''Zakonodaja kraljevine popolnoma prepoveduje vse vrste demonstracij, protestnih pohodov in podobnega,'' je izjavil savdski notranji minister in dodal, da bodo varnostne sile preprečile vsakršen poskus motenja javnega reda. Dejal je tudi, da so demonstracije v nasprotju z verskimi zakoni in tradicijo kraljevine.

V preteklih dnevih so savdski šiiti uprizorili nekaj manjših protestnih pohodov na vzhodu države, nepotrjena pričevanja aktivistov pa poročajo tudi o protestu v mošeji v glavnem mestu Rijad. Šiiti se pogosto pritožujejo, da so jim v primerjavi z drugimi državljani težje dostopna pomembnejša mesta v savdskih državnih službah.
Ohlapno povezana koalicija liberalcev, zmernih islamistov in šiitov je v peticiji pozvala kralja Abdulaha, naj vendarle dovoli volitve v kraljestvu brez izvoljenega parlamenta. Ni znano, kolikšno število prebivalcev 19-milijonske države podpira peticijo.
Jemensko protestno gibanje raste, predsednika zapuščajo zavezniki
Protestno gibanje, ki v Jemnu zahteva odstop predsednika Alija Abdulaha Saleha, se krepi iz dneva v dan. Po nekaterih ocenah se je včeraj v prestolnici Sana na protestih zbralo kar 100.000 ljudi. Kljub temu Saleh ponavlja, da ne bo odstopil pred letom 2013, ko se mu izteče mandat.
''Miroljubnega prenosa oblasti se ne doseže s kaosom, temveč z na volitvah izraženo voljo ljudi,'' so danes zapisali v uradu jemenskega predsednika.

Protestniki pravijo, da so razočarani nad vseprisotno korupcijo in nezaslišano stopnjo brezposelnosti. V državi z 23 milijoni prebivalcev jih je nezaposlenih kar 40 odstotkov, tretjina pa trpi zaradi podhranjenosti.
Zaradi nasilja nad protestniki je danes iz vladajoče stranke izstopil namestnik ministra za mladino in šport Hašid al Ahmar. V petek je vrste Salehove stranke zapustil njegov vplivni zaveznik Ali al Omrani, šejk plemena iz južne province Al Bajda, pretekli teden pa je odstopilo devet parlamentarnih poslancev vladajoče stranke Splošni ljudski kongres.
Saleh je sicer pristal na predlog verskih voditeljev, da modernizira volilni sistem, parlament in sodišča.
Nevarnost znotraj kitajskih mej
Kitajski proračun za notranjo varnost države je letos prvič presegel izdatke za vojsko, saj bodo za javno varnost namenili 95 milijard, za oborožene sile pa po uradnih podatkih 92 milijard dolarjev.

Kitajski premier Wen Jiabao je v današnjem govoru ob začetku zasedanja kitajskega ljudskega kongresa priznal, da v državi narašča nezadovoljstvo, in obljubil, da bo njegova vlada naredila vse, da reši težave, ki tarejo prebivalstvo.
"Moramo se odgovorno obnašati do države in ljudstva ter se neumorno truditi, da rešimo te težave," je poudaril pred okoli 3000 delegati v Veliki palači ljudstva v Pekingu, ki se tokrat sestajajo ravno v času, ko se v arabskem svetu širi upor proti vladajočim strukturam.
Delegati ljudskega kongresa, ki je najvišje zakonodajno telo v državi, bodo na zasedanju sprejeli petletni načrt. Kot je povedal premier, nameravajo v prihodnjih petih letih ustvariti več deset milijonov novih delovnih mest, "zmanjšati število tistih, ki živijo v revščini", zvišati osebne dohodke, povečati minimalno plačo in pokojnine ter povišati mejo za obdavčitev osebnih dohodkov.
V Bahrajnu človeška veriga okoli prestolnice

Več tisoč šiitskih protestnikov je danes okoli prestolnice Manama oblikovalo človeško verigo. Protestniki zahtevajo odstop vladajočega sunitskega režima.
V Bahrajnu šiiti predstavljajo 70 odstotkov prebivalstva, že dolgo pa se pritožujejo nad diskriminacijo in drugimi zlorabami s strani vladajoče sunitske dinastije, ki Bahrajn vodi že več kot 200 let. Oblast je šiitskim opozicijskim skupinam sicer ponudila pogajanja, na katera je opozicija že pristala, a do njih zaenkrat še ni prišlo.
Katere države bi po Tuniziji in Egiptu lahko doživele ljudske vstaje? Preverite ...
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.