Tujina

Ščit in Afganistan v središču

Lizbona, 25. 05. 2007 21.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

BiH, Srbija in Črna gora so postale pridružene članice Parlementarne skupščine NATO.

PS NATO ni formalno del procesa odločanja v zavezništvu, ima pa posvetovalno vlogo
PS NATO ni formalno del procesa odločanja v zavezništvu, ima pa posvetovalno vlogo FOTO: Reuters

Na portugalskem otoku Madeira se je začelo štiridnevno spomladansko zasedanje Parlamentarne skupščine NATO (PS NATO), ki se ga udeležuje tudi slovenska parlamentarna delegacija.

BiH, Srbija ter Črna gora so ob tem tudi uradno postale pridružene članice PS NATO. To odločitev je po besedah vodje slovenske delegacije Branka Grimsa Slovenija aktivno podprla, saj prinaša več stabilnosti in varnosti v neposredno soseščino Slovenije. Od omenjenih držav zahteva določeno ravnanje, izpolnjevanje demokratičnih standardov, zato je to nekaj, kar lahko pozdravimo kot dobro novico, je dodal.

BiH, Srbija ter Črna gora so sicer od decembra lani članice Partnerstva za mir, kot pridružene članice PS NATO pa nimajo pravice glasovanja.

Protiraketni ščit osrednja tema

PS NATO šteje 248 predstavnikov iz 26 držav članic, srečanja pa se poleg njih udeležuje več kot 150 predstavnikov in opazovalcev iz 15 držav nečlanic. Skupščina se sestane dvakrat letno in razpravlja o strategiji na področju raznih varnostnih vprašanj. Naslednje zasedanje bo oktobra na Islandiji.

Ena od osrednjih tem zasedanja bo ameriški načrt za postavitev protiraketnega ščita v vzhodni Evropi. Generalni sekretar zveze NATO Jaap de Hoop Scheffer v uvodnem nastopu poudaril, da "mora biti vse, kar je na voljo za obrambo, enakopravno in enakovredno na razpolago vsem članicam zveze NATO", saj je ena temeljnih vrednot zavezništva polna medsebojna solidarnost. "To tudi z naše strani zelo podpiramo. Če bi se že povsem na začetku postavilo to v izhodišče reševanje tega vprašanja, se najbrž dileme, kot so se pojavile v javnosti, ne samo v Sloveniji ampak še mnogo bolj v drugih državah, ne bi pojavile," je dejal Grims.

ZDA želijo do leta 2012 na Poljskem namestiti deset prestreznih baz, na Češkem pa radar, ki naj bi bili povezani z opozorilnim sistemom nekje na Kavkazu.

V središču PS NATO bodo tudi prizadevanja zveze NATO za umiritev nasilja v Afganistanu. "Afganistan ostaja glavna prioriteta zveze NATO," je ob odprtju zasedanja dejal predsednik PS NATO Jose Lello.

Na dnevnem redu bodo še vloga zveze NATO na Kosovu, odnosi s partnerskimi državami, operativno sodelovanje med EU in zvezo NATO, podnebne spremembe ter druga aktualna vprašanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

theykilledKenny
25. 05. 2007 23.27
Iskrene čestitke!