjamejo, da so te snovi kometov sodelovale pri nastanku življenja na Zemlji. Glede na to teorijo so kometi pred 4,6 milijarde let zadeli Zemljo ter nanjo prinesli kompleksne organske ogljikove molekule in vodo.
Na sondi Rosetta je sicer nameščenih 11 merilnih naprav. Šest jih bo preučevalo jedro kometa, štiri pa so namenjene preučevanju plinov in delcev v komi - plinasti in prašni ovojnici jedra kometa. Še ena naprava bo preučevala vpliv sončevega vetra na komet.
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.