Visok vodni val se po Savi iz Slovenije seli na Hrvaško. Ponoči je že prečkal Zagreb, kjer se poplav ne bojijo, saj tam gladina vode že upada, a izredne razmere so še vedno razglašene v krajih nižje od Zagreba vzdolž rečne struge. Policija je včeraj zaprla most za pešce preko Save, saj je bilo na njem veliko radovednežev, ki so gledali vodo, kako le nekaj centimetrov pod njimi dere v smeri toka.
Vodni val je na ozemlje Hrvaške prišel sinoči okoli 21. ure. Še preden je visoki val dosegel Zagreb, je na območju med vasmi Ključ–Drenje–Javorje voda poplavila okoli 300 objektov. Najhuje je bilo v naselju Medave, ki je bilo odrezano od sveta, delno pa sta poplavljeni naselji Vrbovec in Saverščak. Reševalci so morali s čolni iz hiš odpeljati skupno okoli 50 ljudi. Iz naselij Sop Bukevski, Čret Posavski, Zablatje in Bukevje pa so evakuirali okoli 300 prebivalcev.
Minister za obrambo Branko Vukelić je na pomoč pri izgradnji nasipov na Savi med Zagrebom in Siskom poslal približno 300 pripadnikov vojske. Iz obrambnega ministrstva pa so sporočili, da je v pripravljenosti 1300 vojakov, na voljo pa so tudi stroji in ostala potrebna tehnika. Nadaljnje ukrepanje je odvisno od navodil državne uprave za zaščito in reševanje.
V Posavju pri Sisku so razmere že dramatične. Reka Sava narašča več kot deset centimetrov na uro, razlivati se je začela preko nasipa v Dubrovčaku, Jezeru, Željeznem, Trebarjevem in Martinski Vesi. Meščani panično gradijo nasipe in prinašajo zemljo. Oblasti so pozvali, naj jim pomagajo s kamioni dovažati gramoz in vreče za smeti. "Nimamo iz česa graditi nasipov. Pomoč potrebujemo zdaj, preden Sava poplavi, ne jutri, ko bomo že plavali,“ pravijo meščani Željeznega in Desnega Trebarjevega. Na pomoč sta jim priskočila vojska in policija. "Situacija na terenu je pod nadzorom. Pesek imajo. Postavljajo nasipe. Vsi so v pripravljenosti in čakajo,'' je dejal načelnik centra 112 v Sisku. Najhuje pričakujejo ponoči.
Prav tako je situacija alarmantna v Veliki Gorici, oblasti so že zaprle cesto Sisak–Velika Gorica.
Že včeraj pa so imeli Hrvati težave v Istri, ki se nadaljujejo tudi danes, čeprav se je gladina Dragonje znižala za več kot dva metra. Največ škode je na območju Buj, Novigrada in Umaga. Kot so ocenile lokalne oblasti, bo potrebno tudi šest mesecev, da bodo popravili nekatere objekte, kot je nova športna dvorana v Novigradu, ki so jo odprli prejšnji mesec.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.