Po podatkih srbskega hidrometeorološkega zavoda gladina reke Save v Jameni, Sremski Mitrovici in Šapcu upada, a ker je nivo vode še vedno visok, so pristojni v pripravljenosti. Donava ostaja nad nivojem običajnih vrednosti v Novem Sadu, Zemunu, Pančevu, Smederevu in Banatski Palanci. Tisa pa je še vedno visoka v Titelu, poroča B92.
Poplavni val naj bi jutri dosegel Beograd, a hujšega naj ne bi bilo. Župan Siniša Mali trdi, da je glavno mesto Srbije zaščiteno pred Savo in Donavo."Pričakujemo, da bomo izdali opozorilo pred poplavami, a tu gre za nekaj centimetrov, daleč od tega, česar smo se sprva bali," je dejal.
Predsednik Rdečega križa Srbije Dragan Radovanović je povedal, da je v 29 centrih v Beogradu nameščenih 4.447 evakuiranih ljudi, pri sorodnikih pa je zatočišče poiskalo okoli 9.800 ljudi.
Razmere se postopoma umirjajo. Srbska vlada je v petek odpravila izredne razmere na področju celotne države, razen v dveh mestih – Šapcu in Sremski Mitrovici, ter v 17 občinah, kjer je situacija najhujša. To so Obrenovac, Ljig, Ub, Lajkovac, Osečina, Paraćin, Mionica, Smederevska Palanka, Šid, Trstenik, Kosjerić, Bajina Bašta, Krupanj, Mali Zvornik, Koceljeva in Vladimirci.
V Obrenovcu se življenje počasi vrača v ustaljene tire. V opustošeno mesto se vračajo prebivalci, vojska, policija in veterinarske službe pa pomagajo pri sanaciji in odpravljanju posledic poplav. Pristojni so lastnike lokalov pozvali, naj začnejo s čiščenjem.
Prebivalci Šapca so se s pobesnelo Savo borili kar osem dni. Župan Ljubiša Diković je v petek sporočil, da je reka končno premagana, je pa še vedno potrebna previdnost, saj je gladina reke še vedno visoka.
Sava s svojimi pritoki še vedno skrbi tudi prebivalce manjših vasi. Iz nekaterih se voda še ni umaknila, krajane drugih so evakuirali preventivno. Nazaj v svoje domove se tako še nekaj dni ne bodo mogli vrniti prebivalci Jamena, Višnjićeva in Morovića.
Kradejo humanitarno pomoč
V zbirnih centrih sicer ne gre bez težav. Kot piše Alo.rs, imajo v beograjski Areni, kjer je na stotine ljudi, ki so jih evakuirali iz Obrenovca, vse več težav s tatovi. Ti ljudem, ki so ostali brez vsega, kradejo humanitarno pomoč, ki prihaja. Iz Arene naj bi kradli polne torbe hrane, oblačil in sredstev za higieno.
Šlo naj bi za Beograjčane, ki se želijo okoristiti s tujo nesrečo. Zaradi njih imajo že tako preobremenjeni prostovoljci še več dela. "Lopovi so se znašli tako, da so v Areno prihajali z izgovorom, da so prišli na obisk k evakuiranim sorodnikom, v resnici pa so kradli iz žepov, odnašali torbe in humanitarno pomoč. Med njimi je bila celo ženska, ki je na ta način tri dni kradla hrano. Ko smo jo ujeli, je rekla, da tudi njeni otroci nimajo česa jesti," je povedal neimenovan prostovoljec.
Evakuirani prebivalci Obrenovca pa pravijo, da so zato, da bi se izognili krajam, v zadnjih dneh od prostovoljcev dobili lističe s svojimi imeni, ki jih morajo pokazati osebju Arene, ko vanjo vstopajo ali jo zapuščajo, da ne bi prihajalo do prevar. "Ne vem, kaj si mislijo takšni ljudje. V veliki stiski smo. Zdaj res ne potrebujemo nekoga, ki nas bo še okradel," je ogorčena Milanka, ki v Areni biva že vse od evakuacije.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.