Ameriški predsednik Barack Obama bo v večernem nagovoru še danes uradno sporočil svojo namero, da v naslednjih šestih mesecih v Afganistan pošlje še dodatnih 30.000 vojakov, so danes potrdili visoki predstavniki uradnega Washingtona.
Njihovo število se bo tako povečalo na skoraj 100.000. Obama naj bi državljanom tudi pojasnil, zakaj je operacija v Afganistanu tako pomembna, in predstavil časovni okvir, v katerem se bo ameriška vojska predvidoma umaknila od tam.
Po poročanju ameriške televizije CNN pa naj bi Obama nameraval tudi postopno zaključiti vojno v Afganistanu in iz države umakniti večino vojakov v naslednjih treh letih.
V Afganistanu je sicer ta trenutek od 100.000 vojakov mednarodnih sil približno 68.000 ameriških vojakov. Vsak vojak v Afganistanu ZDA stane milijon dolarjev letno.
Pred težko pričakovano predstavitvijo vojaške strategije je Obama o svojih načrtih že vnaprej obvestil afganistanskega predsednika Hamida Karzaja. Oba predsednika sta se o novi strategiji kako uro pogovarjala prek video konference.
Poleg varnostnega in vojaškega vidika nove ameriške strategije sta se Obama in Karzaj pogovarjala tudi o političnih in gospodarskih vprašanjih, je danes v Kabulu sporočil Karzajev tiskovni predstavnik, ki več podrobnosti o pogovoru ni razkril.
Popoldne je Obama z novo afganistansko strategijo seznanil tudi pakistanskega predsednika Asifa Alija Zardarija. Kot so ob tem sporočili neimenovani predstavniki pakistanske vlade, je Obama v pogovoru z Zardarijem strategijo obširneje predstavil in znova poudaril ameriško zavezo za dolgoročno partnerstvo s Pakistanom, namenjeno predvsem varnosti in stabilnosti v regiji.
Obama bo ob 2. uri po srednjeevropskem času Američanom in zaveznikom predstavil svojo afganistansko strategijo, ki ne predvideva le povečanja števila vojakov, ampak tudi vizijo umika iz Afganistana in konec sedaj že osemletne vojne, v kateri je umrlo okoli 900 ameriških in 600 zavezniških vojakov.
Obama bo imel govor v vojaški akademiji West Point v državi New York, ki ga bodo v času največje gledanosti ob 20. uri zvečer v torek po vzhodnoameriškem času prenašale televizije. Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je v ponedeljek povedal, da je Obama z odločitvijo že seznanil vojaške in diplomatske uradnike svoje administracije, kot sta obrambni minister Robert Gates in državna sekretarka Hillary Clinton, danes pa je o svojih načrtih že vnaprej obvestil tudi afganistanskega predsednika Hamida Karzaja.
Merklova dodatnih vojakov ne bo pošiljala
Nemčija pa zaenkrat ne bo povečala števila vojakov v Afganistanu, morebitno odločitev o tem pa bo sprejela šele po mednarodni konferenci o razmerah v Afganistanu, ki bo konec januarja prihodnje leto potekala v Londonu, je danes po pogovorih z afganistanskim premierom Jusufom Rezo Gilanijem v Berlinu povedala nemška kanclerka Angela Merkel.
"S strani ZDA sicer pričakujemo pozive k povečanju števila vojakov v Afganistanu, vendar za zdaj tega še ne bomo storili. Počakali bomo na mednarodno konferenco ZN, ki bo 28. januarja potekala v Londonu," je dejal Merklova. Nemška kanclerka je vprašanje vojaške prisotnosti v Afganistanu v prihodnje načela še pred težko pričakovanim govorom Obame.
Nemčija je sicer trenutno s 4300 vojaki tretja največja vojaška sila, ki sodeluje pri operacijah v Afganistanu. Pred njo sta le ZDA in Velika Britanija.
ZDA naj bi zaprosile za še do 10.000 vojakov
Prav tako neuradne informacije medtem prihajajo tudi s sedeža Severnoatlantskega zavezništva v Bruslju. Neimenovani predstavniki Nata so tako sporočili, da naj bi Washington evropske članice zavezništva zaprosil za dodatnih 5000 do 10.000 vojakov. Izmed teh naj bi Francija prejela prošnjo za dodatnih 1500 vojakov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.