Tujina

Ščit - nova delitev Evrope

Varšava/Praga/Berlin, 19. 03. 2007 13.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
6

Poljaki nasprotujejo protiraketnemu ščitu, na referendumu v neki češki vasi pa je ščit podprl en sam udeleženec.

Protest Poljakov proti postavitvi protiraketnega ščita
Protest Poljakov proti postavitvi protiraketnega ščita FOTO: Reuters

Vse več Poljakov nasprotuje postavitvi delov ameriškega protiraketnega ščita na ozemlju svoje države in kar 65 odstotkov jih zahteva razpis referenduma, na katerem bi odločali o tem vprašanju, je pokazala javnomnenjska raziskava poljskega dnevnika Rzeczpospolita.

Samo 30 odstotkov Poljakov se strinja z namestitvijo prestreznih raket za obrambo pred morebitnimi balističnimi raketami iz "odpadniških držav", kot ZDA imenujejo Iran ali pa Severno Korejo.

Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je Združene države posvaril, naj s svojimi načrti za postavitev protiraketnega ščita ne poskušajo Evrope znova razdeliti na 'staro' in 'novo'. V Nemčiji tudi ocenjujejo, da bi lahko projekt spodbudil novo oboroževalno tekmo, podobno tisti v času hladne vojne.

Vlada v Varšavi pa na drugi strani noče slišati za zahteve svojih državljanov, podobno kot tudi ne vlada na Češkem, kjer naj bi stali radarji protiraketnega ščita. Na Češkem je parlament prejšnji teden tudi uradno zavrnil predlog zakona, ki bi dovoljeval razpis referenduma o tem vprašanju.

Kljub temu je češka vas Trokavec v bližini Plzna v soboto izvedla protestni referendum proti postavitvi ameriškega protiraketnega ščita na Češkem. Referenduma se je udeležilo 72 od 89 volilnih upravičencev in le eden je postavitev radarja podprl.

Po načrtih naj bi radarsko postajo postavili le kaka dva kilometra stran od Trokavca, prebivalci vasi pa so, kot pravijo, želeli s tem referendumom povedati, da bi morali tudi državljani imeti pravico do odločanja o tem vprašanju.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pkorosec
21. 03. 2007 09.31
to kar jasno vidimo danes ni nic druga kot to, o cemer so marx, lenin in predvsem Ernesto Guevara pisali v svojih delih, namrec je beseda demokracija v kapitalisticnih drzavah ena sama puhla beseda, ki se v koncni fazi zreducira le na tvoj glas pri parlamentarnih volitvah, kjer odlocas katera burzujska stranka bo imela vec koristi od vodenja burzujske politike. Glavne smernice politike neke drzave pa ne dolocajo niti domaci burzujski politiki, ampak jo kvecjemu sprejemajo od svojega gospodarja, to pa je tisti, ki jim je nadrejen v vojasko-ekonomskem smislu, oziroma tisti, ki je dosegel najvisji stadij kapitalizma - imperialist. Citiram Guevaro iz njegove knjige "gverilsko vojskovanje": "Domaca burzoazija je vedno bila pomagac tujemu imperializmu. V primeru preocitnega izkoriscanja ima do njega nevtralen odnos, a na koncu se v strahu za svoj obstoj pred domaco revolucijo vedno pridruzi imperializmu in mu nudi svoje usluge". No danes vidimo kako je s tem. Ljudstvo v "demokraticnih" drzavah je volilo stranke, ki nocejo poslusati njenih zahtev in tako delajo proti njeni volji. Celo skrbijo za to, da ljudstvo teh zahtev ne bi izrazlo na legitiimiran nacin, kot so referendumu. Primer sta poljska in ceska. Poglejmo naše juzne sosede Hrvate, kjer je vecina drzavljanov proti vstopu v zvezo NATO. Le 29 podporo imajo. Ampak hrvaski sabor o tem noce razpisati parlamenta. Tako so od NATA dobili instrukcije, da morajo doma poskrbeti za visjo podporo tej militaristicni organizaciji, skratka treba je izvajati laznjivo propagando, kot so jo nasi burzujski politiki pri nas, ces da bo to zmanjsalo stroske za obrambo (kako je to res, smo vidli, ne), da ne bo treba posiljati vojakov v tujino (kako je to res, tudi vidimo, ne) in podobno. Potem se spomnim vodje opozicijske stranke na madzarskem, ki je izjavil, da svoboda izhaja iz Zahoda. Skratka, tako kot so bile vzhodnoevropske drzave nekoc posluzne mocni Sovjetski Zvezi, tako so danes te iste "demokraticne" drzave slepo podlozne jenki imperializmu. Samo ne potem trdit, da smo postkomunisticne drzave danes svobodne, demokraticne in suverene drzave, ce pa niti enga od teh pojmov ne izpolnjujemo.
Krbo?
20. 03. 2007 21.28
EU bi mogla bit bolj neodvisna od ZDA. EU v Ameriki tudi nima vojasnic, zakaj torej ZDA mora met v EvropI? Amerciani se naj raje za sebe pobrigajo. Glede Poljske pa Ceske pa se strinjam z mojim prednikom (pKorosec). Vcasih ni slabo ce vlada vidi, da ljudje zivijo in da jim ni za vse mar.
pkorosec
20. 03. 2007 15.16
Vlada v Varšavi pa na drugi strani noče slišati za zahteve svojih državljanov, podobno kot tudi ne vlada na Češkem, kjer naj bi stali radarji protiraketnega ščita. Na Češkem je parlament prejšnji teden tudi uradno zavrnil predlog zakona, ki bi dovoljeval razpis referenduma o tem vprašanju. Tolko o pojmu demokracija, svoboda in vlada ljudstva. Poljaki in Cehi bi morali iti na ulice in zahtevati odstop vlade.
generalpostmail@hotmail.com
20. 03. 2007 11.55
goso, seveda je možno da američani gradijo vojaške objekte po vseh svojih provincah, kdo pa misliš, da je zgradil center za krizno vodenje države v primeru vojne v Sloveniji?? Ja američani vendar, še financirali so ga, res pa je, da če pride do vojne, ga lahko tudi vsak čas ugasnejo... tolko o naši neodvisnosti. Sicer pa ima CIA itak po vsej vzhodni evropi svoje ilegalne zapore, ki verjetno niso nič boljši od Guantanama... Upam, da ne odkrijemo kakšnega v Sloveniji!
kanal@email.si
20. 03. 2007 09.40
Neverjetno, kako dopuščajo tele vzhodne evrposke država, da jih tko nategujejo! Jaz jih bi izločil iz evrposke unije, pol bi pa malo drgač razmišljal.
goso
20. 03. 2007 02.16
Kako je možno, da ZDA načrtujejo tako gradnjo v drugih državah, ne pa v svoji? Kaj se grejo? Proti komu? Oni bi potem imeli prst na sprožilcu...To samo pomeni, da ZDA načrtujejo še večjo agresijo na bližnjem in daljnem vzhodu, pa se hočejo zavarovat z drugim k po koprivah...