Tujina

Schüssel proti politiki veta

Dunaj/Praga/Bruselj, 22. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

Avstrijski kancler Schüssel je zavrnil politiko veta, ki jo zagovarja Haiderjeva svobodnjaška stranka. Svobodnjaki se namreč v peticiji, ki jo je podpisalo 900.000 Avstrijcev, zavzemajo za veto na češki vstop v EU, če Praga ne bo zaprla jedrske elektrarne v Temelinu.

Sporna nuklearka Temelin
Sporna nuklearka Temelin FOTO: Reuters

Kot je znano, po avstrijski zakonodaji že 100.000 podpisov zadostuje, da o zadevi razpravlja zvezni parlament, ki pa o danem vprašanju ni zavezan zavzeti stališča. Da bi ÖVP popustila zahtevi vladne koalicijske partnerice FPÖ in češki vstop v EU pogojila z zaprtjem jedrske elektrarne v Temelinu, je Schüssel torej izključil. Pri tem je opozoril, da je treba v teh primerih upoštevati mnenje vseh volilcev, "tudi tistih, ki so ostali doma".

Schüssel je pozval tudi k otoplitvi odnosov s sosednjo Češko, ki zahteve po zaprtju Temelina kot pogoj za vstop v EU ostro zavrača. Kancler, ki obžaluje, da odnosi med državama ne dosegajo ravni, ki bi morala biti med "naravnima sosedama" razvita, pa ni izključil nadaljnjih pogajanj s Prago o spornem vprašanju. Uradna Dunaj in Praga sta sicer vprašanje, odprto na pristopnih pogajanjih v okviru poglavja o energetiki, rešila konec novembra lani, ko je Češka pristala na dodatne varnostne ukrepe, vendar pa svobodnjaki z dogovorjenim niso bili zadovoljni.

Praga: Haiderja ne zanima jedrska varnost

Češki zunanji minister Jan Kavan pa je izjavil, da svobodnjaki s svojo pobudo za peticijo proti nuklearki v Temelinu niso merili na Temelin, temveč le na češko vključevanje v EU. "S to peticijo merijo popolnoma v drugo smer: proti vključitvi Češke v EU in proti širitvi EU nasploh," je bil prepričan Kavan.

Češko zunanje ministrstvo je v svojem odzivu menilo, da peticija o Temelinu ne bo ovirala načrtovanega vstopa države v EU. "Prepričan sem, da to v nobenem primeru ne bo vplivalo na pristopna pogajanja z EU," je tiskovni predstavnik ministrstva Aleš Pospisil.

Ogrožanje širitve EU ni v interesu Avstrije

Protesti proti Temelinu
Protesti proti Temelinu FOTO: Reuters

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je prepričan, da ogrožanje širitvenega procesa ni v interesu Avstrije, ki meji na kar štiri države kandidatke, zato verjame, da se bo proces nadaljeval po zastavljenih načrtih in ob avstrijski podpori. Komisar je rezultate peticije "vzel na znanje", ob tem pa poudaril, da "potrjujejo, da v Avstriji obstaja močno nasprotovanje jedrski energiji, a hkrati potrjujejo tudi, da velika večina prebivalcev vendarle noče ogrožati dobrososedskih odnosov s Češko."

Evropska komisija je tudi prepričana, da bo parlamentarna razprava, ki bo sledila peticiji, potrdila dogovor Dunaja in Prage, s katerim je bilo vprašanje usode elektrarne konec novembra lani uradno rešeno. Takrat sta se ob posredovanju komisije strani namreč dogovorili za večjo stopnjo varnostnih ukrepov, ne pa tudi za zaprtje elektrarne. Možnost, da bi se pogajanja med državama obnovila, je Filori zavrnil, saj je dejal, da je doseženi dogovor "najboljši možni". Pristopna pogajanja s Češko se bodo nadaljevala po načrtu, so prepričani na komisiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta