
Kapitan nasedle ladje Costa Concordia Francesco Schettino je v televizijskem intervjuju na italijanski televiziji izrazil obžalovanje za tragedijo, v kateri je umrlo 32 ljudi. Dejal je, da so žrtve nenehno v njegovih mislih.
50.000 evrov za intervju?
Veliko tekmovanje italijanskih medijev za ekskluzivni intervju s Schettinom naj bi se začelo takoj po njegovi izpustitvi iz hišnega pripora. Za ekskluzivni intervju na enem od kanalov televizije Silvia Berlsuconija naj bi prejel več kot 50.000 evrov. V Mediasetu se na vročo polemiko ne odzivajo, voditelj oddaje pa je obtožbe o plačilu zanikal po Twitterju. Po nekaterih informacijah naj bi se Mediaset za ekskluzivni intervju začel pogajati že takoj po brodolomu Coste Concordie, v igri pa naj bi bila cena približno 57.000 evrov, še poročajo italijanski mediji.
Javnost ogorčena
Schettinove izjave so požele ogorčenje tako med svojci žrtev kot na splošno v javnosti. Schettino vztraja, da ni samo on odgovoren za nesrečo, saj v tistem času ni bil na čelu komande. Prav tako zanika obtožbe povzročitve smrti iz malomarnosti in povzročitve brodoloma. Dodal pa je, da se krivi, ker ni bil 'pozoren.' "V času nesreče sem šel na krov in ukazal, da preklopijo na avtomatskega pilota. A zadnje besede nisem imel jaz, temveč častnik," pojasnjuje Schettino.
"Ko se zgodi nesreča, ni odgovornost samo na strani podjetja, ampak tudi na strani kapitana, zato je seveda normalno, da se tudi jaz, kot predstavnik podjetja, opravičim," je dejal Schettino.
Schettino je tudi zanikal, da je ladja plula preblizu otoku ter da je bila ženska, s katero naj bi bil v času nesreče, njegova ljubica.
Ko ga je novinar povprašal o najmlanjši žrtvi, 5-letni deklici, se je Schettino zlomil in začel jokati.

Vodja tožilstva: Izrekel veliko laži
Njegove izjave so močno razburile tudi vodjo tožilstva v Grossetu Francesca Verusia, češ da je izrekel neverjetno veliko laži, čeprav dobro pozna potek dogodkov na tisti usodni dan. "Takoj po aretaciji je priznal, da je storil napako, zdaj pa se predstavlja kot popoln kapitan, ki ni kriv ničesar," je za časnik La Stampa razburjeno dejal Verusia.
Kapitanu grozi 15 let zapora
Italijansko sodišče je kapitana izpustilo iz hišnega pripor, vendar mora ostati v domačem mestu Meta di Sorrento v bližini Neaplja. Zaradi brodoloma, povzročitve smrti iz malomarnosti in ker je zapustil ladjo, še preden so bili vsi evakuirani, Schettinu grozi skupaj do 15 let zapora. Poleg kapitana so med obtoženimi tudi trije vodilni ladjarskega podjetja.
Ameriška družba Titan Salvage je junija začela odstranjevati potopljeno križarko. Najprej jo bodo dvignili, nato pa odpeljali v pristanišče in razrezali. Dela bodo stala okoli 300 milijonov dolarjev, skupaj bodo trajala eno leto, na otoku Giglio pa pričakujejo, da bodo dvigovanje ladje opazovale trume turistov.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.