Kontroverzna savdska aplikacija Absher, kar v grobem prevodu pomeni "da, gospod", je delo ministrstva za notranje zadeve, dostopna pa je prek Applovih in Googlovih spletnih trgovin. Aplikacija, ki je nameščena na že več kot enajst milijonov mobilnikov, poročenim savdskim moškim celo omogoča, da ženam bodisi odobrijo ali zavrnejo dovolilnico za potovanje, ob ženini uporabi potnega lista pa na svojem telefonu prejmejo obvestilo. Aplikacija jim tudi sporoči vse podatke o izbranem letu in destinaciji.
Absher je sicer vladni spletni portal, ki savdskim državljanom in drugim prebivalcem pomaga pri obnavljanju potnega lista, pridobivanju osebnih izkaznic in izdajanju dovoljenj za delovni vizum.
Nasilje nad ženskami
V skladu s strogo restriktivno zakonodajo savdijskega kraljestva so ženske izenačene z mladoletniki, zato se brez odobritve moškega skrbnika ne morejo poročati, ločevati, potovati, zaposliti, biti izpuščene iz zapora ali imeti kirurškega poseg. Prav tako se ne smejo prosto družiti z osebami nasprotnega spola.
Pri Human Rights Watch (HRW) so zato od spletnih trgovin zahtevali, da onemogočijo dostop do aplikacije, saj menijo, da Absher spodbuja nasilje v družini in zlorabo delojemalcev, predvsem migrantov, ki so prav tako prek omenjene aplikacije pod nadzorom podjetij. V organizaciji menijo, da gre za hude kršitve človekovih pravic. Kot je povedala raziskovalka pri HRW Rothna Begun, je Absher sodobno orodje za zastarel in represiven sistem nadzorovanja žensk. "Savdska Arabija bi morala prenehati uveljavljanje poniževalnih in diskriminatornih zakonov," je dejala.
Pri HRW so zaznali več primerov, v katerih so moški ženam preprečili potovanja v tujino, tudi če je šlo za delo ali študij, s tem pa jim onemogočili karierni in osebni razvoj. Ob tem opozarjajo, da sistem nadzora še povečuje možnost nasilja in zlorab v družini.
Nasilje nad delavci
Še več, Absherjev domet presega zidove gospodinjstev, saj ga uporabljajo tudi delodajalci, ki zaposlujejo tuje delavce. Aplikacija jim namreč omogoča nadzor nad gibanjem delavcev migrantov in celo njihovih žena ter otrok. Delodajalec jim prek aplikacije lahko tudi dovoli ali prepreči vstop ali izstop iz države. Savdska Arabija je namreč edina država v regiji, ki od tujih delavcev zahteva prošnjo za izhod iz države. Gre za pravilo, ki ga imenujejo kafala, kar pomeni sponzorstvo in delojemalca veže na delodajalca oz. sponzorja, ki odloča o delavčevi usodi. Tovrstna ureditev odpira možnost za huda izkoriščanja in zlorabe, menijo pri HRW.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.