Tujina

Šarona v Parizu pričakali protesti

Pariz, 27. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Prelomni obisk Šarona v Franciji naj bi izboljšal odnose med državama, a so začetno vzdušje zmotili protestniki.

Šaron ni dočakal toplega pozdrava (Foto: Reuters)
Šaron ni dočakal toplega pozdrava (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V središču Pariza se je v torek zvečer, malo potem ko je v Francijo na tridnevni obisk dopotoval izraelski premier Ariel Šaron, na protestu proti izraelski politiki do Palestincev zbralo več sto ljudi. Pred pariško cerkvijo Madeleine so razvili transparent z napisom: "Ne Šaronovi politiki, priključitvenem zidu, okupaciji". Na shod za "popolno porušenje priključitvenega zidu na Zahodnem bregu in v Jeruzalemu in konec zasedbe palestinskih ozemelj" je pozvalo kakih 50 organizacij in političnih strank.

Izraelski premier se bo s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom danes sestal na delovnem kosilu. Tako francoski kot izraelski predstavniki so Šaronov obisk, do katerega prihaja po več letih obtoževanja glede francoske politike na Bližnjem vzhodu na eni strani in napadov na francosko judovsko skupnost na drugi, opisovali kot prelomnico.

Šaron in Chirac za novo poglavje v odnosih

Do Šaronovega srečanja s francoskimi voditelji - sestal se bo tudi s premierom Dominiqueom de Villepinom, prihaja le tri tedne pred načrtovanim izraelskim umikom z območja Gaze, ki bo verjetno glavna tema pogovorov. Načrt umika je Chirac pohvalil kot pogumnega. "Šaron ustvarja pozitivno dinamiko," je povedal v pogovoru za izraelski časnik Haaretz. Pri tem vprašanju si Francija sicer želi, da bi Palestinci po umiku "videli luč na koncu predora," kot je povedal nek francoski diplomat.

Šaron se bo s Chiracom pogovarjal o umiku iz Gaze (Foto: Reuters)
Šaron se bo s Chiracom pogovarjal o umiku iz Gaze (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Šaronovi pomočniki pa so povedali, da je Izrael "zainteresiran za pridobitev francoske podpore". Šaron je naklonjen "aktivnejši vlogi Francije pri poravnavi izraelsko-palestinskega spora, če bo zavzela bolj uravnoteženo stališče," so še povedali sodelavci izraelskega premiera.

Dvostranske odnose med Francijo in Izraelom so dalj časa zapletale obtožbe, da Pariz vodi proarabsko bližnjevzhodno politiko in da nima občutka za izraelsko zaskrbljenost glede varnosti. Številni Izraelci so francosko dvoličnost videli tudi v posebnem obravnavanju, ki ga je bil minulo leto s strani Chiraca deležen pokojni palestinski voditelj Jaser Arafat. Ta je umrl v vojaški bolnišnici blizu Pariza.

Ledišče so odnosi med državama dosegli prav julija lani, ko je Šaron izjavil, da je antisemitsko ozračje v Franciji tako slabo, da bi se morali vsi Judje - teh je v Franciji okoli 600.000 - takoj izseliti v Izrael. Chiracov urad je takrat sporočil, da bo izraelski premier tako dolgo nedobrodošel v Franciji, dokler ne bo razjasnil svojih izjav.

Premier Šaron in obrambni minister Mofaz
Premier Šaron in obrambni minister Mofaz FOTO: Reuters

Od takrat so izraelski politiki hvalili trdo linijo Francije v boju proti antisemitizmu, za katerega krivdo pripisujejo predvsem pripadnikom petmilijonske arabske manjšine v Franciji. Francosko notranje ministrstvo je v ponedeljek objavilo poročilo, ki kaže, da je število napadov in žalitev, uperjenih proti judom, v minulem letu dramatično upadlo. V prvih šestih mesecih letos so jih zabeležili 290, v enakem obdobju lani pa 561.

Mofaz: Popoln umik izraelske vojske iz Gaze

Izraelski obrambni minister Šaul Mofaz je v pogovoru za današnjo izdajo časnika Jediot Aaharonot navedel, da na območju Gaze v približno dveh mesecih ne bo več izraelskih vojakov. Ob tem je potrdil, da bo izraelska vojska ob odhodu z območja zapustila tudi t. i. koridor Filadelfi na meji med Gazo in Egiptom, kjer naj bi po prvotnih načrtih ostala dalj časa. Kot je povedal Mofaz, se bo Izrael z umikom s koridorja umaknil s celotnega območja Gaze.

Izraelski vojaki se pripravljajo na umik iz Gaze (Foto: Reuters)
Izraelski vojaki se pripravljajo na umik iz Gaze (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V Egipt naj bi prihodnji teden odpotoval politični svetovalec izraelskega obrambnega ministrstva, general Amos Gilad, ki naj bi se z Egiptom dogovoril o končnih podrobnosti sporazuma, na podlagi katerega bo Kairo vzdolž koridorja namestil 750 egiptovskih vojakov, tako da bi se tam nameščeni izraelski vojaki umaknili hkrati z vojaki iz Gaze. Sporazum pa morata zatem potrditi tako izraelska vlada kot parlament.
Izrael je doslej okleval, ali bi se odpovedal nadzoru nad približno 20 kilometrov dolgim koridorjem Filadelfi zaradi bojazni, da bi se ob tem lahko okrepilo tihotapljenje orožja na palestinska ozemlja. Obenem pa se Izrael boji, da bi ohranitev vojaške navzočnosti v koridorju oboroženim palestinskim skupinam dala dodaten motiv za napade, ker bi bil del območja Gaze še vedno pod zasedbo.

Izrael naj bi svoje sile začel umikati s 17. avgustom. Predviden je umik iz 21 judovskih naselbin na območju Gaze in štirih na Zahodnem bregu, končan pa naj bi bil v štirih tednih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.