Tujina

Schröder pri Berlusconiju

Trst, 08. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Med Italijo in Nemčijo vlada veliko sozvočje v dvostranskih odnosih in pogledi na prihodnost Evrope. Tako je mogoče sklepati iz izjav, ki sta jih v Trstu izrekla predsednik italijanske vlade Silvio Berlusconi in nemški zvezni kancler Gerhard Schröder.

Gerhard Schröder in Silvio Berlusconi in njuni državi sta usklajeni skoraj v vsem
Gerhard Schröder in Silvio Berlusconi in njuni državi sta usklajeni skoraj v vsem FOTO: Reuters

Berlusconi je potrdil evropsko usmerjenost italijanske vlade, čeprav to ne pomeni, je dodal, da ni mogoča nobena kritika, kot npr. na račun Evropske komisije. Za slednjo je Berlusconi dejal, da večkrat razmišlja in se obnaša teoretično.

V zvezi s pomisleki glede nedavnih izjav ministra za reforme in voditelja Severne lige Umberta Bossija pa je Berlusconi zatrdil, da glede tega ni potrebna zaskrbljenost, saj Bossijeva stališča ne predstavljajo stališč italijanske vlade, ki je evropsko usmerjena. Vendar, je še dodal italijanski premier, se ne sme gledati toliko na barvitost oziroma na zunanjost, saj je bistvo v tem, da obstaja želja po svobodni Evropi, ne pa po Evropi birokratov. Bossi je "prepričan evropeist", je še dejal predsednik italijanske vlade.

Bossi kritiziral Eu

Bossi je v sredo ponovil zavračanje federalistične Evrope: "Želijo oblikovati federalno Evropo. Dobro. Zadnja federacija je bila Sovjetska zveza, v kateri je Stalin zato, da bi povezal narode, ki so govorili različne jezike, zlorabil pristojnosti pravosodja," je med drugim povedal v pogovoru za časnik La Repubblica. Pozval je še "k uporu proti tehnokratski in skorumpirani evropski superdržavi". Berlusconi Bossijevih izjav ni obsodil, temveč jih je odpravil kot slikovite.

Berlusconi in Schröder o prihodnosti Evrope

Voditelj italijanske Severne lige na račun EU ni "šparal jezika"
Voditelj italijanske Severne lige na račun EU ni "šparal jezika" FOTO: Reuters

Od vrha v Barceloni Berlusconi in Schröder pričakujeta, da bo pokazal, da se evropsko gospodarstvo ponovno krepi. Vrh bo moral rešiti vprašanje sprostitve energetskih trgov, pa tudi vprašanje transporta in finančnih trgov. To bo torej moral biti vrh gospodarske spodbude in gospodarskega razvoja ter stabilizacije. Na srečanju bodo govorili tudi o vprašanju nezakonitih priseljencev, ne bo pa govora o širitvi EU. Italija in Nemčija vsekakor imata interes, da se širitveni proces dokonča čimprej.

Glede vloge regij v EU se je Berlusconi zavzel za načelo subsidiarnosti: nacionalne države naj ne opravljajo zadev, ki jih lahko bolje opravljalo regije, Evropa pa naj ne opravlja stvari, ki jih lahko bolje opravljajo nacionalne države. Berlusconi in Schröder sta potrdila tudi soglasje glede vprašanja fleksibilnosti na delovnem tržišču. Fleksibilnost po besedah Berlusconija ne pomeni zmanjšanja socialne varnosti, ko se govori o varnosti, pa je treba poleg vojaške varnosti imeti v mislih tudi socialno varstvo. Nemški kancler je v zvezi s tem izrazil zavzetost za ravnovesje med potrebno fleksibilnostjo in socialnim varstvom. Sicer, je še pripomnil Berlusconi, vlada v Italiji socialno-tržno gospodarstvo, pri tem pa se Italija zgleduje ravno po Nemčiji.

Italija in Nemčija sta si blizu glede mednarodnih razmer

Glede možnosti vzpostavitve skupnega evropskega mesta v Varnostnem svetu ZN sta oba državnika soglašala, da se to ne bo moglo zgoditi v kratkem času, dolgoročno pa se o tem lahko razmišlja. Italija in Nemčija imata tudi enako stališče glede mednarodnega dogajanja, predvsem kar zadeva položaj v Afganistanu in na Bližnjem Vzhodu, pa tudi razmere v Latinski Ameriki, še zlasti v Argentini. Sicer je položaj najhujši na Bližnjem Vzhodu, kjer je po Berlusconijevem mnenju potrebna močna skupna politična pobuda Evrope in Združenih držav Amerike. Evropska Unija je po njegovih besedah pripravljena sodelovati pri reševanju tega vprašanja. Italijanski premier je v zvezi s tem napovedal predstavitev načrta o investicijah v palestinsko gospodarstvo na evropskem vrhu v Barceloni.

Na današnjem tržaškem italijansko-nemškem vrhu pa ni bilo govora o vprašanju premoženja istrskih optantov in sudetskih Nemcev. V zvezi z odpovedanim obiskom na Češkem pa je kancler Schröder dejal, da ni šlo za odpoved, ampak le za preložitev, in sicer zaradi volilne kampanje na Češkem.

Berlusconi napoveduje vračanje optantskega premoženja

Predsednik italijanske vlade Silvio Berlusconi je po današnjem srečanju z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem v Trstu dejal, da bo italijanska vlada prihodnji četrtek predstavila ukrep glede vračanja premoženja italijanskih optantov iz Slovenije in Hrvaške. Berlusconi je na novinarsko vprašanje sicer odgovoril, da z nemškim kanclerjem nista govorila o istrskih optantih oz. sudetskih Nemcih. Italijanski premier o napovedanem ukrepu vlade glede optantov ni želel navesti dodatnih pojasnil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.