Proslava dneva vojaškega letalstva Srbije in Črne gore 2. avgusta je razkrila resnico, o kateri v Beogradu že dolgo govorijo: država je ostala brez vojaškega letalstva zaradi zastarelosti in pomanjkanja denarja.
V poročilu srbske državne televizije s proslave dneva vojaškega letalstva so poudarili, da so prireditev izvedli samo na tleh, ker enostavno ni bilo letal, ki bi poletela, kot tudi ne denarja za gorivo. Sicer so simbolično poletela le tri stara letala, lovci vrste Galeb, ki pa niso bila last vojske SČG, pač pa nekega letalskega kluba, pokazali pa so tudi en MiG-29, ponos nekdanje JLA, ki pa je bil le še za staro železo.
V poročilu srbske televizije so še dodali, da so delavnice in naprave za vzdrževanje letal bile uničene v napadih zveze Nato leta 1999.
Vse manj zanimanja za poklic vojaškega pilota
Tudi načelnik letalske uprave generalštaba vojske SČG Milinko Grbović je opozoril, da je vojaško letalstvo 'v zelo resnem položaju'. Grbović je v prazničnem pogovoru za tiskovno agencijo Tanjug povedal, da je vseh pet lovcev bombnikov MIG-29 v hangarjih že od začetka aprila, ker je njihovim najbolj pomembnim delom iztekel rok uporabe in ker so sicer potrebni remonta. Podobno je tudi, kar zadeva helikopterje Mi-8 in 'gazela' ter transportna letala An-26.
Je pa Grbović zatrdil, da ni daleč dan, ko bo za vojaško letalstvo SČG večji problem pomanjkanje pilotov kot pa letal. Kot je pojasnil, je vse manj zanimanja mladine za vpis na letalsko smer vojaške akademije, saj je šolanje dolgotrajno in zahtevno, delo v vojaškem letalstvu nadvse odgovorno in naporno, vse to pa v zameno za borih 25.000 dinarjev (približno 350 evrov) plače.
MiG 21 na prodaj
Poveljnik letalskega korpusa vojske SČG Vladimir Starčević je že pred nekaj meseci opozoril, da vojaška letala od 1. aprila ne branijo več neba nad državno skupnostjo. Kot je zatrdil, vojaško letalstvo nima več niti enega lovca za prestrezanje, omenjenega dne pa je na tleh pristal še zadnji od nekdaj razmeroma sodobnih lovcev MIG-29, ki so preostali po napadih zveze NATO. General Starčević je tedaj še opozoril, da so zaradi "alarmantnega položaja v vojaškem letalstvu ogrožena celo življenja pilotov", kot razlog pa je navedel večletno pomanjkanje goriva in nadomestnih delov za letala.
Sicer je vojska SČG ob koncu aprila objavila oglas za javno prodajo več transportnih, šolskih in bojnih letal, med katerimi je tudi lovec bombnik MIG-21, katerega začetna cena je bila 25 milijonov dinarjev (približno 350.000 evrov). Nobeno od letal ni bilo v voznem stanju, sredi maja pa so beograjski mediji poročili, da je bilo največ ponujeno za helikopter "gazela" (okoli 80.000 evrov), medtem ko za omenjeni bombnik in druga letala ni bilo zanimanja.