Potem ko sta včeraj ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in češki zunanji minister Karel Schwarzenberger podpisala dvostranski sporazum o protiraketnem ščitu, ki predvideva postavitev radarskega sistema na čeških tleh, se je kritično odzvala Rusija, ki je zagrozila, da se bo odzvala z 'vojaškimi' sredstvi, če bo ameriški protiraketni ščit postavljen v bližini njenih meja. Na ruskem zunanjem ministrstvu so še dodali, da ni dvoma, da bi kopičenje elementov ameriškega strateškega arzenala, usmerjenega proti ruskemu ozemlju, lahko vodilo v to, da bi Moskva sprejela določene ukrepe za zaščito svoje nacionalne varnosti.
Ruski mediji, ki so se sklicevali na neimenovane vire z ruskega zunanjega ministrstva, so poročali, da podpis zapleta evropsko globalno varnost. Viri naj bi tudi sporočili, da Moskva ne bo več upoštevala predhodnih ameriških predlogov, katerih cilj je bil omiliti ruske skrbi, povezane s protiraketno obrambo.
ZDA so sicer v preteklosti že omenile, da bodo ruski inšpektorji lahko obiskali lokacije protiraketnega ščita, če se bosta s tem strinjali Praga in Varšava. Danes pa so Rusijo pozvale, naj se načrtom pridruži kot "enakovreden partner". "Oblikovati želimo sistem med ZDA, Rusijo in Evropo, pri katerem bi vsi sodelovali kot enakovredni partnerji," je pojasnil tiskovni predstavnik Bele hiše Gordon Johndroe.
Sporazum mora potrditi parlament
Podpisani sporazum mora potrditi še češki parlament, kar pa morda ne bo potekalo povsem gladko. Desnosredinski vladi premierja Mireka Topolaneka znotraj koalicije namreč manjka nekaj glasov, kar pomeni, da bo za ratifikacijo sporazuma morala na svojo stran pridobiti nekaj opozicijskih poslancev. Postavitvi ameriškega radarja na Češkem pa, po predhodnih javnomnenjskih raziskavah, nasprotuje tudi dve tretjini Čehov.
Bodo prestrezniki raket v Litvi?
Washington si sicer prizadeva za postavitev radarja, skupaj s prestrezniki raket v sosednji Poljski, da bi tako lahko kljubovali grožnji t.i. malopridnih držav, kot je na primer Iran. Pogajanja z Varšavo so po 14 mesecih zastala, saj Poljska v zameno za postavitev ščita na njihovem ozemlju zahteva dodatna varnostna zagotovila in obsežno pomoč pri posodobitvi svojih oboroženih sil. Kot alternativo Poljski Američani sedaj omenjajo Litvo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.